Návod na křečka

26. června 2009 v 12:03 | Cirrat |  Denní hemzy
Včera jsem na Ona Dnes našla článek pod názvem Sedm rad, jak zařídit, aby vám láska vydržela. Po přečtení prvních pár vět jsem vybuchla smíchy a dotyčný článek přečetla manželovi. Rady zněly celkem rozumně, ale ten tón, ten tón...


Cituji:

1. Udělejte si na sebe čas
Nemusíte být spolu každou chviličku, ale čas, který spolu trávíte, se skutečně věnujte jeden druhému. Neměl by to být jen prostor mezi večeří a sledováním televize, ale čas kvalitativně a kvantitativně hodnotný. Možná je nutné slevit z některých zájmů z dob, kdy jste byla single, abyste mohla víc času trávit s partnerem a úsilí investovat do vašeho vztahu.

A takhle to šlo celou dobu.

Jak říkám, rady samy o sobě nejsou špatné, ale to podání mě dostává. Představuji si takovou tu moudrou čtyřicátnici s upraveným účesem, náhrdelníkem, dokonalým make-upem a v draze elegantních šatech, jak blahosklonně radí těm mladším a bláhovějším. :-) Nic proti razení, já si poradit nechám - ale tohle je už divadlo.

Manžel se mě nejprve zeptal, jestli autorka není příbuzná s autorkou knihy "Proč muži milují potvory" (to byl dárek od jedné dobré duše k Vánocům, ta kniha se hodila; vždycky, když mám deprese, jdu si ji přečíst a buď řvu smíchy, nebo pěním vzteky). Když jsme usoudili, že asi ne, manžel prohlásil, že tyhle články vypadají, jako kdyby autorky přistupovaly ke vztahu jako k něčemu malému, chlupatému a křehkému, typu křeček, a hned taky vymyslel vlastní návod:

"Krmte ho malými dávkami trávy a nezapomínejte na vitamíny, aby se cítil zdravě. Případně mu můžete dát ukousnout mrkvičky. Ale nesmíte to s tou mrkví přehánět, abyste ho moc nerozmazlovala! A občas ho nechte proběhnout se po obýváku, aby si užil volnosti, ale musíte dávat pozor, aby vám, mrška, neutekl za skříň..."

Taky prohlásil, že má pocit, že další alternativou by byl návod na pěstování květin - "zalévejte tehdy a tehdy a umístěte na takové a takové stanoviště a ono vám to poroste".

Potom, co jsem otřela slzy smíchu z očí, zamrazilo mě. V podobných článcích je partner opravdu často degradován na domácího mazlíčka. A vztah na chovatelství. Což o to, každý má svůj způsob, jak ke vztahu a k partnerovi přistupovat, ale tohle je velmi velké zobecňování, které může spoustu lidí udělat nešťastnými.

Vzpomínám si na jednu knihu (ale kdybyste mě zabili, nevím název - snad Harry Potter VI), kde dívka soupeřila o chlapcovu pozornost. Jedna vdaná paní jí poradila, ať ho nedusí neustálým vyžadováním komunikace a ať na něj nemluví jako první. Dotyčná si to vyložila tak, že s ním nemá mluvit vůbec a okázale ignorovala veškeré jeho pokusy o komunikaci... Dokážete si představit, že tím to tedy vyhrála... (Potterofilové, mám pravdu? Byla to šestá kniha, Ron a Hermiona? Nebo se mi to plete?)

Každý návod může být pochopen nesprávně - a největší pastí těchto návodů je doměnka, že když je budeme slepě následovat, bude se nám dařit. Ne.

Žádný návod není zárukou úspěchu. Sebelíp napsaný recept nám nezaručí, že ho nesmícháme správně, nebo že nám v půlce pečení nevysadí trouba. Anebo že se někde nezapovídáme a nespálíme oběd na dranc.

Kdyby existovaly nějaké přesně fungující rady, tyhle časopisy by byly bez práce. Nesmíme zapomínat na to, že žádná rada nebude fungovat přesně, bez toho, abychom si ji na svou situaci upravily. A proto mě tyhle rady, články a knížky štvou a připadají mi nebezpečné. Protože nám říkají "Nemusíš myslet, stačí, když budeš dělat to, co ti říkáme my..."
 


Komentáře

1 Acheron Acheron | 26. června 2009 v 13:52 | Reagovat

Plete se ti to ve většině knih se Ron a Hermiona hádají a pak udobřují jen v VII. dílu tedy posledním se Ron o Hermionu snaží a nakonec se mu to povede

2 Cirrat Cirrat | Web | 26. června 2009 v 15:26 | Reagovat

[1]: Bane, v jednom - a myslím, že právě v šestce, Hermiona na Rona žárlí, protože si začne s tou, no, s Levandulí. Jak mu řiká "Lonánek" přece a dostane od ní ten hroznej náhrdelník k Vánocům...

3 Acheron Acheron | 30. června 2009 v 19:01 | Reagovat

jo no vidíš pravda ale ne že by žárlila jí to jen otravuje že je ron trochu hlučnej a dělá schválnosti, ikdyž žárlivost tam bude taky

4 Prodej domu bez realitky Prodej domu bez realitky | Web | 23. srpna 2013 v 15:58 | Reagovat

Prodej domu bez realitky se může vrátit http://petr-boubel.blog.cz/1308/prodej-domu-bez-realitky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama