Tak co s tím ÁKáčkem?

23. července 2010 v 13:34 | Cirrat |  Denní hemzy
AK-47? Ale kdepak... Autorský klub. Zase jsem si něco přečetla, zase mě něco popíchlo a zase reaguji. Komu to už leze na nervy, přeskakuje a těší se na zítřejší soundtrack (i když se vsadím, že by na to spousta lidí s radostí použila spíš to válečné ákáčko - však uvidíte).


Srdce Blogu udělalo rozhovor s Divergent Girl. Vzhledem k tomu, že byla ještě donedávna bafuňářkou klubu, nevyhnutelně tam byl dotaz i na AK a bylo hodně vidět, jak se názory na AK rozcházejí. Minimálně její a moje. Těžko říct, který je objektivně lepší a který horší, oba jsou prostě různé a o tom to je. A jaké ty názory vlastně jsou?

Cituji z výšeodkazovaného článku:
  • Před časem jsi kvůli časové indispozici opustila řady správců Autorského klubu, kteří se podílí na jeho chodu. Jak se díváš na další vývoj AK - jsi optimista, nebo patříš mezi nemalé počty skeptiků, kteří Ak kritizují z nejrůznějších důvodů?
Někdy si říkám, že by se nám možná lépe žilo bez Autorského klubu. Když jsem byla jedním ze správců, měla jsem přehled o každém novém blogu. Musela jsem je totiž všechny prohlédnout, zařadit do seznamu atd.

Připadalo mi, že celý blogový svět tvoří pouze členové AK. Není tomu tak, vždyť na Blog.cz už existuje přes 800 000 blogů. Jen je třeba se pořádně dívat a neupínat se jenom na členy klubu. Jinak může přijít ponorková nemoc.

Abychom se vyvarovali hádek a uražených odchodů, možná by bylo lepší, kdyby AK existoval jako pouhý seznam úplně všech autorských blogů na Blog.cz.

A co si o tom myslím?

Jistě, že když jsem mezi adminy nějaké skupiny, soustředím se převážně na ni. A DG píše, že jí připadalo, že AK je celý blogosvět - ale to je její soukromý názor (na který se ostatně Standa v článku ptal). Tohle je osobní záležitostí každého, jestli mu připadá, že pouze díky členství nebo nečlenství v nějakém klubu, jakémkoli klubu, je blog kvalitní nebo ne.

Pamatuju si, jak mě zklamalo, když mi došlo, že slovo "autorský" v označení klubu ještě nemusí znamenat, že je blog kvalitní. Kolikrát jsem narazila na vyslovené bláboly, jako například když jedna členka AK prohlašovala něco o samurajkách. To mě osypalo.

V poslední době panovala poměrně napjatá atmosféra, mimo jiné díky diskuzi o autorských právech. Docela chápu, že to někoho může znechutit, a pravděpodobně to i spoustu lidí, o kterých se nikdo nedozví, znechutilo a odradilo. Přesto to podle mého názoru bylo důležité téma, které se vyřešit muselo. Pokud si vzpomínám, sama Divergent Girl měla i na toto vyhraněný názor. Ale to má asi každej, kdo o tom trochu něco ví, ať už z kterékoli strany.

Nehledě na kvalitu nebo nekvalitu článků jde tady přece jen o to slovo "autorský".

Jak mi to jako čekateli na členství připadá, AK v podstatě nic jiného než seznam autorských blogů s přidruženým vlastním blogem ani není. Asi mi tu něco uniká, ale co tedy AK má být? Jediný, komu AK může něco diktovat, jsou jeho dobrovolní členové a čekatelé, které nikdo nenutí, aby v něm byli a působili.

Vyvarovat se uraženým odchodům prostě nelze. Říká se, že není na světě člověk ten, aby vyhověl lidem všem, a to samé platí i zde, v případě jak Blog.cz tak i AK. Vždycky, vždycky, vždycky budou lidé, kteří budou odcházet nebo se i snažit schválně rozrýpat cokoli, co má pravidla. To ale není důvodem pro to, aby se něco zrušilo.

Spíš bych jako řešení takovéhle situace navrhla založení jakýchkoli dalších alternativ - lidé, co nesplňují (nebo nechtějí splňovat) podmínky pro zařazení na seznam AK, a přesto by chtěli do nějaké skupiny patřit, by měli tu možnost. Ať už by to bylo Sdružení Přátel Fantasy, Píšeme Fanfikce, Miluju HipHop nebo Fotoblogy Jsou Nej.

Navrhla bych, aby byla podmínka, že ho založí vždy minimálně tři lidi, kteří dohromady sepíší prosbu o založení směrem ke správcům Blog.cz, kde bude muset být uvedeno následující:
  • navrhovaná adresa klublogu (klubového blogu)
  • přezdívky a kontakty na správce budoucího klublogu
  • navrhovaný název klublogu a téma (aby se předešlo antiklublogům a opakování témat)
  • podmínky členství, jak se budou posuzovat a na čem to bude záležet
Dál by po schválení správci klublogu zacházeli s klublogem jako s jakýmkoli jiným společným blogem s tím, že by prostě poskytli prostor na přihlašování, vyvěsili pravidla a seznam členů. Jestli budou dělat nějaký svůj oběžník nebo soutěže nebo cokoli, je to jejich věc. Jaký budou mít design je jejich věc. Změnu pravidel  by byli povinni nahlásit týden předem veřejným vyvěšením na klublogu, aby si toho jejich členové mohli včas všimnout. S klublogem porušujícím pravidla Blog.cz by se zacházelo stejně jako se soukromým blogem.

I tyto kluby by se mohly objevovat na uvítací (hlavní, nebo co to je) stránce. Registrovaní uživatelé by mohli mít možnost vybrat si v Nastavení, jaké kluby se mu mají zobrazovat,  jestli vůbec, neregistrovaným by se zobrazovalo třeba TOP 5 (záleží jestli bráno počtem členů nebo příspěvků).

Rozhodně by to zmenšilo počet keců na téma "Autorský klub je diktatura" a podobně. AK by v tomhle případě navždy zůstal první a originál, ale navíc by měl i konkurenci - nebo alternativu pro ty, komu se jeho pravidla nelíbí.

A bylo by po žížalkách.

(To by mě zajímalo, jestli se to někdy zrealizuje.)
 


Komentáře

1 sadiin sadiin | Web | 23. července 2010 v 21:03 | Reagovat

Skvělé nápady :)

2 Venom Venom | E-mail | Web | 24. července 2010 v 8:09 | Reagovat

Nebylo by to špatné. Mě osobně by se líbilo zobrazovat si deníčky, glosátory a možná ty fotoblogy. Rozhodně bych si přidala i grafické. Jenže tohle by byl opět běh na dlouhou trať, dokážu si představit ty hádky a různé nové nejasnosti.

Zajímalo by mě, jestli pan Krutomluv tuší, co tím názvem - Autorský klub způsobil. Asi nečekal, že se vše bude hnát až do krajností a lidi budou peskováni i za obrázek, ke kterému už se autor dohledat nedá, ba co víc, že někdo se kvůli tomu bude brodit zákony a vyjadřovat se k jednotlivým citacím, z čehož vyplyne, že nesmíme vložit ani obrázek se zdrojem. Ano takový blog tu byl také. Chtěla jsem třeba napsat pár článků o svých oblíbených umělcích a jako ilustraci přidat pár jejich výtvorů. Ale asi nesmím, neboť to není autorské.

Na začátku jsem se s radostí prohrabávala nově přijímanými členy, hltala každé nově příchozí a poněkud se nervila, zda je můj blog dost dobrý, aby mě vzali. Když to občas shlédnu dneska, jímají mě mrákoty. Kéž by toto bylo sdružení blogů KVALITNÍCH. Jenže kdo by byl ochoten vzít na sebe tu roli kata a rozhodovat, co je kvalitní a co jsou naprosté bláboly, když každému se líbí něco jiného?

3 Cirrat Cirrat | Web | 24. července 2010 v 11:30 | Reagovat

[2]: Vezmu to odzadu: právě proto, že se každému líbí něco jiného, by založení "soukromých" klublogů odbouralo takový ten punc oficiálna a každý by si mohl sdružovat blogy podle toho, co se jemu líbí.

Vidíš, já jsem z těch, kteří si bez povolení autora tohle prostě nedovolí. Ne kvůli brodění se zákony, ale protože to považuju za neúctu k autorovi samotnému. Pokud mi nedá svolení, dá se přece v blogu uveřejnit jenom odkaz na dotyčné dílo a je to, ne?

Hádky jsou a budou pořád. Není možné se zavděčit všem - ale právě že ty klublogy by nebyly v rámci AK, ale mimo. A pak viz první část odpovědi :-)

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 24. července 2010 v 13:29 | Reagovat

Opravdu dobré nápady.

5 Kittanya Kittanya | Web | 24. července 2010 v 19:52 | Reagovat

Jsem asik patritot. Ale kdyby bylo víc takových klubů zveřejňovaných na titulce, tak by to postrádalo smysl. Ale jinak jsem pro, aby si mohli uživatelé svůj klub založit tak, jak jsi to popsala.

Ale antiklubům nezabráníš.

6 Kittanya Kittanya | Web | 24. července 2010 v 19:52 | Reagovat

Jo a jináč dávám 5 hvězdiček ;-)

7 Maruška Maruška | Web | 25. července 2010 v 12:00 | Reagovat

[5]: asi nechápu. Vždyť tím, že by fungovaly jiné kluby by se jasně ukázalo, že sami sebe nepovažujeme za elitu. Nejsme elitáři, jenom jsme se sdružili do klubu, protože je to tak jednodušší.

Když to vezmu kolem a kolem, tak chápu, proč jsou někteří neautorští blogeři proti AK. Proč se jim nelíbí. Protože oni sice nepíší autorsky, ale než vznikl AK a než dostal svůj vlastní prostor na hlavní stránce, tak byli tihle blogeři na stejném lvlu jako ostatní. A najednou je přímo na hlavní stránce reklama na nějaké jiné blogy. Najednou jsou tu blogy, které mají více prostoru než ostatní. "To je přece hrozně nefér! Já jsem třináctiletá guru módy, myslím si, že mám světu hodně co říct o svém zážitky naplněném životě a nedostávám k tomu stejný prostor jako ostatní! Já chci taky aby se moje články přednostně zobrazovaly na hlavní stránce. Ale nezačnu kvůli tomu psát autorsky. Protože můj blog je o něčem úplně jiném."

V tomhle s Tebou musím Kitt silně nesouhlasit. Protože tím, že by vznikly jiné kluby, by přece klub sdružující autorsky píšící smysl neztratil. Akorát by už neměl tu elitářskou pozici na hlavní stránce.

Myslím, že kdyby bylo na titulce zveřejněno "Kluby na blogu" a tam by bylo různě zaměřených klubů třeba 6, smysl by to rozhodně neztratilo. Rozhodně si myslím, že by to bylo fajn, kdyby vznikly a fungovaly i jiné kluby. Ale osobně si myslím, že je to dost nepravděpodobné, protože si myslím, že není mnoho lidí, kteří by se o to chtěli starat a udržovat klub při životě.

8 kerria kerria | Web | 28. července 2010 v 10:41 | Reagovat

Nevím, kdo má autorská práva na tento názor, ale pravdou je, že něco podobného tvrdím už pár týdnů v mnoha diskuzích v AK.
Asi bych nechala na adminovi blog.cz, jestli klub bude či nebude propagovat, individuální přístup (až bude podobných klubů 50 tak se na titulku nevejdou).

Podle mě by měl být postup obrácený, podobně jako vznikal AK. Napřed vznik klubu, pravidla, nějaká členská základna, chvilku působení... A když to vyjde, začít řešit možnost zviditelnění na titulce.
Největší zádrhel nejspíš bude v pravidlech, protože ta klubová budou muset být také v souladu s pravidly blog.cz. Obávám se, že mnoho klubů to nebude schopno splnit.

9 m. m. | Web | 28. července 2010 v 18:21 | Reagovat

Takové kluby už se vlastně zrodily - jsou jimi jednotlivé kategorie AK. Bohužel se nedá nastavit jejich zobrazení na hlavní stránce (aspoň jsem takovou možnost zatím nezjistila), což je docela škoda - ráda bych si nastavila zobrazení třeba Glosátorů, Bafuňářů a Fotoblogů, ale zatím mi nezbývá než navštěvovat AK klub a hledat tyto v seznamu členů.

Myslím, že tvůj nápad je dobrý nápad, ale vedlo by to zároveň ke komplikacím. Řada členů AK by se začala hlásit do jednotlivých klubů, takže by ve výsledku patřili třeba do dvou í více klubů zároveň a zobrazovali by se v několika výpisech. Myslím, že by to bylo matoucí.

Já bych to vyřešila tak, že jestli si někdo chce založit vlastní klub s vlastními pravidly, nic mu v tom nebrání, jen nebude na hlavní stránce - aspoň než se ukáže, že to má smysl a že si to místo pod hlavičkou zaslouží. Do té doby je ale třeba si uvědomit, že vést vlastní klub vyžaduje obrovskou dávku manažerských schopností, píle a zodpovědnosti a že to není jen o tom, přijmout každého, kdo se hlásí. Je třeba také neustále kontrolovat, jestli všichni dodržují pravidla (což je při zvětšujícím se počtu stále obtížnější, jak ostatně nejlépe vědí správci AK). Jestli na to máš čas a nervy, nic ti nebrání pustit se do toho a založit si svůj vlastní klub, kde se třeba téma kopírování obrázků nebude tak silně řešit. Sama po čase zjistíš, jestli volnější ruka klubu prospívá nebo ho naopak znekvalitňuje.

10 T(h)om T(h)om | Web | 8. srpna 2010 v 7:47 | Reagovat

Jsem jedním z těch, kdo klub dobrovolně opustil (jsem tomu čím dál raději), ale rozhodně nešlo o nějaké urážení se. Současný stav AK mi v mnoha směrech zkrátka přestal vyhovovat a tak jsem požádal o vyškrtnutí. Myslím, že debata, kterou jsem se správkyněmi vedl byla slušná a víceméně věcná, bohužel bez většího účinku na AK.
Shromáždit kvalitní blogy do nějakého "seznamu" pořád považuji za zajímavý a dobrý nápad, jen nesouhlasím se současnou formou. On totiž "stoprocentně autorský blog" a "zajímavý blog" nemusí být vždycky totéž.

PS: I když nápad s konkurencí klubů zní až geniálně obávám se, že k němu nedojde. Jinak ale opravdu zajímavá myšlenka:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama