Y-y-y-y-yaoi!

27. prosince 2010 v 20:01 | Cirrat |  Téma týdne
Ha! Téma, ke kterému nemám ani blízko ani daleko, prostě tak akorát. Nehledejte tu přehledy, extra doporučení a klasifikaci, kterou mívám obvykle v oblibě, jen mé názory a zkušenosti.


A jak už mám ve zvyku, něco napíšu a v další větě to vyvrátím. Začněmež definicí "Yaoi". Je to populární japonský výraz pro "klučičí lásku", boy love, homoerotické a homoromantické příběhy o chlapcích obvykle tvořené ženami pro ženy. Často parodují mainstreamovou mangu nebo anime. Tyto příběhy jsou značně klišovité a idealizované, následují velkou spoustu pravidel, která ve skutečných vztazích lze najít jen stěží, a obecně jsou další obdobou červené knihovny a harlekýnek.

Což nevylučuje jejich popularitu - co má společného Manuela, Dallas nebo Santa Barbara se skutečným životem? A kolik lidí na to čumělo? Teda, pokud se ještě chytáte, co to vlastně bylo - posledních 13 let nemám doma televizi, a tak fakt nevím, jestli něco z toho ještě náhodou neběží.

Yaoi je prostě spojené s fenoménem mangy a anime, ale ne každá manga nebo anime je zároveň yaoi (nebo yuri, což jsou zase holčičky), to by bylo dobré si pamatovat. Sikar nám zcela jistě řekne svých pár slov o Yaoi pádlu, což nechávám zcela a plně na něm. Ten mě za to bude mít rád...

Taky se s ním často spojuje výraz Otaku. Otaku v japonštině znamená člověka něčím (čímkoliv) posedlého (nikoliv vlažně zaujatého), hlavně ale tedy anime, mangou a počítačovými hrami. Pro zbytek světa mám pocit, že to znamená člověka posedlého čímkoli japonským. V poslední době užíváno hanlivě už i u nás.

Výraz "kawaii", tedy něco rozkošňoučkého, roztomiloučkého, bezbranného, slaďoučkého a neviňoučkého (omluvte mě, jdu si vyčistit zuby, kazů mám i tak dost), pokud možno všechno najednou, je pro čerstvé následovníky japonské masové zábavy povinností. Je zajímavé, že čím déle se člověk o tyhle věci zajímá (a tak mě napadá - onemanga.com nechť odpočívá v pokoji), tím dále se od takovýchto termínů distancuje a začnou padat spíše výrazy typu "cosplay", "roleplay" a "fanfiction". Ale o tom jindy.

Mimochodem, kolik "otaku" by pískalo 'Kawaii' (Kawai je značka japonského výrobce pian, kláves a syntetizátorů, neplést), kdyby věděli, že v japonsku to označuje styl chování, který se v naší kotlině projevuje výrazy "mucinky", "bloquísek", "lovískuju" a podobně? Ale to jen tak na okraj, to vlastně k Yaoi nepatří.

Když jsem se já prvně dostala k Yaoi, nejdřív jsem na to koukala s nedůvěrou, pak s pobavením a nakonec mě to vážně chytlo. Prošla jsem si všechna stádia, jak se patří, žrala jsem všechno plnou hubou, abych pak na radu jedné takové (nebonznu koho, protože tenkrát byla mimo pravidla daného serveru) vlezla na stránky Y!Gallery (registrace možná až od osmnácti let, stránky jsou převážně v angličtině).

Začala jsem se postupně orientovat jak ve fanfikcích tak právě v Yaoi. Mimo jiné jsem taky objevila Bara (od mužů o mužích s muži pro muže). A příslušné subkultury.

Musím říci, že zatímco před nějakými osmi lety jsem čisté Yaoi prostě žrala, teď ve mně vzbuzuje akorát tak výbuchy smíchu, v lepším případě pobavení, v horším zhnusení. Člověk se prostě neustále vyvíjí...

Ještě, pro pisatele homoerotických povídek existuje ještě jedna výborná stránka - Minotaurův slovník pro pisatele slash. Je-li vám nad 18, umíte-li anglicky a tahle tématika vás zajímá, mrkněte na to.

Jak říkám, Yaoi přestalo být mým šálkem kávy, je zatraceně přeslazené. Ale proti gustu...

(Jen by mě zajímalo, jak se s tímhle tématem vypořádají některé... řekněme... veřejné figury na tomto serveru. Ale raději to hledat či vyhledávat nebudu.)
 


Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 27. prosince 2010 v 20:10

just o yaoi pádlu neřeknu ani slovo!

jinak veliké kýv kýv, k tomuhle článku snad není co dodat.

veřejné figury, nebo spíš panáci, by mě taky zajímaly, ale radši pátrat nebudu, akorát bych se zase naprdnul

2 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 27. prosince 2010 v 20:41

Ano kawaii éru znám ,často vyrostla z popcornové sféry , která to všechno roznáší.Ale s článkem souhlasím ,dobrý....

3 Kittanya Kittanya | Web | 30. prosince 2010 v 17:31

Japonsko je další boom. Osobně na tom nevidím nic úžasňoučkého, kromě toho, že i Japonci nechtějí pořád přebírat americké cipoviny a chtějí si vytvořit vlastní cipovinu.
Nejúžasnější Otaku sú tací, kteří ví o japonských zvycích a Japonsku takovém úplné prd stokrát okopírované na internetu.
Až zasejc bude nějaký nový boom v podobě severského mnohobožství a následovníci Waltariho vylezú z nebeských hrobů, tak to bude moje parket. Pokud onen boom nezačnu sama:-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama