V muzeu MHD Praha

15. srpna 2009 v 21:52 | Cirrat |  Denní hemzy
Dneska jsme byli v muzeu. Ještě si nás tam nenechali jako exoty, takže dobrý - ale do Náprstkova si to asi jen tak nelajznem... :-)Spousta tramvajek, trolejbus, autobusy, kontroléry (taková ta klika, co jí dřív točili řidič tramvají), ale taky spousta zajímacích údajů.

Kdo věděl, že jsme až do 26. března 1939 měli v Praze levostranný provoz? A vůbec, že v celém Československu se mělo začít jezdit vpravo až 1. května téhož roku, ale okupace nacisty tuhle změnu urychlila a například v Ostravě se jezdilo vpravo hned od 17.?

Připoměli jsme si s manželem lístky, co jsme štípali ve cvakáčích jako malí hadi. Takový ty úzký se šipkou. Zmizely v roce 1996, není to tak dávno, ale už se to zdá jako dlouhá doba. Lidská paměť je zajímavá.

Obdivovali jsme staré tramvaje a pískali nadšením, když jsme došli k T1, T2, 3... A co teprve, když jsme poznali typy autobusů, kterýma jsme jako harantíci jezdili! To bylo nadšení!

Zamrazilo mě v zádech, když jsem si přečetla policejní nařízení z roku 1942, že židé smí jezdit jenom ve vlečném voze a to ještě v jeho zadní části a nemají přístup do motoráku. A pozdější úpravu o tom, že když byla špička, nebo prostě narvaná tramvaj, museli z vozu ven a ustoupit místo ostatním. Vzpoměla jsem si na ty rasově podložené záležitosti v Americe, kde to není zdaleka tak dlouho jako u nás, co na základě odlišnosti nesměli lidé sedět vepředu v autobuse nebo automaticky ustupovali místo těm "výše postaveným".

Ono totiž to nařízení je jedna věc, druhá věc je, jak se cítil ten, kdo jím byl postižen. Věděl, že když nastoupí do tramvaje a stoupne si úplně dozadu, budou si na něj ukazovat. A kdyby ho chytli jinde, měl by průšvih kosmického rázu. Vůbec by mě nepřekvapovalo, kdyby spousta z nich raději chodila pěšky.

A úplně jiná věc je, co si mysleli ostatní pasažéři, ti, co se nemuseli bát společenské segregace tak, jako ti "rasově podřízení". Kdo byl škodolibý, kdo raději odvrátil oči, kdo si myslel, že je to tak právem... Který průvodčí měl slitování a riskoval vlastní kůži, že nevyhodil, dejme tomu, stařenku a kdo raději poslal těhotnou po vlastních, jen aby se policie nesoustředila na něj? Víc než kdy jindy mi došlo, jak strašně moc je tohle všechno o lidech, o jednotlivcích a jejich postoji...
Plechový štít s nápisem Výstava - Velké přátelství za oknem tramvaje z roku 1966 vykouzlí na tváři úsměšek. O čem tak asi tahle výstava byla...

Reklama na Kvalitní čokoládu, popřípadě na Maggi'ho výrobky byly krásné, stejně jako vyhláška z roku 1894 o "zákazu kouření tabáku v otevřených vozech tramwaye vyjímajíc zadní část pro stání určenou".

Podívali jsme se i na trolejbus, který jezdil ještě na poslední trolejbusové lince v Praze, než ji v roce 1972 zrušili úplně. Prozkoumali jsme model první pražské lanovky - byla to ta, co vedla od mostu císaře Františka Josefa do Sadů korunního prince Rudolfa, jinými slovy od Štefánikova mostu k Letenskému zámečku, což vlastně nebyl ani žádný zámeček, ale restaurace, které se tak říkalo. Nejen, že jsem nevěděla, že na Letnou vedla lanovka, já jsem ani netušila, že v letech 1926-35 vedly v její trase jezdící schody!

Prostě muzeum bylo fajn, prolezli jsme co jsme mohli - a pak jsme počkali na historickou tramvaj. Svezli jsme se z vozovny Střešovice až na Výstaviště - 35 kaček na dospěláka není zas tak mnoho. Pokecali jsme s průvodčí a užili si Prahu, kudy běžně jezdíme, zase úplně jinak.

Dala jsem si i tu práci a vyštrachala jsem původ slova "tramvaj". Pro vaše pobavení přikládám: Slovo 'tram' pochází ze skotského dialektu ze začátku 16. století, kdy označovalo železné vozíky používané v uhelných dolech nebo dráhu pro ně. "Tramway", dráha pro vozík, byla prvně použita v roce 1826 a ve smyslu hromadné dopravy jak ji chápeme dnes v roce 1860...

Takže jsem zase o něco moudřejší. A byla to psina. A ještě jsme se pak prošli přes Stromovku domů... Na příští týden to vidím do Planetária, na Zbraslav - a v pátek máme objednanou noční prohlídku ZOO. Těším se jak malej Jára. Bydlím v Praze převážnou část svého života, ale ještě jsem si ji pořádně neprošla, tak už je načase.

Jo, a kam chodím na nápady? Máme knížku 110 výletů s DPP - těch třista kaček se do ní vyplatilo investovat. Jsou tam opravdu zajímavé tipy na výletya fakt nás to baví...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama