O penězích

8. srpna 2009 v 21:16 | Cirrat |  Denní hemzy
Eva se nechce nudit a žádá deníček. Prý, že mám napsat, jak se rozvaluje jako milionářka na luxusní jachtě a obskakuje jí 10 chlapů (musím ti říct, že tohle mi připomíná asi něco úplně jinýho, než co sis myslela, viď?), no jo, jenže fikce mi trvá dlouho :-D A tak zůstanu u těch peněz. Je to neustále aktuální téma a povídat se o nich dá vždycky.


Co jsou to vlastně peníze? Můžeme použít spoustu definic, od barevně potištěných penízků s divnejma ksichtama až po příměry typu "krev v žilách společnosti". Mně připadá, že peníze jsou hlavně zhmotnělá důvěra. Opravdu věříme tomu, že ten v podstatě bezcenný kus papíru má hodnotu tolika a tolika korun. Je to vlastně hezky nabarvený slib, který ovšem neplatí. Peníze už dávno nejsou podepřeny skutečným zlatem, rozhodně ne všechny.

A teď už ztrácíme kontakt i s tím obarveným slibem. Peníze přesly do virtuální podoby a můžeme nakoupit v podstatě cokoliv, aniž bychom museli vytáhnout z kapsy minci nebo bankovku. Máme platební karty, bankovní převody - už i ty šeky pomalu zacházejí na úbytě... Občas mám chuť zajet někam na burzu drahých kamenů a koupit si nějaký rubín, safír nebo diamant, abych viděla, jak vlastně vypadá skutečná hodnota těch číslic na monitoru. Zlaté cihly beru taky...

Odbočím. Proto jsme vlastně nechtěli kupovat snubáky zlaté s diamanty, jak původně navrhoval Schwager. Ano, měly by velkou hodnotu, ale to je ten kámen úrazu. I tak jsme se kvůli svatbě vesele zadlužili až po uši a mít drahé prsteny, člověk by je měl tendence prodat, aby si v těžkých časech zachránil krk. Takhle máme sice v podstatě bezcenné kousky tvrdého kovu, které ale mají nevyčíslitelnou sentimentální hodnotu. Nikdy je neprodáme, protože za ně nic neutržíme, a tak budeme mít hmotnou připomínku toho, jak jsme si vyměnili manželský slib, pořád u sebe. Pokud nezafunguje Skřítek Ztratilka nebo někdo jemu podobný...

Peníze jsou samy o sobě v podstatě naprosto nehodnotné. Má třeba dvoustovka hodnotu dvou set korun? Nemá. Ale velmi ochotně se za ně vydává. A díky tomu, že jí to věříme nejen my, ale i zbytek společnosti, si za ni můžeme koupit potraviny, oblečení nebo benzín u pumpy. Je to svým způsobem podvod, něco za nic, ale už dávno se bez toho podvodu neobejdeme. Tahat s sebou po kapsách vejce nebo živé králíky na směnný obchod by bylo příliš namáhavé, neřku-li přímo otravné.

Peníze jsou dokonalá lež, skvěle vymyšlená a fungující. Miliardová konta většiny boháčů nejsou reprezentována obrovskými hrady nebo pokladnicí plnou kamenů a zlata. Miliony jsou dnes zakleté do jedniček a nul a nikde nejsou. Neexistují. Je to v podstatě jen tvrzení. Ale hodně mocné.

Peníze a jejich zdání nám dávají jídlo, střechu nad hlavou, lékařské ošetření a léky. Tenhle skvělý výmysl nám umožňuje získat palivo do aut, auta samotná, jízdenku na autobus nebo nové šaty.

Existuje spousta možností, jak peníze utratit, ať už za něco potřebného, nebo (a to ve většině případů) nepotřebného. Reklama funguje a tak v podstatě utrácíme představu, že vlastníme nějakou hodnotu, za zboží, které taky předstírá, že má nějakou hodnotu. Věčný koloběh předstírání a klamstva, který existuje jenom díky souhlasu většiny.

Peníze... Nejsou ničím - a přesto se bez nich dá být jen velmi, velmi těžko...
 


Komentáře

1 lesnizelva lesnizelva | Web | 21. března 2011 v 16:13 | Reagovat

Jak přesně vystihnuto, díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama