Pssst, jsem tu inkognito...

27. února 2010 v 0:17 | Cirrat |  Džungle v bytě
Aneb sarracenia rosea, která byla u nás doma mylně považována za sarracenii purpureu...


Sem tam se tu zmiňuju o saracénii nebo taky špirlici. Modří už vědí, že je to manželova první masožravka, která odstartovala jeho Nesvaté Trojice (teď už v množném čísle, protože pracuje na druhé).

Saracénie obecně pochází ze Severní Ameriky a jsou tam docela hodně rozšířené. Často rostou u potoka, jako u nás blatouchy, jinak jsou to převážně rostliny žijící v bažinách. Je jich asi 8-11 druhů a ta naše, sarracenia rosea, byla uznána jako samostatný druh. Původně byla klasifikována jako sarracenia purpurea subsp. venosa var. burkii, ale v roce 1999 bylo zažádáno o její samostatné uznání, protože má kratší stonek s větším květem než purpurea, má růžové okvětní plátky a má jiný tvar pastí než purpurea - narozdíl od ní je rosea nižší a baňatější.

Hojně se vyskytuje na jihovýchodním pobřeží Spojených států, od Mississippi až po Georgii. Oblasti, ve kterých se vyskytuje, ale procházejí stavebním rozvojem a rostlina tak přichází o své přirozené prostředí, ale spolu s ještě dalším druhem úspěšně kolonizuje odtokové kanály podél dálnic.

Jméno mají saracénie po Michaelovi Sarrazinovi, botanikovi a chirurgovi z Quebecu.

Koupili jsme ji 21. dubna 2009 (9 dní před svatbou) v Botanické zahradě v Tróji. Mají tam u východu takový malý nenápadný stánek s květinami a v něm mají takhle během pozdního jara (a i v létě - jindy jsme tam popravdě nebyli) moc pěkné exempláře.

Už jsem psala o tom, že manžel péči o kytky vzdal poté, co usušil kaktus, pořídil si druhý a ten utopil. Ale popis péče o masožravku ho přesvědčil, že to by mohl zvládnout taky. V zásadě vám k tomu stačí přefiltrovaná nebo odstátá voda, místo s přímým sluncem a odolat touze potvoru přikrmovat.

Takhle vypadala, když jsme ji koupili a přinesli domů.

U nás žije ve větším baňatém obalu na květináč, do kterého průběžně doléváme vodu, aby nevyschla. To fakt nesmí. V létě je na otevřeném okně, kam padá nejvíc slunce, v zimě jsme ji strčili zase do okna mezi skla, ale na opačnou stranu, kde je slunce méně.

Protože je to kytka z bažin, rozhodně jí "nepřilepšujte" hnojivem - spálili byste ji. Je zvyklá na velmi chudou půdu, tak se jí do ničeho nemíchejte. Neházejte jí hmyz navíc. A nedávejte jí maso. Je stavěná na to, aby si vzala, co potřebuje, z chyceného hmyzu, a dokáže se přežrat i sama, nepotřebuje krmiče.

Mimochodem, prý žere docela velké mouchy, ale i mravence (chcípající mravenec prý vypouští kyselinu mravenčí, která urychluje trávicí procesy - takže, potřebujete se zbavit doma mravenců?), vážky a motýly. Jenom ty vosy by fakt neměla...

Vodu potřebuje měkkou. My ji zaléváme filtrovanou, kterou ještě necháváme odstát do druhého dne, aby obrazila (všechny naše kytky tankují měkkou, "tvrďáky" nemáme).

Mimochodem, když se přežere, nebo nachytá víc hmyzu, než prostě dokáže strávit, začne kalich v místě nahromaděných mrtvolek uhnívat. Nic se neděje, prostě se ustřihne kalich pod místem hniloby a pápá. Rostlinu by to ani nemělo zasáhnout.

Že jí v létě zacházení svědčilo nám dala najevo i květem:

Z květu bývá plod a z plodu je spousta semínek, ale nevím, co jsme udělali s tím loňským. Měli jsme totiž jiné problémy.

Ona nám totiž Sárinka (naše občasné domácí pojmenování, ne že ji pod tímhle názvem budete chtít koupit) asi sežrala vosu nebo dvě (což je pro ni prý těžko stravitelné), ale i bez toho lapala hmyzu více než dostatek (klidně zlikvidovala za hodinu i deset much - stačilo zavřít okno a za hodinku z toho roje pod lustrem nezůstala ani jedna), a masožravky prý když se přežerou, přestanou trávit a některé odhazují pasti, aby neměly příliš mnoho živin (tady to vidíte, i kytka ví, kdy má dost - jenom lidi se přežírají jako čuňata).

U některých druhů taky začínají pasti hnít, když v nich zůstane nestrávený hmyz a hniloba se rozšiřuje z rozkládajících se hmyzáků na rostlinu.

Nevím, co z toho se stalo u nás, jestli se jednalo o žaludeční potíže nebo tak něco, každopádně kalichy začaly od stonku (nikoli od vrchu, jako když byly prostě staré a měly dost) hnědnout, mokvat, a když se na pár z nich objevily bílé fleky, které připomínaly moniliózu u jablek, řekla jsem dost.

Milou špirlici jsem popadla a dala jí sestřih na ježka a všechny shnilotiny jsme z květináče vyházeli do koše. Ještě to tak, aby nám nestrávené hmyzy zabily kytku (podotýkám, že jsem insektofobik a arachnofobik, takže jsou mi masožravky velmi sympatické). Takhle chudák vypadala po zákroku.

Ta tužka je tam jenom proto, že se mě pár lidí ptalo, jestli nemám strach, že nám to sežere kočky...

Každopádně, tohle bylo koncem srpna, a koncem září jsme ji přendali na to stinnější místo. Chvíli jsem si jí nevšímala, manžel chodil kontrolovat jestli má dost vody a pravidelně doléval. Fajn.

Najednou koukám, a je to celé takové divné...

Všechny kalichy zahnědlé, co není hnědé je placaté a není to past a ta bílá magořina se mi roztahuje po květináči!

Vyslala jsem SOS ke Kubovi Štěpánovi (který pro nás v domácích rozhovorech zůstává Panem Vanilkou) a zpět se mi vrátila odpověď ve smyslu, že pasti pastma, ale co dělá oddenek? Pokud je oddenek v pořádku, je v pořádku i celá rostlina a není co řešit.

Přestali jsme řešit, ale pro svůj klid jsem zase vypitvala skvrnité zbytky - co jenom normálně hnilo a požíral to mech, to jsem tam nechala. Bílou věc z květináče (ne, fakt to nebyly minerální soli) jsem odstranila vatovými tamponky a obal na květináč jsem zevnitř vymyla roztokem hypermanganu (kalium permanganicum).

Zatím se tváří holka docela vesele, alespoň mi to tak připadá, a až se bude něco měnit, dám vědět.

Manžel si dal tu práci a vyhledal a seznámil mě s několika zajímavými fakty:

Saracénie zimují. Potřebují to. Na podzim začnou shazovat pasti a vytvoří místo toho normální placaté lístky, které sice z profilu jako pasti vypadají, ale evidentně je má jenom na parádu (a pro světlo). Právě na podzim, pokud možno ještě než se dají do takovéhoto pelichání, by se měly přesazovat a rozesazovat, protože kořeny si vytváří přes zimu. Alespoň tolik tvrdí americké spolky. Takže to, co jsem si mlátila hlavu o zeď, že máme doma mutanta, není žádná deformace, ale normální zimovací proces.

Na jaře se kytka protáhne, promne si oči (nebo co to má), rozhlédne se, kde že je to světlo - a začne zase nahazovat letní ohoz, parádnice jedna. Kalichy si nechá zase až do podzimu, kdy je přestane vytvářet, a co nevyrostlo do té doby, poroste zase až na jaře...

Je to proto, že se ve své domovině dostane často i pod sníh nebo se přes ni přežene požár a obnovovat kalichy neustále by ji stálo spoustu sil, které v zimě, když není hmyz, není kde brát. A tak pokrčí rameny a pasti si nechává na dobu dostupných živin (řekněte "Bzzzz!").

A tak se těším, až zase za pár týdnů povystrčí růžky. Teda, plíce. Alespoň tak prý její pasti podle některých vypadají :-)

Jo, s tím inkognito: až do dnešního večera jsem ji považovala za purpureu - a ona je to rosea...
 


Komentáře

1 acheron acheron | 1. března 2010 v 15:05 | Reagovat

Hele cirr já mysdlel že arachnofobie je strach z pavouků? Nějak nechápu proč kuli tomu sympatizuješ z masožravkou? Ona snad žere i pavouky?

2 Cirrat Cirrat | Web | 1. března 2010 v 15:49 | Reagovat

No... :-) Žere :-) Proto ji mám ráda...

3 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 7. března 2010 v 0:26 | Reagovat

Hezké povídání, kdysi jsem ji také pěstoval a je pravda, že přes zimu nikdy nebyla moc hezká. Jarní sluníčko ji vždy ale pomohlo k životu. Tak ať se v masožravkování daří.

4 GHD hair straighteners GHD hair straighteners | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 4:50 | Reagovat

A. Three clothes-pins held up two shirts!
http://www.shoesfloor.com/

5 Mischellee Mischellee | Web | 25. dubna 2015 v 15:00 | Reagovat

Zrovna jsem ji dostala k narozkám a narvala do ní giga masařku, protože u nás nemá moc šanci si něco chytit, máme v oknech sítky proti hmyzu... Teda ale to mě nestrašte, že jsem ji teď přežrala a chcípne mi... a taky jsem ji zalila neodstátou vodou... příště budu dřív hledat info a pak až konat :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama