Volební spoty (kdo nechce, nečte)

13. května 2010 v 0:24 | Cirrat |  Denní hemzy
Tak nám zabili dobrý vkus, paní Millerová...


Do politiky se nepletu, nemotám, komentuju ji jen mezi blízkými přáteli a i když bych k volbám jít chtěla, naprosto nemám potuchu, koho volit. Má rodina buď cítí, že volit není koho, protože neexistuje strana, která by nebyla postižená něčím, s čím naprosto nemůžeme souhlasit, nebo volí automaticky jednu a tu samou stranu, protože to tak prostě dělali od roku 1989 (nebo alespoň ten samý směr). Proto jsem uvítala možnost podívat se na předvolební spoty jednotlivých stran.

Vzala jsem to pěkně odshora dolů a prošla jsem je všechny. Nikoho z uvedených jsem nevynechala, všechny klipy jsem dokoukala až do konce. Takové zoufalé vytí a zuřivý řehot asi sousedi už dlouho nezažili.

Předně, skoro všechny klipy byly pro mě dost velkým zklamáním. Většina z nich totiž působí docela nedotaženě, jako by je natáčela šéfova osobní asistentka digikamerou uzmutou doma manželovi. Kde je čistý zvuk? Kde je ucelenost obrazu? A kde je postprodukce?

Klip ČSSD se mi nelíbil proto, že slova páně Paroubkova jsou velmi jasně sestříhána a to mi vadilo. Také pozadí je velmi chaotické a celý klip působí roztříštěným dojmem. Nikdy jsem si nemyslela, že budu chválit současnou paní Paroubkovou (přiznám se, že mi není sympatická), ale je opravdu nejsvětlejším bodem celého spotu.

Klip ODS byl v ohledech střihu, zvuku a výběru pozadí v podstatě hodně podobný klipu ČSSD. Skoro bych řekla, že si tu asistentku půjčili, nebo že jim ty klipy stříhal stejný člověk (a zajímalo by mě, jak velkou fakturu za takové služby jednotlivé strany dostanou, protože až na vyjímky bych se já jako soukromá osoba styděla takovou fušeřinu uveřejnit). Nemám slov, hlavně kvůli útočné kampani proti ČSSD. Ne, nejsem socdemák, ale já chci vědět, proč mám volit vás a ne proč bych neměla volit je - nebo si myslíte, že jste jediné dvě strany v naší republice? Takže si značím, ODS další černý puntík za aroganci. A když kandidát za ODS tvrdí, že mu nejde o politikaření... No, to byl ten první výbuch hurónského smíchu.

KDU-ČSL by se nad sebou měla vážně zamyslet. Pokud chtěli mít dvě verze klipu, měli použít dvě různé sady záběrů a ne jen změnit zvukovou stopu. Je to opravdu lajdácký výkon.

KSČM, i přes můj osobní odpor k této straně, byla příjemným překvapením. Tam bych vytkla spíše roztříštěnost záběrů v pozadí, než co jiného. Svižná hudba, krátká hesla (která se v podstatě nezměnila od založení, či co - jenom ubylo soudruhů), dobře udělaný zvuk... To jsem si nemyslela, že budu chválit KSČM, ale je to tak. Je mi z toho smutno.

SPO-Zemanovci lehce pobavili, hlavně tou atmosférou. Připomněla mi schůzky mafiánských hlav z Chicaga 30. let (ale no tak, neříkejte mi, že jste v tom tmavém prostředí kolem kulatého stolu nehledali alespoň jednoho žabce, sklenice whisky, doutníky a paklíček karet)... Jinak nic moc

Strana Zelených rozhodně zaujala. Dobře postavený klip, minimálně mezi účastníky této soutěže, hlavní body dobře vypíchnuty, správně drnknuto na emocionální strunky bez přehnanosti.

TOP 09 rozhodně pobavila. Vymetání rudých krys, vylévání oranžové a modré špíny přes palubu, to všechno je pěkné a zcela jistě symbolické, ale jinak mi to o straně neřeklo a ani nenaznačilo vůbec nic. Snad jen to, že někdo měl pánovi ze Schwarzenbergů vysvětlit, že kormidlo není volant od traktoru při parkování a pokud by jím takhle cloumal na opravdové lodi, bude přinejlepším stát na místě nebo jen pomalu šněrovat kupředu jako opilec na Silvestra. Jen doufám, že to není symbolické.

Věci Veřejné mají pěkného dinosaura, ale ve chvíli, kdy mi z obrazovky pan John tvrdil, že NE korupci, smála jsem se, až mě rozbolelo břicho. Tento článek, zvláště pak jeho úvod, moje pocity vystihuje docela dobře... Jinak, zajímavý nápad, ale vyšuměl do ztracena. Autoři "neproměnili" příležitost.

Česká pirátská strana mě přiměla koukat s otevřenou pusou. Ahem. Ano, digitální prostředí dobře, všechno fajn, okay, ale popravdě, benevolentnější autorskou ochranu než u nás už snad mají jenom v Číně... Jo a ten divnej pán na konci to silně zdiskreditoval, alespoň pro mě.

Česká strana národně socialistická stejně dobře mohla zaspamovat mejlem JPG nebo PPF. Prostý text s vyjmenováním hlavních bodů programu. No, průpovídka o tom, že kdo nic nedělá, nic nezkazí rozhodně v tomto případě platilo na 100%.

DSSS mě zarazila. Tím, že tento klip měl jeden z nejlepších zvuků a tím, že na pozadí byla Vltava, záběr na jeden a ten samý kus řeky, působí homogeničtěji a neroztříštěně. Akorát příště trochu změnit kompozici záběru a možná se vykašlat na natáčení parníku. Ruší.

Ve chvíli, kdy jsem se dostala ve svém článku až sem, jsem zjistila, že si vůbec nevybavuju klip Humanistické strany. Inu, není divu. Střihy na pána, který mi vysvětloval, o čem jeho strana je, mě nezaujaly vůbec ničím. Možná tuším, proč některé výše vyjmenované strany ty svoje spoty tak dokaňhaly - divák se při sledování tak nasere, že na ně nezapomene.

Konzervativní strana sice má na začátku a na konci klipu příjemný swing, ale vnitřek klipu zabila. Nuda, nuda, šeď.

Liberálové.cz mě vytočili. Okay, ty střihy nebyly tak zlé, ale to, že opakovali neustále ta samá hesla, mi přišlo jako snaha naučit papouška říkat "sucharrr"!

Moravané mají vtipný klip a rozhodně mě to pobavilo, jenom nevím, jestli by nás Pražáky mezi sebe brali ;-)

Pravý blok je fušeřina od A do Z, včetně nepříjemného šumu zvuku, který musel vzniknout při nahrávání páně Cibulkova monologu o tom, jak strašně trpěl a jak ho nikdo nemá rád. Na jednu stranu nechci nikterak zlehčovat jeho prožité utrpení, na druhou stranu, kariéra se na tom stavět nedá. Nebo alespoň neměla by se dát - ale v tom našm Absurdistánu...

Strana svobodných občanů - taky nic, co bych si zapamatovala.

A Suverenita paní Bobošíkové... No... Chápu, že se jim ten projev asi líbil, ale i tak bych minimálně čekala, že jí dají promítačku textu vedle kamery, aby neustále nekoukala dolů na pultík, a neodvysílají volební spot s přebreptem. Tlumočení do znakové řeči je ale rozhodně zajímavý nápad a škoda, že ho (nebo titulků) nevyužilo více stran.

Co na závěr? Já jen doufám, že tenhle blázinec brzo skončí a budu mít zase od toho mumraje pokoj.

Jo a taky díky většině politických stran za to, že předvedli X let po vynalezení kamery a umění marketingu, jaký mají k letošním volbám přístup - a v podstatě nás nutí akceptovat druhořadou kvalitu. Jako volič jsem poměrně uražená, že jim nestojíme ani za tu námahu, udělat si profi klip. Dneska to nestojí tak moc - určitě méně, než pár billboardů v pomlouvačné kampani...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama