Srovnávání nesrovnatelného

3. června 2010 v 11:59 | Cirrat |  Denní hemzy
Tuhle (ale je to už pár týdnů) jsem se docela vytočila na Fejsbůku. No vážně, už jste někoho viděli srovnávat Afgánistán, Severní Koreu a USA?


Tahle story mi docela zapadla, ale díky posuzování komunismu a debatám o něm zase vyplula na povrch jako leklá ryba. A tak ji vylovím ze svého pomyslného myšlenkového akvárka a raději se jí zbavím dřív, než začne smrdět...

Jeden maník na FB, takto občan Spojených států amerických, nejspíš odněkud z jihu, napsal na svou zeď: "Když překročíte nelegálně hranice do Severní Koreje, dostanete 12 let. Když nelegálně překročíte hranice do Afgánistánu, zastřelí vás. Když nelegálně překročíte hranice do USA, dostanete bydlení, peníze, zelenou kartu, řidičák, sociální pojištění a ještě vyhodí spoustu peněz za to, abyste rozuměli papírům. (Pak si nepamatuju, co přesně napsal, ale bylo to něco ve smyslu 'měli bychom to dělat jako Severní Korea a Afgánistán') Pokud s tím souhlasíte, dejte si to do statusu."

Většinou se při setkání s pitomostí na internetu (protože v reálném životě se většinou pohybuju v jiných kruzích a takovéhle blbiny ke mně doléhají jenom z veliké dálky) jen zasměju nebo zamračím, okomentuju to nahlas směrem k manželovi a kliknu jinam. Tentokrát ve mně bouchly saze, a to ve velkém a extrémně rychle. Tipnete si proč?

Nebudu vás namáhat. Ten člověk udělal velmi velkou kravinu - srovnával nesrovnatelné.

Jistě, pokud se koukáte pouze na překračování hranic a nic jiného vás nezajímá, tak prosím. Ale pokud si ten obrázek jenom trochu oddálíte, zjistíte, že je něco špatně.

Zaprvé, Amerika už několik set let, pokud nepočítáme útok na Pearl Harbor, neválčila na vlastním území. Afgánistán se už několik desetiletí nachází ve stavu ozbrojeného konfliktu, který mi občas připadá jako popsatelný jedinou frází, "všichni proti všem". Korea válčila sama se sebou prakticky hned op druhé světové, ta válka nikdy neskončila a teď minimálně vyhrožuje jejím pokračováním a přerušením příměří. A tentokrát má pravděpodobně jaderný arzenál.

Zadruhé. Jak je vyvinutý sociální systém jednotlivých zemí? Mohou si Afganistán nebo KLDR dovolit postarat o své chudé?

Zatřetí. Chtěla bych toho kreténka, jak by si prosazoval svobodu říkat něco takového v Afíkově s neoficiální vládou Talibánu a kmenových zvyklostí nebo v těžce totalitní Korejské lihově-demagogické republice.

No prostě. Srovnával nesrovnatelné. Pohádala jsem se s ním tehdy, jestli má představu o tom, jak se asi v těch zemích žije, a jestli by něco takového chtěl mít i doma.

Ale proč to vyplulo na povrch zrovna teď, v týdnu Velké Červnové Debaty o Komunismu (VČDK, podle vzoru VŘSR)?

Lidé opět srovnávají nesrovnatelné. Připadá mi, že málokdo má tu schopnost podívat se na fakta s odstupem. Na fakta, že byly peníze skoro na všechno - ale výběr byl omezený. Že neexistovali feťáci nebo násilníci - protože se o nich nepsalo (viz to, jak se Čína snaží bojovat proti "epidemii" útoků na děti cenzurou). Neexistovaly filmy plné násilí a sexu - ale existovaly, jen se k nám nedostaly. Sexuální revoluce a marketing pomocí nahoty začaly v USA během Velké krize, nikoli až v 60. letech, jak se běžně věří. To už bylo jenom vyvrcholení. Například mléko bylo levnější - jistě, protože ho stát těžce dotoval a tvrdě na něm prodělával. Jak bylo psáno v jednom komentu, zdravotnictví bylo zadarmo - protože byl hrazeno z daní. Měli jsme skvělou výrobu a překračovali jsme plány - ano, protože plány se stanovovaly "měkké", tedy podhodnocené, aby se podnik při jejich překračování moc nezapotil, a hlavně, i kdyby selhali jednotlivci, podnik jako takový byl pochválen. A kvalita? Ano, měli jsme zajímavé a kvalitné věci, ale například socialistická škodovka byla past na nohy a na silnici se prý dostala jedině díty státem udělené vyjímce. A Jawa a ČZ, ty slavné motocykly? Ty už v té době spíše těžily ze své předchozí slávy. Ano, vydržely hodně, ale byly v té době už dávno konstrukčně překonány. A mohla bych pokračovat mnohem mnohem déle.

Tehdy bylo tehdy, dnes je dnes.

Dnes bychom pravděpodobně neskončili tak, jak jsme dopadli tehdy. Lidé si už příliš zvykli na svobodu. Ale nostalgie je nostalgie a zklamání je zklamání a zvyk je zvyk.

Přesto, nesrovnávejme nesrovnatelné - a vždy si zkuste od obrázku poodstoupit a pak si ho přiblížit. To abyste získali i jiný úhel pohledu, než který je vám vnucován...
 


Komentáře

1 Maruška Maruška | Web | 3. června 2010 v 12:47 | Reagovat

obrovský palec nahoru!

2 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 3. června 2010 v 22:56 | Reagovat

[1]: Vďaka!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama