Very Demotivational a copyrighty

2. června 2010 v 10:01 | Cirrat |  Denní hemzy
Mé paranoidní já v akci...


Kriza z AK napsala zajímací článek o copyrightech a já se v tom snažím vyznat.

Zde jeden z mých komentářů pod tímto článkem:

Já nevím, jek je tohle v autorských právech ošetřeno. Koukala jsem třeba na oficiální stránky ke Stmívání (když je to teď tak populární) a je tam stránka Download, kde je možnost stáhnout si wallpaper, ikonu nebo tak něco.
Bod 2b v Terms of Use pak říká (volně přeloženo): "Udělujeme vám neexkluzivní nepřenositelné, odvolatelné a omezené právo prohlížet, kopírovat a tisknou obsah těchto stránek pouze pro vaši soukromou a nevýdělečnou potřebu. Nesmíte odstraňovat či zakrývat žádnou z obchodních či vlastnických známek nebo další ukazatele vlastnictví, které jsou zobrazeny na nebo přiřazeny k obsahu. Kromě omezeného rozsahu, který je výslovně uveden v příslušných zákonech, nesmíte používat obsah těchto stránek jakýmkoli jiným způsobem bez předchozího výslovného povolení v písemné formě od vlastníka obsahu a copyrightu."
Takže by se zdálo, že pokud se jedná o materiál uvolněný vlastníkem knihy nebo filmu k propagaci, není z něj odstraněna zmínka o autorství/vlastnictví copyrightu a použije se pouze na osobní blog, neměl by to být problém.
Co se týče fanartu, originálního umění a fotografii asi bych raději kontaktovala dotyčného umělce, získala jeho svolení a pak bych u obrázku uvedla, že se jedná o fanart (orig. tvorbu, foto) a že autorem je Tenaten (link) a máte jeho svolení. Sice to chvíli trvá, ale je to asi tak největší pemprska, na kterou bych přišla (pemprska = zadek v suchu).

A zde následující komentář uživatele dj-rock (odkázala bych na jeho blog, kdybych věděla link):

Pro soukomou potřebu se rozumí,že tyto fota nebudou dále veřejně šířeny. Umístěním na blog,jde ale o veřejné šíření-bohužel!

Tak to aby se v tom čert vyznal. No tak si dáme experiment. Pořád tvrdím, že líná huba - holý neštěstí, a že komunikací se dá vyřešit cokoliv. Mám v oblibě stránku Verydemotivational.com - asi je znáte, nebo jste minimálně viděli někde jejich postery. Hodně se mi zalíbil tento, a potom, co mi manžel napsal v mejlu (poslala jsem mu odkaz), že takhle se tváří při prohlížení nabídek práce, řekla jsem si, hodím to na blog! I s tím hlodem.

Jenže! Má paranoia, ještě posílená výše odkazovaným článkem, zafungovala. Otevřela jsem si jejich Terms of Use, chvíli v tom hledala, rozbolela mě z toho hlava, tak jsem se vykašlala na své možné interpretace a napsala jim na Support:

Hey guys!

First of all, thanks for your sites - I especially love the Very Demotivational one. They bring a lot of joy to me and my friends.

I wanted to spread the goodness on my personal blog and decided to check the ToS beforehand, not to step into anything nasty.

Alas, English is not my first language and I got lost in the Legalese dialect, so I decided to ask directly:

Can I or may I not download and then upload the pictures from Very Demotivational or (LOLcats for example) on my personal blog with keeping the sign "verydemotivational(dot)com" (or the other appropriate one) on the picture and inserting a link under the picture that would lead to its original place on the VD site?

"Yes, you can" or "No, you can't" are pretty much the answer I need, because I'm as lost as that.

Thank you in advance for your time and your answer. And thanks for all the laughs again.

Olga X.

(Pro neangličtináře: bla bla bla, můžu si to hodit na blog? Bla bla bla...)

Uvidíme, co mi napíšou, jejich odpověď přihodím do tohoto článku.

PS: V půlce psaní tohoto článku jsem si všimla pod obrázkem kolonky "Add this to your blog" (přidej si to na svůj blog) a pod tím kód ke zkopírování:

<a href="http://verydemotivational.com/2010/06/01/demotivational-posters-depression/"><img title="demotivational posters DEPRESSION" src="http://verydemotivational.files.wordpress.com/2010/05/129190382303097368.jpg" alt="demotivational posters DEPRESSION" /></a><br />see more <a href="http://verydemotivational.com"></a>

Vypadá to, že občas je má paranoia až přílišná. Ale stejně sem jejich odpověď, pokud mi teda přijde a neodepíšou mě rovnou jako pablba obecného, hodím :-)

A tady je odpověď ze supportu, přišla dnes (ten samý den, co jsem posílala dotaz) v půl osmé večer. Takhle rychle jsem to ani nečekala:

Hi Olga,

That's fine to use our photo as long as the watermark is kept on the picture and I Can Has Cheezburger? is credited for the picture. We also request that the picture isn't used for mass production or for any profit.


Thanks for your email!

Becky
 


Komentáře

1 Maruška Maruška | Web | 2. června 2010 v 10:10 | Reagovat

hm, hm. Jsem tedy zvědavá :-) Asi ti napíšou něco jako, ano můžeš a používej ten kód co je napsaný pod každým obrázkem, jak je tam předtím napsané "add this to your blog". A budou si o Tobě myslet, žes trubka ;-)

2 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 2. června 2010 v 10:44 | Reagovat

[1]: Na ja, až na to, že odkaz v té formě, v jaké ho tam mají, se nedá v tomhle redakčním systému vložit. Ne přes "obrázek", ne přes "funkci". Proto jsem ho zkopírovala do článku. Já nepopírám, že občas trubka jsem, ale v tomhle případě spíš jenom trubička :-)

Jde mi hlavně o to, co mám v tom textu v aj: "můžu to stáhnout a pak znovu uploadovat na svůj blog se všema (c) sarapatičkama?"

PS: jestli lze v redakčním systému Blog.cz dotyčný odkaz BEZE ZMĚNY vložit tak, aby se obrázek zobrazil, řekně te mi jak...

PPS: odkazy na soutěže jsou taky reklamy. Vkládejte si to na své blogy, ale čekala bych, že když chci od někoho nějakou podporu, je slušností kontaktovat autora blogu přes formulář (kuk vlevo) nebo emailem (ne, že by tady ten můj nevisel v každým druhým komentu). Příslušný komentář byl smazán. Ano, možná je to cenzura, ale je to můj blog a je na mě, jaký obsah si tu nechám.

3 Weredragon Weredragon | E-mail | Web | 2. června 2010 v 15:13 | Reagovat

On se ten copyright a jeho používání může (a skoro storpocentně bude) v zahraničí dost lišit, nicméně v české republice oficiálně platí, že veškerý původní obsah se nesmí šířit(ale včetně stahování ze streamu nebo netu obecně například) bez svolení jeho autora, a platí to i pro veškeré fanarty,a dokonce technicky i pro revivalové kapely, které  oficiálně nesmějí hrát převzaté písničky na jakýchkoliv oficiálnějších akcích (protože tam jim hrozí že by tam mohl zavítat někdo od OSY - ochranného svazu autorského). Na takovýchto akcích se musí i přímo odevzdávat předem vypsaný playlist (tj všechno co se bude hrát) pro případ že by něco z toho spadalo pod autorské písně spravované OSA. V takovém případě musí organizátor akce platit za to že na dané akci jsou takovéto písně hrány dokonce i v případě že je hrají autoři, protože mimoorganizace OSA je tu i jiná, jménem INTEGRAM, která zase platí nejen za jejich copyright (jako to dělá OSA) ale i přímo za jejich provozování (zlé jazyky a pitomci mají tendenci tvrdit, že se platí OSA nebo INTEGRAMU, ve skutečnosti se ale platí intepretům a autorům, stejně jako třeba při hraní písní v rádiích - tyto společnosti je jen zastupují). Zastupování těmito společnostmi stojí pravidelný roční poplatek. Potíž je ovšem s vymáháním těchto zákonů, naše policie má příliš omezené pravomoci a společnosti tohoto druhu prostě nemají dost lidí aby to všechno uhlídali. Pirátská strana měla pravdu v tom, že by se s autorským zákonem něco mělo udělat - jenže naopak by se pravidla měla zpřísnit a zlepšit dohled nad nimi. Menší respekt k autorským právům snad mají už jen číňani a tchajwanci...

4 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 2. června 2010 v 15:23 | Reagovat

[3]: Na ja... Nevíš, OSA drží i výtvarná díla a psaná, nebo jenom hudební?

5 Weredragon Weredragon | E-mail | Web | 2. června 2010 v 15:35 | Reagovat

OSA se zabývá čístě hudební tvorbou, stejně tak INTEGRAM, ale jsou u nás i podobné organizace pro díla literární i malířská, jen si nepamatuju názvy (nicméně se to určitě dá vygooglit). Nicméně v dosahování výsledků dokonce o dost zaostávají ještě i za OSA, která zvládla i při svém omezeném operačním prostoru nahnat strach dokonce i velkým hráčům a lidé se už naučili ji do značné míry i respektovat, aspoň pokud jde o velké akce, rádia a televizi, a v poslední době i některým internetovým serverům, což je na ČR velký úspěch. JInak dj-rock má pravdu co se týče těch blogů - blogy, stejně jako klasické webové stránky apod, jsou veřejné vystavování díla, a tudíž se na ně vztahují stejná autorská práva jako například na výstavu v umělecké galerii.

6 Nienna Nienna | 2. června 2010 v 18:34 | Reagovat

[2]: počkej, a jaká změna se stane, když to vložíš? já jsem teď na svůj blog o americkém fotbalu vkládala jeden demotivátor, a nevím, jaká se udála změna... :-/ viz:http://gators-football.blog.cz/

7 Maruška Maruška | Web | 2. června 2010 v 18:35 | Reagovat

jo, a sry, Nienna jakože Maruška, musela jsem použít jiný prohlížeč, a tam mám zadanou ještě starou přezdívku

8 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 2. června 2010 v 18:53 | Reagovat

[7]: Došlo, nikdo jinej to podle těch Gators bejt nemůže, a myslím, že jsem tuhle tvou přezdívku někde i viděla. :-)

Správně by se měl po vložení tohodle kódu obrázek ukázat. Jenže, oni používají jinej kód, než kterej to tady schroupe (a jestli jo, tak ne kompatibilně s mozillou, takže já mám furt dva řádky kódu a ne obrázek).

Takže já technicky potřebuju ten obrázek stáhnout z VD, nahrát sem a vložit do textu, nejlíp spolu s odkazem na VD. No a když je dneska ta debata o copyrightech, říkala jsem si, že se jich zeptám, abych věděla, co oni na to... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama