Tessen a krav maga

28. února 2009 v 11:44 | Cirrat |  Denní hemzy
Mám problém. Už zase. :-) Zase jsem se nechala posednout něčím, co je téměř nesehnatelné - a to něco je bojový vějíř tessen (hele, obrázek!).Tesseny měli ve velké oblibě samurajové, protože železem vyztužené - a na první pohled neškodné - vějíře směli nosit i tam, kde jim etiketa přikazovala všechny ostatní zbraně odložit. Z tohoto důvodu si tessen oblíbili i ninjové, kteří na krajní výztuhy přidali čepele. Vznikla tak zbraň, která slouží jako štít (odrážení šípů, šipek i vrhacích hvězdic), je použitelná k odražení hole nebo čepele protivníka a může zasazovat sečné rány. V případě ještě speciálnějších tessenů i bodné.
V čem je problém? Zatím jsem nenašla v Praze školu, která by tessen vyučovala! Bohužel, tradice soukromých učitelů se tady nikdy moc neujala, takže možná budu muset tenhle svůj sen odsunout na později. A proč tessen? Libůstka. Navíc mám v oblibě chladné zbraně a tessen by se na nošení hodil... Vějíře nosím od jara do podzimu tak jako tak, alespoň bych si připadala víc chráněná.

A s tím souvisí i krav maga. Někdo možná ví, že je to styl používaný hlavně v izraelské armádě a jeho překlad znamená zhruba "spojit se s bojem". Existují i verze pro civilisty (jasně, civilista nesmí být lepší než policajt nebo voják, ok) a jeho hlavní podstatou je zásada: vyhni se boji, uteč pokud můžeš. Pokud se vyhnout boji nemůžeš, zmydli ho rychle a tvrdě a zdrhej, než mu přijdou posily. A další zásadou je: v sebeobraně neexistují zakázané chvaty nebo kopy - cokoli, co protivníka složí rychleji, je lepší. Krav maga se naštěstí v Praze vyučuje, dokonce se pořádají i semináře boje ve stísněných prostorách: trénuje se v tramvaji, autobuse či metru nebo ve starých budovách. Tím pádem se člověk naučí reagovat ve všech podmínkách.

Krav maga mi schválil i přítel :) Že prý konečně něco praktického - a já si říkám, že když budu vědět, že se umím účinně bránit, moje neustálá paranoia zase o něco poklesne. Což by bylo fajn, už mě neba se pořád kvůli všemu nervovat... Takže tímto slavnostně slibuju: nejpozději do konce června (odkládám to kvůli svatbě a matuře) se na krav maga přihlásím!

Nechcete někdo chodit se mnou? Je to v Praze - Podolí, víc na stránkách mezinárodní federace krav maga
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama