Tessen a krav maga

28. února 2009 v 11:44 | Cirrat |  Denní hemzy
Mám problém. Už zase. :-) Zase jsem se nechala posednout něčím, co je téměř nesehnatelné - a to něco je bojový vějíř tessen (hele, obrázek!).Tesseny měli ve velké oblibě samurajové, protože železem vyztužené - a na první pohled neškodné - vějíře směli nosit i tam, kde jim etiketa přikazovala všechny ostatní zbraně odložit. Z tohoto důvodu si tessen oblíbili i ninjové, kteří na krajní výztuhy přidali čepele. Vznikla tak zbraň, která slouží jako štít (odrážení šípů, šipek i vrhacích hvězdic), je použitelná k odražení hole nebo čepele protivníka a může zasazovat sečné rány. V případě ještě speciálnějších tessenů i bodné.
V čem je problém? Zatím jsem nenašla v Praze školu, která by tessen vyučovala! Bohužel, tradice soukromých učitelů se tady nikdy moc neujala, takže možná budu muset tenhle svůj sen odsunout na později. A proč tessen? Libůstka. Navíc mám v oblibě chladné zbraně a tessen by se na nošení hodil... Vějíře nosím od jara do podzimu tak jako tak, alespoň bych si připadala víc chráněná.

A s tím souvisí i krav maga. Někdo možná ví, že je to styl používaný hlavně v izraelské armádě a jeho překlad znamená zhruba "spojit se s bojem". Existují i verze pro civilisty (jasně, civilista nesmí být lepší než policajt nebo voják, ok) a jeho hlavní podstatou je zásada: vyhni se boji, uteč pokud můžeš. Pokud se vyhnout boji nemůžeš, zmydli ho rychle a tvrdě a zdrhej, než mu přijdou posily. A další zásadou je: v sebeobraně neexistují zakázané chvaty nebo kopy - cokoli, co protivníka složí rychleji, je lepší. Krav maga se naštěstí v Praze vyučuje, dokonce se pořádají i semináře boje ve stísněných prostorách: trénuje se v tramvaji, autobuse či metru nebo ve starých budovách. Tím pádem se člověk naučí reagovat ve všech podmínkách.

Krav maga mi schválil i přítel :) Že prý konečně něco praktického - a já si říkám, že když budu vědět, že se umím účinně bránit, moje neustálá paranoia zase o něco poklesne. Což by bylo fajn, už mě neba se pořád kvůli všemu nervovat... Takže tímto slavnostně slibuju: nejpozději do konce června (odkládám to kvůli svatbě a matuře) se na krav maga přihlásím!

Nechcete někdo chodit se mnou? Je to v Praze - Podolí, víc na stránkách mezinárodní federace krav maga
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama