Leden 2011

Chléb náš vezdejší...

31. ledna 2011 v 17:15 | Cirrat |  U Mlsný huby
Ne, nedala jsem se na Otčenáš (i když ho umím česky, rusky a latinsky). Jen jsem nakoukla k Vilemíně a u ní jsem objevila odkaz na článek o chlebu.

No, už dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou začít péct domácí chleba - vždyť co je na tom těžkého? A je to akorát náročnější na čas, ale to se dá pořád ještě zvládnout. Jen mi chyběla motivace, jsem totiž ludra líná.

A právě motivaci jsem ve zmíněném článku o chlebu našla vrchovatě - ještě že naproti u řezníka berou cvrčovickej...

Osoby a obsazení I

30. ledna 2011 v 17:50 | Cirrat |  Jak líp vydávat skřeky
Tohle je první článek z delší série, se kterou si hodlám vyhrát trochu jinak. Prakticky sem hodím něco ze své hlavy, články z různých zdrojů a podobně a nechám vás, abyste si to, jako už obvykle, přebrali sami. Předhodím vám různá pojetí, která si navzájem budou odporovat, protože stejně jako má každý svůj vkus a svůj styl, málokdo bude sekat postavy postupem jako ze šablonky. Koneckonců, podstatou práce spisovatele je představivost a touha experimentovat, ne?

Sikar tuhle psal, že si připadá jako otravný otec - já si chvílema připadám jako otravný kantor. Ale na druhou stranu, když jsem začínala, tyhle informace mi sakra chyběly a furt jsem akorát věděla, že to není vono, ale co bylo to vono, na to jsem nepřišla, dokud jsem si toho nepřečetla fakt dost o tvorbě postav.

Čtyři články za jeden den, to je vysoko nad můj běžný standard, ale berte to třeba tak, že se tímto omlouvám za delší odmlčení. Anebo si potřebuju zapsat myšlenky, aby mi zase někudyma neutekly.


Dohoda

30. ledna 2011 v 13:58 | Cirrat |  Jak líp vydávat skřeky
Asi jste si už zvykli, že většinou v radách pro autory prezentuju spíš práce někoho jiného, než svoje. Má to svůj důvod - většinou se já sama řídím radami někoho jiného a ti dotyční už nějakou dobu o psaní píšou. Je tedy lepší odkázat svoje čtenáře ke zdroji, než se chlubit cizím peřím.

Ale i já sama mívám k tématu dost co říct, a tak tu dneska máte článek, který jsem uveřejnila 26. listopadu 2009 v angličtině na stránce, která nejspíš do tří neděl zanikne. A byla by škoda se nepodělit...


Více o hrdinech

30. ledna 2011 v 11:35 | Holly Lisle (překlad Cirrat) |  Jak líp vydávat skřeky
HollyLisle
Nedávno jsem tu překládala Hollyin Tip o hrdinech. Myslím, že jsme se tenkrát hodně shodli na tom, že je pak jednodušší psát antihrdiny, než hrdiny, protože ty čtyři body, které Holly předkládala, zněly jako příručka "Mirkem Dušínem snadno a rychle". No, pojďme na to, jak to bylo dál.

Opět upozorňuju, že tento překlad smím uveřejnit díky výslovnému písemnému svolení od Holly Lisle. Její newsletter je pouze v angličtině, k jeho odběru se můžete přihlásit tady, a Holly sama komunikuje pouze v angličtině. Její stránky jsou zde.


Lidský faktor

30. ledna 2011 v 10:56 | Cirrat |  Denní hemzy
Podle definice je "lidský faktor" fyzická nebo myšlenková vlastnost jedince nebo sociální chování, které je specifické pro lidi a ovlivňuje fungování technologických systémů, stejně jako rovnováhu mezi lidstvem a okolním prostředím.

V sociálních interakcích se termín lidský faktor používá ke zdůraznění sociálních vlastností, které se vyskytují pouze u lidí nebo jsou pro ně charakteristické.

Předmět "lidské faktory" zahrnuje studium všech aspektů toho, v jakém vztahu jsou lidé ke světu kolem nich...

Termín vznikl někdy okolo druhé světové, kdy šlo o zlepšení výkonů a bezpečnosti v tehdejší aviatice.

Tolik anglická Wiki.


Vraž do toho deset lotů másla...

23. ledna 2011 v 15:25 | Cirrat |  Denní hemzy
"Opřu se o kuchyňskou linku, na chvíli zavřu oči, a pak začnu svůj hojivý rituál stejně, jako jsem to vídala u mámy. Uvařila si kávu, pustila gramofon, mrkla na mě a pošeptala mi svou nejoblíbenější větu z kuchařské knihy Magdaleny Dobromily Rettigové:

'Vraž do toho deset lotů másla.'

Takhle se vyvolává duch dobrých dní."

(H. Michopulu, Kuchařka Zpátky domů, vydalo nakladatelství Smart Press v roce 2007 - na trhu je k dostání druhé vydání. Tahle slova jsou koncem úvodu kapitoly "Na bolavou duši")


Seznamte se, Takeshi Kovacs

20. ledna 2011 v 12:40 | Cirrat |  Čtu, čteš, čteme
Woken_Furies
Broken_Angels
Altered_Carbon


Takeshi Kovacs (vyslovuj jako Kováč) je hlavním antihrdinou tří románů Richarda K. Morgana. První dva už u nás vyšly v roce 2005 pod názvem Půjčovna masa a Zlomení andělé. Třetí díl pod (pracovním?) názvem Probuzené běsy mělo nakladatelství Triton v
edičním plánu, který uveřejnili v únoru 2010 (link). Zdroje obrázků - články na Wikipedii.

V angličtině se knihy jmenují Altered Carbon, Broken Angels a Woken Furies. Budu se dnes věnovat všem třem. Ale nejdřív přehledník (protože "dotazník" fakt nesedí):

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Tyto knihy. Jako první jsem četla Woken Furies - byla jsem ve Švýcarsku a zoufale mi docházela fikce ke čtení. A tahle kniha měla velmi zajímavou obálku. Časem jsem sehnala i Altered Carbon. A druhý díl mi až po letech koupil manžel v češtině...
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Krev a postradatelnost
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Provokující
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být Kovacsem. Ale některé vychytávky by se mi v tom světě líbily.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Takeshi je bastard, dělá svou práci, myslí hlavně na sebe a kromě toho je mu všechno jedno. Úplně všechno. Teda, skoro.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Bavila jsem se u toho, jak Takeshi ojede prakticky každou jen trochu ucházející ženskou postavu - je to tak předvídatelné. Na druhou stranu, takový ten jejich svět prostě je. Manžel mu vytýká ohroublost jazyka, která mu přijde nucená, já jsem nic takového nezaznamenala. A je nápadná podobnost mezi metodami "přežívání" a názvů některých míst a rodin v Morganově trilogii a v Hamiltonově Pandora's Star a Judas Unchained.

Miroslav Žamboch o autorovi série Takeshi Kovacs:
"Nemilosrdná budoucnost, kdy smrtí všechno nekončí, lidé dokážou posílat informace nadsvětelnou rychlostí a s nimi i své duše. Takeshi Kovacs bývalý voják protektorátu, nyní soukromá osoba snažící se vydělat si na živobytí. Kontrast supertechnického odlidštěného světa se syrovou živočišnou realitou existence. Raymond Chandler a William Gibson posunutí o kus dál, hard science fiction zkřížená s detektivkou drsné školy. Rychlé, brutální, děsící - a nutící k zamyšlení." (zdroj: Ediční plán nakladatelství Triton, link viz výše)

Líp bych to neshrnula - a tak to rozpitvám.


Mission Accomplished

17. ledna 2011 v 20:28 | Cirrat |  Denní hemzy
Dneska jsem měla poslední kontrolu s hnátkem. Léčebná část je u konce, teď už jenom zaformulářovat pojišťovnu (a to bude ještě prdel, páč tomu houby rozumím).


Jak psát o knihách

16. ledna 2011 v 20:51 | Cirrat |  Denní hemzy
Tohle záměrně neházím do Rad pro autory, protože se to týká spíš čtenářáků, popřípadě těch, kdo se chtějí podělit o své tištěné oblíbence s ostatními.

Já sama většinou píšu podle momentálních nápadů - mám hrubou představu o tom, co chci sdělit, pak si prostě sednu a píšu. Kolikrát se vracím zpátky v textu a přepisuju některé odstavce, přesouvám je z místa na místo a hraju si.

Ale tenhle styl není úplně pro každého, a tak jestli chcete představit nějakou knihu a nevíte jak na to, předkládám vám pár bodů, které by vám mohly být k něčemu.


Paralen, Paracelsus, Paragáni...

15. ledna 2011 v 21:32 | Cirrat |  Téma týdne
Předpona "para" a její významy:

1. Z řeckého slova s významem vedle, na straně, po straně (parabola, paralýza, paralela); za něco, za něčím (paradox), rozšířením pak označující činnosti nebo věci vycházející z jiných nebo z nich odvozené (parodie) a tedy abnormální nebo defektní (paranoia). V angličtině také označuje profese nebo postavení, které jsou podřízené těm s plným tréninkem a ve vyšším postavení (paramedik).

2. Z francouzského slova s významem chránit před něčím (parasol). Výraz "parachute" pro padák je tedy doslova "ochrana před pádem".

3. Odvozeno od slova "parachute", tedy padák, a označující činnosti, osoby nebo věci ve spojení s padáky (parakotoul, paragán, paraglider).

(Zdroj: Websters.com)

Paracelsus: (1493-1541) Vlastním jménem Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, švýcarský lékař.Vyučoval na univerzitě v Basileji, ale pro spory byl nucen město opustit. Putoval po celé Evropě. Muzeum v Moravském Krumlově vystavuje dosud jeho jizbu. Paracelsus byl toho názoru, že dobrý lékař není nic jiného než velká a svědomitá zkušenost. Považoval medicinu za základní a všeobsahující vědu, neboť ona jediná pečuje o blaho člověka. Teologie, filozofie i alchymie mají být pouze nástroji a oporami lékařství. (...) Lékař nemůže léčit pouze tělo a ignorovat přitom duši a osobnost člověka. (zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz)

Paranormální: mimo normalitu (zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz)

Paraořechy: nejsou ořechy, jsou to semena. (Zdroj: obal od něčeho poživatelného)

Přežili jste mou obvyklou záplavu faktů? Výborně. A protože mi dneska hrabe, plnou parou vpřed. Mimochodem, myslíte, že existuje parapára?


Hadonoš

15. ledna 2011 v 20:20 | Cirrat |  Denní hemzy
Když se někoho zeptáte, kolik má zvěrokruh znamení, většina lidí se na vás podívá jako na blba a bez váhání vyhrkne: "Dvanáct!" Tedy, kromě těch, co se na vás podívají jako na blba a pošlou vás do háje, že na pohádky nemají čas.

Někteří se na vás zadívají jako na blba a zeptají se vás laskavým hlasem vyhrazeným pro slabé duchem, který že to zvěrokruh máte na mysli. Někdy, když uděláte tu chybu a zeptáte se, "Jaký zvěrokruh," máte vystaráno o přednášku na téma čínského horoskopu, severoindiánského, druidského a já nevím co ještě.

Někteří se na vás ale podívají ještě trochu podivněji a oznámí vám, že "náš" horoskop má ve skutečnosti znamení třináct: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Hadonoš, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby.

Jak už mě asi znáte, málokdy píšu o něčem, co nemá nějakou souvis se mnou, ať už zjevnou nebo skrytou. A ani dneska tomu nebude jinak. Má matka totiž zarputile tvrdí, že já jsem Hadonoš (zvaný též Serpentarius) jak vyšitý.Jak si pořídit parádní blog

14. ledna 2011 v 16:42 | Cirrat |  Denní hemzy
Ano, ano, už jste asi zaregistrovali krásný nový server krasna.nova.cz. A už jste asi narazili na stejnojmenný článek Lady Vanilky - a klidně se přiznám, tentokrát se s názvem opičím. Ovšem váhám mezi reakcí na její článek a opravdovým doporučením, co bych řekla někomu, kdo o blogování přemýšlí.

Asi to druhé.

Motto: "Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když už kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je." (J. Werich)


Polobozi

14. ledna 2011 v 13:10 | Holly Lisle (překlad Cirrat) |  Jak líp vydávat skřeky
HollyLisle
O hrdinech nebylo napsáno právě málo. Mí oblíbení blogeři, kteří se psaním zabývají, (nejen) na tohle téma zplodili výborné články, jako například Poslední své rasy, Jak (ne)udělat ze své hrdinky děvku, Jak neudělat ze svého hrdiny teplouše, mé oblíbené Rady pro účastníky literárních soutěží, a podobně.

Já dneska přidám do mlýna jak vlastní trošku, tak článek od Holly Lisle (profesionální spisovatelka, yadda yadda yadda - nečtete to poprvé; jestli ano, zahrabejte do předchozích článků v téhle rubrice).

PéDéeF

13. ledna 2011 v 10:17 | Cirrat |  Náhodný hlod
Dneska mě rozesmál jeden obchodní partner. Posílal nám něco ve formátu .pdf a oznámil mi to do telefonu slovy:

"Tak já vám to pošlu v jednom pedofilu."

Na jednu stranu to dává smysl, takže teď přemýšlím, jestli se tak PDFku běžně říká, na druhou stranu mi to neskuten zvedlo náladu.

Edit: manžel to právě vylepšil - po sdělení, co mi bylo řečeno, prohlásil:

"Pedofilové by se měli posílat zásadně po kouskách."

Příběh služebnice - Margaret Atwoodová

12. ledna 2011 v 15:28 | Cirrat |  Čtu, čteš, čteme
Příběh služebnice

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Četla jsem recenzi na Neviditelném psovi (odkud je taky stáhnut obrázek), která mě hodně zaujala. Díky tomu jsem si vyhledala film z roku 1990 na YouTube (odkaz na 1. část v angličtině) a nemohla jsem si knihu nepřečíst. Tady je trailer v pochybné kvalitě, zato s českými titulky.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Mrazení v zádech
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Možné
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych se dostat do situace, ve které se nachází hlavní hrdinka této knihy. Nechtěla bych se dostat do situace, jaká panuje v Republice Gileád obecně.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Je to příběh pouze pro silné povahy. Rozhodně nedoporučuji jako lehké čtení. Pokud se ale chcete pořádně zamyslet a nechat si zamrazit v zádech, jestli se něco takového opravdu může stát, šáhněte po ní.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Kniha je klasifikována jako Sci-Fi žánr. Hm, možná částečně. Jako největší negativum totiž beru, že se něco takového může stát klidně i dnes až příliš snadno.

A pro zvědavce následuje moje rozkecání na toto téma.


Člověk se zmíní...

12. ledna 2011 v 10:16 | Cirrat |  Náhodný hlod
... o tom, že hubne, a hodní kamarádi mu chtějí pomoci. Například takhle:

styl pasák
Jako vždy, zescreenováno z mého FB (což stálí návštěvníci poznají díky nastavení na pirátskou angličtinu).

Tak dlouho...

11. ledna 2011 v 22:19 | Cirrat |  Denní hemzy
...Citrátová hřeší na to, že furt ještě nemá 120 kilo, až se podívá na váhu a zděšením si přivodí infarkt.


Books In My Thoughts - Knihy v mé hlavě

11. ledna 2011 v 21:02 | Cirrat |  Čtu, čteš, čteme
(dobře, dobře, překlad jen volný, já vím)

Tenhle článek je tu hlavně pro vysvětlení toho, co tu dělá ta nová rubrika (vlevo hleď). A ta nová ikonka (vlevo dolů hleď).

Pro knihožravce jako jsem já je tohle naprosto skvělý nápad - můžu si žvanit o knihách, jak je mi libo, a ještě tak činím v podstatě organizovaně. Vykoukala jsem tenhle nápad u Abyss v tomhle článku.

O co jde?

Ve své podstatě "jenom a pouze" o zamyšlení se nad tím, co čtete, pomocí těchto šesti otázek:

<citace z výše odkazovaného článku>
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivim.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
</citace>

A proč? Protože si myslím, že můj knižní výběr může leckomu pomoci při rozhodování, co si přečíst příště - a to samé očekávám od příspěvků ostatních účastníků. Takže tak.

Byli jste varováni. A doufám, že se cítíte vyzváni k účasti :-)

Edit: Doplňuji odkazy na již zveřejněné seznamy mé obvyklé literatury a odkazy (spolu s šesticí odpovědí) na dvě knihy, kterým jsem se přímo věnovala v samostatných článcích:

Kniha - přítel člověka z Tématu týdne a Co čtu? z předloňského března.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Zrovna jsem byla v obchodním centru, měla jsem před sebou delší putování hromadou po Praze a nechtělo se mi utrácet moc peněz. Líbil se mi název a byla ve slevě. Barbarské, leč praktické.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Třeskutě zábavná (okay, okay, jedno je příslovce - ale myslím, že to do rámce "předpisů" narvu)

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Un-fucking-believable!

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Kniha nemá postavy - ale fakt bych nechtěla být například zuřivým skrytým konečníkem!

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Spousta drobných informací, které člověka ohromí. A taky přijde na nesprávné údaje, kterým věří už od dětství...

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Spousta hmyzu a červů - my, co máme fobie...


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Kamarádka mi nadšeně vyprávěla o páně Hošťálkových cestách a zrovna ji měla u sebe. Tak mi ji půjčila

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Totální odlišnost

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Cestopis

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Ráda bych se bývala ztotožnila s autorem, panem Hošťálkem, který se sebral a ve svých více jak šedesáti letech přejel na dvoustovce z Číny do Rotterdamu!

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Člověka chvílemi až zamrazí z toho, jak jsou naše kultury odlišné, a že to, co my považujeme za samozřejmost, až tak úplně samozřejmé není.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Ráda bych se o té cestě dozvěděla více, ale i tak to bylo fascinující čtení.

Petr Hošťálek - Hedvábnou stezkou na motorce YUKI

5. ledna 2011 v 12:22 | Cirrat |  Denní hemzy
Pan Hošťálek je machr, kterého zažraným motopříznivcům snad netřeba představovat (ostatní zahrabou na netu). Je to jeden z lidí před kterýma smekám i z dálky, i když jsem ho osobně nikdy nepoznala. A jeho cestopisy stojí za to.