Něco na té Mary je

10. června 2010 v 1:05 | OokamiKasumi (překlad Cirrat) |  Jak líp vydávat skřeky
Aneb Je vaše neobyčejná postava až příliš neobyčejná? (o fenoménu Mary Sue)


Annie-Chan píše docela zajímavé rady pro autory. Někdo by jí možná vytknul, že nepožaduje po svých čtenářích žádné krkolomé psací cviky, nebo že nemá v textu spoustu nesrozumitelných pojmů. Zkrátka, že se tváří nedostatečně odborně. Vážení, Annie-Chan (nebo spíš Annie-Sama v tomto případě) se pustila do toho, že se o rady, které ona sama využívá (jak jinak by na ně přišla), dělí s ostatními! A za to jí patří velký dík! Dnes mi padlo oko na její článek o Mary Sue. Je to fenomén, který je postrachem mnoha začínajících povídek, i když si jeho plíživou přítomnost spousta autorů ani neuvědomí.

A protože vše už bylo někdy napsáno, podělím se s vámi pro změnu já o slova jedné výborné autorky, vystupující na internetu pod jménem OokamiKasumi. Samozřejmě, že s jejím svolením (mám tu čest, že mě považuje za natolik nadějnou, že mi radí s mými literárními počiny - a dovolila mi se o její rady podělit i s anglicky nemluvícími). Odkaz na původní článek zde.

Varování: pokud si chcete její práce najít, upozorňuji vás, že a) píše anglicky, b) píše erotické povídky, a proto pokud vám není 18 a více, nemáte si to co číst! Něco jiného jsou ovšem její rady začínajícím autorům, které se vám tu jednak pokusím přeložit, jednak odkážu na původní článek, jak jsem udělala výše.

Následuje překlad původního článku z angličtiny. Prosím omluvte případnou kostrbatost a cynický humor, je pozdě večer, dnes bylo horko, ibalgin mě smiřuje s divnou bolestí v čelisti a tak vůbec. Tak tedy:

Je vaše neobyčejná postava až příliš neobyčejná?


Vyžíváte se v příliš mnoha "zvláštnostech"? Je vaše povídka ve skutečnosti jen záminkou pro předvedení vaší Postavy Super Speciál? Dopouštíte se MARY-SUE nebo GARY STU?

--> Jasné znamení: Vaší nejoblíbenější postavou jste VY, jenom LEPŠÍ!


Kdo je Mary Sue/Gary Stu?

Podle SubReality.com:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Mary Sue / Gary Stu je jakákoli původní nebo silně pozměněná postava, která reprezentuje kousek ega svého stvořitele. Autor ji miluje - ale málokdo jiný k ní chová podobné city. Mary Sue je primadona (většinou špatně napsaná, ale nemusí tomu tak být pokaždé), která vysává ze všech ostatních opostav život a realizmus, uzurpuje si zápletku a ohýbá kánon podle svých sobeckých potřeb."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
- Pro více podrobností:
http://www.subreality.com/marysue.htm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Uvádění Mary Sue/Gary Stu na scénu Fan-fiction:

Podle Aestheticism.com:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Mary Sue, jak někdo prohlásil, je tou nejvyšší formou obdivu fanoušků vůči nějakému seriálu. Máte ho tak rádi, že v něm chcete hrát alespoň nějakou roli. Spoustě pisatelů fan-fikce naprosto vyhovuje hrát tu roli jako jedna z hlavních postav.

Myslím si, že jsem Hakkai, naskočím do džípu a vydám se na západ se Sanzem a ostatními a celou dobu předstírám, že ten příběh, co píšu, vypráví Hakkai, v žádném případě ne já. Blbost. Jasně, že to jsem já a ne Hakkai…"
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
- Pro více podrobností:
http://www.aestheticism.com/visitor.....less/index.htm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Příliš mnoho neobvyklých vlastností postavu zničí
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zatímco ne každá Postava Super Speciál musí být nutně Mary Sue nebo Gary Stu, spadají pod ta samá pravidla, protože když stvoříte postavu, která má všechno na háku, mají tendence být nevyvážené, a upřímně, není s nima žádná zábava. Představte si Supermana bez Kryptonitu. Když máte postavu, které se daří úplně všechno, můžete stejně dobře napsat:
  • Hrdina potká zlouna.
  • Bojují spolu.
  • Hrdina vyhrál. Konec-zvonec.

Co je na tom zábavného? Kde je výzva? Kde je překvapení? Kde je trápení?

Tenhle fenomén je taky známý jako Godmoding, což se dá přeložit jako Jsem Bůh.

Podle Burning Dumpster:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
- Godmoding: "Vezměte slogan Mary Poppinsové 'Prakticky perfektní ve všem' a odstraňte to 'prakticky'. Perfektní postavičky bez jediné chyby, co si můžou dělat co se jim zrovna zachce. Nikdo jim nesmí odporovat nebo se jim postavit, protože jsou vždy v právu. Ve fan-fikcích jsou strašně nudné. V PBEM (Play By E-Mail - hraj přes email) jsou jako osina v zadku. Známé mimo jiné jako 'avatar'*."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
- Pro více podrobností:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zapřemýšlejte: Kolik 'neobvyklých' vlastností má vaše oblíbená postava? Zjistíme to!

• Udělejte si tento test: http://www.katfeete.net/writing/marysue.html (poznámka Cirrat: je v Aj)


Přes to přese všechno, Božské Mary Sue nejsou nutně špatná věc. Ve skutečnosti je Mary Sue skvělým způsobem, jak může začínající autor experimentovat s příběhem a jeho vyprávěním. Ve skutečnosti je to ten nejobvyklejší způsob, jak autoři vůbec začnou něco psát.

Klíčové slovo: Začnou - nikoli Skončí.

Godmoding, Mary Sue/Gary Stu (obzvláště pod tenkou slupkou oblíbené manga postavy) začnou působit potíže teprve, když je uveřejníte na stránky věnované fan-fikcím, kde si je mohou přečíst čtenáři, a dát to autorovi sežrat za neuvěřitelně perfektní postavy, které jsou jen těžko uvěřitelné, a/nebo za to, že se postava vůbec nechová tak, jak by se chovat měla (Out of Character - OOC).

Tak jak vlastně zabránit svým postavám, aby nezabředly do bažiny jménem Mary Sue?

Použijte své vlastní zkušenosti - ale nespadněte do toho!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bez dobrých postav je příběh k ničemu, ale když nemůžete použít sám sebe, jak máte psát o tom, co cítí někdo jiný? Použijete empatii - vybavíte si, jak jste se cítili v podobné situaci - ale NESTÁVÁTE SE tou postavou.

Příklady…

The Lost Boys:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Michael sleduje dívku svých snů, jak nasedá na motorku někoho jiného. Nevypadá, že by s tím extra souhlasila, ale stejně na ni nasedne.

Majitel motorky, David, se otočí na Michaela a vyzve ho, ať jede s nimi.

Michelova motorka je jen dirt bike. V žádném případě jeho stroj nemůže zvítězit nad Davidovým.

David se usměje. "Nemusíš mě porazit. Stačí, když budeš stíhat."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jak se přitom Michael cítí?


The Matrix:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Neo právě dostal balíček od Fed Exu a vytáhl z něj mobil. Když si ho prohlíží, začne zvonit. Zvedne to.

"Neo, tady Morpheus. Musíš odtamtud vypadnout. Hned."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jak se přitom cítí Neo?


Underworld:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Michael měl dneska hrozný den. V metru se střílelo, v práci ve špitále to šlo k čertu a pak přijde domů a najde tam fakt krásnou a neuvěřitelně silnou dívku, která se ho okamžitě pokusí uškrtit v jeho vlastním bytě.

Jen o chvíli později běží o život a zdrhá před věcmi, co cválají po zdech a po stropě. Uteče do výtahu a dveře se zavírají. Pak se zas otevřou.

Týpek, kterého v životě předtím neviděl, se usměje a řekne "Ahoj, Michaeli." Zničehonic týpka přímo před ním zasáhnou kulky. Týpek upadne dopředu na Michaela a kousne ho.

Najednou se odnikud vynoří ta silná holka a odtáhne toho divnýho týpka pryč.

Divnej týpek se směje.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jak se během toho všeho Michael cítí?


Donuťte postavy, aby fungovaly V RÁMCI zápletky
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Hrubě řečeno, v každém příběhu musí být tři hlavní postavy:
  • Hrdina s povahovými rysy, které jsou PROTI zápletce.
  • Pomocník, který věci komplikuje a zhoršuje.
  • Zloduch, kterého hrdina při prvním setkání absolutně Nemůže Porazit.

Hrdina a zloun se musí v průběhu příběhu měnit a vyvíjet, aby hrdinovi dali šanci jen-tak-tak vyhrát. Ne větší. Zbytek postav se může ale nemusí vyvíjet, ale u hrdiny a zloducha to jinak nejde. Toto je zdroj dramatického napětí.

Aby se člověk změnil, musí trpět. Jak hrdina tak zloduch musí citově i fyzicky trpět, aby dosáhli nějakých změn. Uvědomte si, jak je PRO VÁS těžké změnit názor na něco, co je pro vás důležité. To je ta úroveň utrpení, kterou pro svou postavu potřebujete.

Jestli vám to připadá jako nějaký suchý vzorec, uvědomte si, že to není o tom, co máte -a le co s tím uděláte.

Podíváme se na tři velmi rozdílné filmy:

Slečna Drsňák - Romantická komedie
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
• Hrdina s povahovými rysy, které jsou PROTI zápletce.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Gracie Hartová je prostořeká, soustředěná a trochu neohrabaná agentka FBI, která má slabost pro ty, kdo potřebují pomoci. Díky svému naprostému soustředění na práci nikdy nenosila šaty nebo takové ty hloupé holčičí věci. Její nadřízení požadují, aby se nejen zúčastnila, ale i vyhrála soutěž krásy.

• Pomocník, který věci komplikuje a zhoršuje.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Potenciální milenec, který si myslí, že by měla dělat přesně to, co se jí řekne, jako správný agent.
Osobní trenér, který ji donutí zazářit navzdory jí samé.

• Zloduch, kterého hrdina při prvním setkání absolutně Nemůže Porazit.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Vlivný a hrozivý majitel soutěže krásy.


Matrix - Urban Fantasy
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
• Hrdina s povahovými rysy, které jsou PROTI zápletce.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Neo je tichý počítačový hacker. Zabývá se fakty, nikoli představami. Není to typ akčního hrdiny, ale všichni si myslí, že má spasit svět. On si myslí, že se sakra pletou.

• Pomocník, který věci komplikuje a zhoršuje.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jak Morpheus tak Trinity mu věří natolik, že neustále riskují své životy a on je musí zachraňovat.

• Zloduch, kterého hrdina při prvním setkání absolutně Nemůže Porazit.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Matrix je inteligentní mega-svět. Pan Smith je rozmnožující se virus. Oba dva jsou tvrdě odhodlaní udržet celé lidstvo v totální neznalosti o tom, co se vlastně děje.


The Lost Boys - Vampire (pozn. Cirrat: Tohle jsem v životě neviděla.)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
• Hrdina s povahovými rysy, které jsou PROTI zápletce.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Michael se zoufale chce dostat do motocyklového gangu, který ovládá celé město, protože se mu líbí jedna dívka, která se jich drží. Michael na upíry nevěří.

Pomocník, který věci komplikuje a zhoršuje.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Michael má zvědavého mladšího bratra, který má z upírů hrůzu.

Zloduch, kterého hrdina při prvním setkání absolutně Nemůže Porazit.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Michael rozhodně nemůže porazit celý gang upírů.


Na závěr…
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Udělejte ze svých postav SOUČÁST svého příběhu, nepoužívejte je jako ZÁMINKU pro příběh. Způsobte jim bolest, zlomte jim srdce a postavte je proti jejich strachu. Cokoli jiného ošidí vaše čtenáře o pořádnou dávku napětí!


~~~~~~~~~~~~~~~~~
PROHLÁŠENÍ: Jako s kažou radou, vyberte si z toho, co potřebujete, a vyhoďte ten zbytek. Jako autorka s mnoha vydanými knihami jsem se musela naučit některá přísná pravidla o tom, co se dá vydat, a co už ne. Jestliže mé umravňující (a sem tam nafoukané) poučky nevyhovují vašemu tvořivému stylu, s ledovým klidem je IGNORUJTE.

___________________________________________
*Tento článek byl uveřejněn v roce 2008. Opravdu nemyslela TEN Avatar...

(Obrázek převzat ze stejného zdroje jako článek)
 


Komentáře

1 Annie-chan Annie-chan | Web | 10. června 2010 v 17:43 | Reagovat

Co mám na to říct? Bude ti stačit moje "děkuji za pochvalu"? Vážně, děkuju převelice :)
Zaujalo mě prohlášení "pomocník, který vše komplikuje a zhoršuje"... takhle se nad tím zamyslet mě opravdu nikdy nenapadlo...

2 Maruška Maruška | Web | 10. června 2010 v 21:48 | Reagovat

hravě napsáno. Když už jsme u toho psaní, mám jednu gramatickou poznámku. Často děláš chybu ve slově výjimečný. Štve mě to. :-p

3 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 10. června 2010 v 21:53 | Reagovat

[2]: Ď. Celej život si myslím, že to píšu správně... Ach jo, zase se přeučovat.

[1]: Poskoci musej bejt :-)

4 Kattana Kattana | 13. června 2010 v 1:37 | Reagovat

Sice jsem to nedočetla (TLDR, noc, vedro a esej). Původně jsem si myslela, že Mary Sue poznam, ale s tímhle jsem si uvědomila jaký kvantum jich je. samozřejmě, že v případech, kdy je hrdina mix banshee, mozkomora, vlkodlaka, víly a 15-ti dalších věcí (nebo najednou ohromně bohatej, najedou ohromně inteligentní, kouzelná bytost a diplomat (během měsíce vyškolenej z trouby) a to samý jeho parťák - jsou to docela fajn věci na zasmání a uklidnění své vnitřní Mary Sue - jedno PWP-without plot, druhý je PWP-without porn a třetí je PWP - with plot, ale ridiculous, kdybys chtěla pošlu link), tak je to jasný, ale koukám, že musí bejt sakra těžký napsat něco Suelos. (promiň za barokně dlouhou větu)

5 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 13. června 2010 v 17:23 | Reagovat

[4]: Jo, to by bylo vybordelny! :)

6 Kaori Kaori | Web | 26. prosince 2010 v 23:40 | Reagovat

Tohle je skvělý článek! :)
A... Právě si připadám jako odpad všech internetových pisálků :D

7 Dragilia Dragilia | Web | 30. ledna 2011 v 15:30 | Reagovat

Tak jsem si udělala test na dvě postavy - jednu, se kterou jsem začínala (typická Mary-Sue :-D) a na tu, co píšu. A můžu říct, že... Jsem si oddechla. Už to s ní není tak zlý. :-)

8 elizabeth aletwi elizabeth aletwi | 26. dubna 2011 v 19:57 | Reagovat

Gary Stu? já znám Marty Stu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama