Řekni mi, odkud jsi...

2. března 2010 v 0:53 | Cirrat |  Džungle v bytě
...a já ti řeknu, co s tebou.


Když se člověk trochu zamyslí nad tím, odkud zrovna ta jeho pokojovka pochází, obvykle mu dojde, jak se o ni má starat.

Tropické rostliny asi nebudou dobře snášet nízké teploty, příkladem budiž například vanilla planifolis, ta "opravdová" vanilka, která potřebuje stálou teplotu alespoň 22°C.

Popínavé věci, které se vyskytují v nějakých pralesech, asi budou potřebovat vlhko, ale ne moc, a asi tak nějak polostín až rozptýlene slunce, protože za tím se přece plazí nahoru, ne?

Věci, co rostou v pralesech na zemi, zase naopak moc slunce nesnesou, protože co k nim ta horní patra asi tak pustí, že? A budou nejspíš potřebovat o trochu méně vody, než plazivci.

V podstatě cokoli, co roste na otevřených prostranstvích, bude potřebovat hodně slunce, ať jsou to masožravky z bažin, které si prakticky potřebují koupat kořeny ve vodě, nebo naopak kaktusy a sukulenty z pouští a polopouští, které se nemají kam schovat a s vodou šetří líp, než stádo velbloudů.

Když je rostlina přizpůsobená k přežití v chudých podmínkách, nehnojíme ji. Zabilo by ji to a tak tu opravdu platí, že méně je někdy více.

Například o cykasu si lidi myslí, že je to palma. No, není - je to jeden z nejstarších stále rostoucích druhů rostlin na světě a má svůj vlastní rod, ale je hodně příbuzný s kapradinami. A teď, kde roste kapradí?

No dobře, v lese. Ale kde - v lese? Pod stromy nebo na palouku?

Aha, palouk! Takže bude potřebovat asi dost světla, že? A takhle můžete logicky postupovat dál a dál, takže když znáte původ své rostliny, víte jak na ni.

Holt, u těch kytek je to jednoduché - když víte odkud pocházejí a z jakého prostředí, víte, kam je směřovat dál...
 


Komentáře

1 Acheron Acheron | 2. března 2010 v 17:36 | Reagovat

Hele cirr ale cykas nesmí mít světlo pořád. Přes léto chce mít hodně světla a tepla a občas zalejt ale když začíná být podzim tak potřebuje světlo a chlad on se na zimu ukládá k spánku co jsem tak pochopil a nechce teplo.

2 Cirrat Cirrat | Web | 2. března 2010 v 17:38 | Reagovat

[1]: chlad jo, ale ne tmu :) světlo furt - teplo ne :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama