Droga sem, droga tam...

25. května 2010 v 14:42 | Cirrat |  Téma týdne
Co je vlastně droga? Co si pod tím představíte? A co si představuju já?


Jako droga je odborně označena jakákoli léčivá látka rostlinného, živočišného nebo nerostného původu. Když si koupíte v lékárně léčivý čaj, v návodu se často objeví slova jako "lžíci drogy zalijeme..." Když jsem to jako malá prvně viděla, vyděsila jsem se - všichni říkali, že drogy jsou špatné, a teď je tady pijeme jako by nic.

Droga může být jakákoli omamná látka. Říká se, že jakákoli droga působí v malém množství jako stimulans, ve větším jako oblbovák a v ještě větším jako smrtelný jed. Takže drogy jsou vlastně jedy? No asi ano. Kdo se někdy předávkoval obyčejnou kávou, ví svoje (a jde to snáz, než by se mohlo zdát).

Jako drogy se nejčastěji označují omamné látky pozměňující vědomí, od marihuany přes extázi po kokain a další. Příznivci THC se budou hádat, že marihuana žádná droga není. No, mohou protestovat proti téhle definici jak chtějí, ale ta z předchozího odstavce věci jako je marihuana zahrnuje, stejně jako alkohol, kávu, čokoládu nebo tabák.

Droga je něco, na čem je člověk závislý - ať už ve smyslu doslovném nebo přeneseném. Takže pro někoho může být drogou i vaření, sport, koníček...

Pro mě slovo "droga" vždycky nejdřív znamená ten význam odborný, pak přenesený (něco, bez čeho nemůžu být) a až pak nějakou látku, která pozměňuje vědomí. Asi za to může i ten fakt, že můj bratranec se před pár lety ufetoval k smrti a zbyl po něm malý synek a manželka. Možná se drogám v tomhle smyslu slova vyhýbám i proto, že se domnívám, že má šílená agresivní sestřenka se stala šílenou a agresivní právě díky alkoholu, trávě a kombinaci prášků.

Proto vždycky vyhrožuju trháním ručiček a nožiček, kdykoli se někdo v mé přítomnosti jenom zmíní o trávě.

Na druhou stranu sama rozhodně nejsem celoživotním abstinentem - jednu dobu jsem docela dost pila ("docela dost" budiž měřeno ve smyslu jaký to na mě mělo efekt, nikoli v průtoku litrů mým hrdlem), kouřím od svých třinácti (a už dlouho si nenalhávám, že dokážu přestat, když budu chtít) a poměrně brzy sahám po prášcích proti bolesti, protože mám práh bolesti docela nízko a bojím se jí. I když vím, že nadužíváním malých růžových pilulek si ten práh ještě snižuju. Má spotřeba kávy by asi uživila i menší plantáž. Taky od mala beru prášky na alergii - a pokud se ty nedají označit za extra super oblbováky, pak už zbývá v té kategorii snad jedině Tramal a předoperační celková narkóza...

Je tedy ode mě pokrytecké mračit se na huliče marihuany? Alkoholiky? Závisláky na heroinu, kokainu, cracku, brownu (a jakékoli další podobné věci)?

Nemyslím si to. I společensky přijatelný alkohol umí zruinovat játra, srdce, ledviny, žaludek, nervy, pověst... Co teprve tyhle různé prášky, roztoky a pilule?

Co je droga, co škodí a co ne, to si musí každý rozhodnout sám pro sebe. Nemůžu nikomu šahat do svědomí a říkat mu ty ty ty - co ale můžu, je říci svůj názor a trvat na tom, že stejně tak nikdo nemá právo mi ho brát.
 


Komentáře

1 Henry Psanec Henry Psanec | Web | 27. května 2010 v 21:27

Hm, odmala - asi v předtuše věcí budoucích (bipolární porucha) - jsem se naprosto vyhýbal alkoholu a drogám. Na druhou stranu, když jsem si jednou při opravdu příšerné bolesti hlavy vzal Tralgit (nebo Tramal? ostatně je to fuk), bylo to zábavné, mám asijskej metabolismus a prášky na mě často působí opačně (v tomto konkrétním případě bolest přešla, ale neutlumilo mě to, spíš nakoplo; znaje sílu své vůle, beru ho od té doby jen v případech extrémní bolesti). Zato včera, patře na čtyřicet nových knih, které mi přišly poštou a které mi donesla maminka z města, přemejšlel jsem, jestli to taky není droga. Na druhou stranu, nedělám kvůli nim dluhy, působí na mne dobře už třicet let a vůbec, tak to snad není tak špatné.

Šel jsem sem hledat kytky. Omlouvám se. Mávám snem o cykasu.

2 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 27. května 2010 v 21:39

[1]: V pořádku, cykasoví závisláci se tu občas vyskytují. :-) Já je bohužel nepěstuji a tak nemůžu sloužit :-)

Už se těším, až mi přijde těch 15 knih o psaní, co jsem si objednala z Amazon.com - jen ještě dát dohromady prachy na poštovný...

3 Henry Psanec Henry Psanec | Web | 27. května 2010 v 22:40

My bohužel taky ne, nemáme na ně doma dost slunce.

Ještěže nemám platební kartu a nechodím se tedy trýznit na Amazon... Tuhle jsem odtud ovšem přes kamarádku dostal nějaké knihy o kryptozoologii a pak v předsíni udělal sloupek 180 cm vysoký (teď už je ve dvou). Knihy o psaní? Jako psaní knih?

4 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 27. května 2010 v 23:08

Ano, knihy o psaní knih :-) Miluju bludné kruhy...

Zatím máme v bytě slunce dost, bojím se jak to s naší pokojovou džunglí dopadne, až se budeme stěhovat.

5 Wrael Wrael | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 12:14

Asi takhle nějak bych to pojal :o)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama