Půda pod nohama hoří, hoří!

6. srpna 2010 v 11:54 | Cirrat |  Denní hemzy
Tohle sice vypadá jako nechutný fór na téma Rusko a požáry, ale ve skutečnosti je to spíš odraz na to, jaké návrhy se teď probírají v médiích. Vypálili na nás (=občany) tři docela tvrdá témata, která vzbuzují emoce, a já se nemůžu zbavit nepříjemného pocitu v zádech: Co je to, co nám neříkají?


Ještě se vrátím k těm požárům. Je to síla. A myslím, že my tady ještě ani pořádně nevíme, co se děje, protože a poněvadž u nás se zprávy předávají v malém. Tuhle dvacet pět, tuhle čtyřicet obětí. Nevím, kdo si uvědomuje, že hoří polovina Ruska a počet obětí na životech už dostoupil čtyřciferných čísel. Počet obětí požárů, které stihly zachránit holý život (ale často už ani ne to zdraví), se vyšplhal ještě o řád výše.

V jednom dagestánském městečku shořela polovina budov. Hasiči byli namístě během několika málo minut, ale v tu chvíli už plápolalo 55 domů.

Já bych to taky nevěděla, nebýt toho, že pracuju v rusko-české firmě a požáry probíráme docela často. Zarazilo mě, že prakticky více než polovinu plochy Ruska tvoří rašeliniště. Jednou, kdysi dávno, jsem o požárech v rašeliništích četla - oheň může cestovat pod povrchem na velkou vzdálenost a různými směry a trvá to poměrně dlouho, než se projeví. A místní hasiči se, mimo jiné, potýkají s neustálým nedostatkem vody, protože Rusko je pod těžkým suchem a teploty přes 40°C nejsou nic zvlášního.


Kluci si chtěli natočit požár. Nečekali, že jim u toho půjde o krk. Měli kurva velký štěstí.

Dokážete si představit, že budete řídit auto po D1, kolem vás bude hořet Vysočina a už budete tak otupělí, že vám to bude připadat normální? Protože s tím stejně nemůžete nic udělat?Moskva uprostřed dne. To nesněží, to je popel. A kouř z požárů. Podle informací z ruských serverů převyšují škodlivé látky v ovzduší své limity minimálně o 150-250%. I zdraví lidé mají velké problémy. A nejde s tím nic dělat. Vůbec nic. Je to přírodní síla, stejně jako Ejjafjallajökull, nebo jak se ta islandská sopka píše.


Nedokážu si představit, jak to tam musí vypadat. Stačí mi, když mluvíme telefonicky s někým z našich obchodních partnerů a ozve se "Počkejte, neslyším, nad náma letí hasící letadlo do lesa." Abych pravdu řekla, snažím se na to moc nemyslet. Nemůžu zachránit všechny a všechno a nemůžu trávit svůj čas lítostí...

Ale zpátky k pomyslné hořící půdě: není to tak dlouho, co jsem oznámila, že už nepřemýšlíme o emigraci na Nový Zéland. Prostě než bychom dali dohromady tolik peněz, abychom tam mohli odjet, měli bychom docela zajištěnou existenci tady a mohli si koupit vlastní bydlení. Kdežto tam bychom začínali naprosto od píky, bez referencí, bez postavení, bez kariéry. Všechno znova. Neříkám, že bychom na to neměli, ale přece jen, pohybujeme se oba kolem třicítky a mně už dlouho mučí Biologické Donucovací Komando (kam se sere nějaký tikání hodin). V poslední době mě ale jímá strach, jestli to neskončí jednou tak, že uprostřed noci popadneme své případné děti a za tmy se vytratíme někam přes hranice.

Okay, jsem mistryně nadsázky a dělám si starosti i když nemusím, ale tohle není jen takový výkřik do tmy. V poslední době padají seshora návrhy, o kterých se mluví jako o schválených, ještě než vůbec došlo k jejich formálnímu předložení. Nevím, jestli nám tím nechtějí páni politici sdělit, že nás mají na háku, nebo jestli je to snaha umlátit nás do rezignace na cokoli (Tak jsme to řekli a tak to bude) a do neochoty cokoli měnit.

Prakticky zároveň jsme dostali do hlavy mediální dardy na téma rozkouskované prázdniny, úpravu podpory v nezaměstnanosti a zvýšených tzv. regulačních poplatků.

Ani u jednoho fakt nevím, co bych si o tom měla myslet, kromě toho, že je to neskutečná snůška keců. K rozkouskovaným prázdninám se rozpoutala diskuze na blogu Mami, nebudu se opakovat, své stanovisko jsem vyjádřila už tam. Jenom bych ještě dodala, co se do toho serete, kreténi, když už léta nemůžete zajistit státní maturity! A taky se bojím úprav školského zákona.

K těm poplatkům - já povětšinou chodím do soukromých praxí a proto mě nekrká, že platím za plombu pětikilo nebo osmikilo (podle velikosti a typu), když vím, že mě má doktorka dobře ošetří. Nemám problém dávat dar ordinaci při každé návštěvě (ať žijou obecné darovací smlouvy) ordinace u svého gynekologa (ano, teď mi to leze docela do peněz, ale co už - to je prostě život). Ale to jsem já a mám na výběr, jestli budu chodit k soukromému specialistovi nebo ne.

Co mi vadí je, že tímhle rozhodnutím by lidé podle mého přišli o ten výběr. Je to nedomyšlené, stejně jako spousta dalších rozhodnutí.

A co by mě zajímalo nejvíc je, kam ty prachy sakra jdou? Kde se neustále ztrácí? Co je žere? Proč nevidím vyúčtování od Minzdravu za loňský rok, když tisková zpráva o výši vybraných poplatků a jejich využití za rok 2008 byla zpracována v březnu roku 2009 (odkaz)? Opravdu jsem prošla jejich tiskové zprávy a zrovna tohle jsem tam nenašla. Pokud jsem slepá, prosím pošlete mi odkaz.

Kdybychom si takhle dovolili fungovat v té neziskovce, už dávno by nám sebrali povolení a ještě bychom dostali pokutu. Možná i soud. Vaváky, které se starají o kus země na těchonicku a pasou vovce, aby zachránili krásný kus krajiny, mají na stránkách Reiffeisenbank, své banky, zobrazené tzv. transparentní finance, kde je vidět každá koruna, která jim přišla.

KAM JDOU MOJE PRACHY, ŠMEJDI?

Jenom za loňský a letošní rok jsem neutratila málo. Jak u praktické, tak u specialistů - chirurga, ortopeda, a spol. Alespoň vím přesně, co se děje u mého zubaře a kam jdou ty prachy na gyndě, protože ani jeden doktor nemá problém si vyhradit pět minut na to mi vysvětlit, co všechno se z těch darů nebo poplatků financuje. Sakra, tak proč by to samé nemohli udělat jejich hlavouni?

No a nejvíc mě dostala ta zpráva o tom, že kdo odejde z práce sám, má smůlu. Kdo bude propuštěn, musí začít zužitkovávat odstupné a má smůlu, protože další podporu nedostane. Kdo bude mít napsáno, že ho vyrazili za hrubé porušení pracovní kázně, má smůlu.

Cirrat says, jděte s tím do prdele. To znamená, že nemůžu odejít z práce, která mě ubíjí, nebo kde je nevhodné pracoviště, nemůžu odejít z práce, kde mě šikanují, protože nebudu mít z čeho žít, když mi někdo napíše do papírů lež, můžu jít chcípnout hlady. A to všechno jsou případy z mého okolí.

Chápu, čemu se tím snaží zabránit, ale to znamená taky kompletní přeorání zákoníku práce! A to znamená, že tam pravděpodobně bude spousta dalších změn o kterých se nemluví. Já se těhle neoznámených věcí bojím. A to fakt hodně.

V Irsku je prej krásně. Raději budu žít mezi radikálama obou stran a bát se bombových útoků, než těch stupídů, kteří si u nás říkají vláda!
 


Komentáře

1 karaipuku karaipuku | E-mail | Web | 6. srpna 2010 v 12:57 | Reagovat

Vypadá to,že to u nás dopadne jako vždy,pře volbami se všichni předháněli starostí o naše a dobre a chvíli po volbách se zase vrátili k obligátnímu Občane máš právo držet....ústa.Zajímat nás začneš až zase před volbami.

2 Maruška Maruška | Web | 6. srpna 2010 v 13:09 | Reagovat

zase jsi mi vzala vítr z plachet, ale mě to vůbec nevadí. Pročítání denních zpráv mi taky poslední dny jitří mozek. Pokaždé, když jsem uviděla jeden z těch titulků, spadla mi čelist. Víc než kdy jindy mám pocit, že to jde do pr*.

3 kežla kežla | Web | 6. srpna 2010 v 13:57 | Reagovat

Ano. Svět se řítí kamsi... Připomělo mi to jeden vtip, který jsem dnes použil do článku...

  Potkají se dvě planety a dají se do řeči: "Ahoj. Jak se máš?" - "Ale. Ani se neptej. Chytla jsem lidi. -"Neboj. To přejde.

4 KatyRZ KatyRZ | Web | 6. srpna 2010 v 19:15 | Reagovat

A člověk na to jen bezmocně čučí ... Taky jsme dřív přemýšleli o emigraci, ale to tě přejde, až si pořídíš děti, takže jdi do toho dokud můžeš. Já ty zprávy čtu a říkám si, to je sranda nebo je ten dotyčný takový de..l, že si nedokáže uvědomit to, co každý normální člověk a to je přesně to, co jsi napsala o těch důvodech odchodů z práce.
O poplatcích u lékaře a v nemocnicích ani nemluvím. Neřeší se, že pokud chlap musí do nemocnice a ženská má nižší příjem nebo je na mateřské, tak je celá rodina doslova v pr..li a ještě mají v takovém srabu za tu nemocnici platit víc než teď ...
Pche.

5 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | 6. srpna 2010 v 21:44 | Reagovat

U první části mě tedy přecházel mráz po zádech. Tedy oheň po zádech. A bez nadsázky musím říct, že sem rád, že sem tak strašně daleko od Ruska/od Země. Videa jenom podrthují atmosféru.
U druhé části asi nezbyde než souhlasit... Samo se děsím toho, až budu muset živit rodinu, vydělávat chlupopeníze a řešit emigraci... Asi se přestehuju na Alfu dva. Nebo na Betu, tam mají taky hezky. :)

6 nominek nominek | Web | 6. srpna 2010 v 22:50 | Reagovat

Síla, ohledně těch titulků posledních pár dní taky jen žasnu... a o tom Rusku jsem neměla ani ponětí, že to je až TAK hrozné. Chudáci všichni ti lidi tam, které to zasáhlo... :-/

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 7. srpna 2010 v 18:17 | Reagovat

A cigarety budou černobílé, pravila Evropská unie ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama