Jak si pořídit parádní blog

14. ledna 2011 v 16:42 | Cirrat |  Denní hemzy
Ano, ano, už jste asi zaregistrovali krásný nový server krasna.nova.cz. A už jste asi narazili na stejnojmenný článek Lady Vanilky - a klidně se přiznám, tentokrát se s názvem opičím. Ovšem váhám mezi reakcí na její článek a opravdovým doporučením, co bych řekla někomu, kdo o blogování přemýšlí.

Asi to druhé.

Motto: "Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když už kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je." (J. Werich)


Jako první bych se takového člověka zeptala, proč by si blog vlastně chtěl pořizovat.

Možné odpovědi? Má to každý. Tak nějak mě to zajímá. Chci si psát svůj život, abych nezapoměla některé historky a nevadí mi dělit se o ně s ostatními. Chci být zajímavá. Chci, aby mě lidi znali. Mám pocit, že mám ostatním co říct.

Asi uznáte, že jsou různé důvody a různé začátky. Proč jsem vlastně začala blogovat já?

Zjistila jsem, že mám nasbíráno nespočet ztřeštěných historek, kterým bych ani nevěřila, že se staly, a lidé, kterým je vyprávím, se o ně zajímali a bavilo je poslouchat moje vyprávění. A od patnácti jsem chtěla být spisovatelka - a spisovatel je vlastně vypravěč přes písmenka, ne? Navíc jsem tak trochu exhiboň.


Jako další bod bych se potenciálního blogera zeptala, co by na ten blog vlastně házel.

Vzpomněla jsem si, co napsala Holly Lisle v jednom ze svých tipů (překlad do čj zde): Knihy mají takové čtenáře, jaké si zaslouží. Popřemýšlejte o tom.

I blogy mají takové čtenáře, jaké si zaslouží. Ono v tomhle případě opravdu platí, že vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá. Budete mít přesně takové čtenáře, jako je váš blog.

Je pro vás důležitější mít prostě vysokou návštěvnost, nebo se obklopit lidmi, kteří opravdu přemýšlejí podobně jako vy a se kterými si navzájem můžete vyměňovat myšlenky, postřehy, rady a vést skutečný dialog?

Je pravda, že každé téma si najde své čtenáře, proto je možné blogovat prakticky o čemkoli - ale nezapomínejte na to, že VY jako bloger se musíte cítit na svém blogu v pohodě a mít ho rádi.

Proto pište o tom, co znáte a o čem si klidně i troufnete s někým hádat - o svém životě a svých zážitcích, o svých koníčkách, ale hlavně o svých názorech. Blog je o vás, vy jste to, co ho žene kupředu.


Jak mít vysokou návštěvnost.

Já se ptám: K čemu?

Ano, je lichotivé, když člověku čísla v kolonce návštěvníci skáčou výš a výš, ale to je asi tak všechno.

Blog, zvláště pak blog na doméně, která vám nepatří, vám nevydělá - nemůžete tu návštěvnost použít pro umístění reklam, protože to už za vás dělá někdo jiný - majitel domény. Museli byste si koupit svou doménu, udělat si celé soukromé stránky (nebo nechat si je udělat, další výdaj) a pak zkoušet štěstí.

V Google je zajímavý nástroj na sledování, kolik lidí zavítá na váš blog - a kolik jich odejde z první stránky, aniž by klikli na jediný článek. Podle mě je daleko zajímavější údaj, kolik lidí na vašem blogu skutečně visí a projde si víc článků, než kolik blog prostě navštíví za den a hned zase odejde, aniž by pomalu přečetli písmenko.

A nezapomínejte, že na začátku to trvá, než se nový blog "zaběhne" a najde si své čtenáře.


Musím dělat reklamu?

Nedoporčuje se. Většina blogerů reklamu typu "máš pěkný blog podívej se ke mně" pokládá za ekvivalent spamu o Viagře. Je to porušení netikety, stejně jako hlášky "prosím, hlásni mi tady v soutěži".

Já tyhle poznámky nechávám pod články viset, aby ostatní návštěvníci blogu viděli, kdo se takhle hloupě chová - a na odkazy jim nikdy neklikám.


Jak mám tedy o svém blogu dát vědět?

Hlavně nejdřív na blogu musíte něco, co za návštěvu stojí, mít.

Jeden článek typu "ahoj, mám nový blog, jsem rád/a že vás tu vidím, pa" opravdu nestačí. Potřebujete lidi zaujmout tím, jací jste.

Když už máte něco na blogu, choďte na ostatní blogy a nechávejte KOMENTÁŘE. Komentář se na první pohled pozná od reklamy jednoduše: je z něj vidět, že si komentující článek opravdu přečetl. Nesouhlasíte s něčím v článku jiného blogera? Slušně mu to můžete říci. Souhlasíte? Dobře, napište mu to a třeba přidejte vlastní zkušenost.

Hlavně při komentování nezapomeňte ve formuláři vyplnit příslušné políčko adresou svého blogu. Dřív nebo později se někdo začne zajímat o to, kdo vlastně jste. A myslím, že návštěvníci se skutečným zájmem se budou vracet daleko spíš, než ti, co vám přijdou vynadat za reklamu...


Jak mám teda psát, aby to stálo za to?

Jak jsem už říkala, pište o tom, co znáte. Tančíte? Pište o tanci. Píšete? Pište o psaní - nebo klidně uveřejňujte svoje práce (pokud tedy nemáte v úmyslu je někde vydat - kdo by platil za něco, co si přečte zdarma). Jste posedlí make-upem? Okay. Nudíte se pomalu celý život a kdyby byla nuda olympijská disciplína, vyhráli byste Česku zlatou? Fajn, pište o nudě a jejích jemných odstínech.

Neděleje ze sebe něco, co nejste. Pokud nemáte dokonalou paměť, dřív nebo později se dokonale ztrapníte. Prokecnete se, někdo ve vašem machrování najde díru velkou jako vrata, nebo uděláte chybu typu, že se v Ostravě staví metro.

Ale hlavně, nepište pořád dokolečka to samé. Snažte se rozvíjet svou slovní zásobu a nepoužívat po sobě podobné výrazy. Čeština je krásný a bohatý jazyk a můžete si s ní pohrát.

Taky si dejte pozor na překlepy (já mám teď novou klávesnici, tak jich solím víc než obvykle - pak je zpětně opravuju). Čtenáři vám neutečou, když bude článek o pět minut později, ale rozhodně zmizí, když jim ukážete, že vám nestojí za to, abyste si po sobě článek aspoň jednou přečetli.

S tím souvisí i pravopisné chyby. Podívejte se na stránku www.pravidla.cz - stačí do rámečku zadat slovo, a hned zjistíte, jestli ho máte dobře nebo ne. Když píšete přímo do editoru, neříkejte mi, že je tak pracné překliknout z jednoho okna do druhého a podívat se.

Pamatujte si, že svým blogem reprezentujete hlavně a především SEBE. I když píšete fanblog, lidé si vás zapamatují jako autora. A je jen na vás, jestli to bude kladná nebo záporná pověst, kterou si tak vytvoříte.


Je design důležitý?

Je to svým způsobem třešnička na dortu. Je to něco, co může udělat váš blog ještě zajímavějším, ale musí v tom případě ladit s vámi, s tématem blogu - a s textem. Čitelnost je pro psaný blog na prvním místě, nedá se nic dělat, jinak ztratíte možné čtenáře prostě proto, že je bolí oči.

Ale když už se rozhodnete pro složitější design a nejste si jistí, jestli to zvládnete sami, klidně poproste někoho o pomoc, nebo si ho nechte udělat na míru. Protože, parafrází citátu pana Wericha, když už člověk jednou něco dělá, tak by to měl dělat tak, jak se to dělá pořádně. Jinak vypadá jako blbec.


Krátké nebo dlouhé články?

Podle toho, jak se cítíte. Když napíšete tři věty, které mají pointu, je to lepší, než sáhodlouhá záležitost o ničem. A naopak, když se potřebujete rozkecat, tak se prostě rozepište. Je to přece VÁŠ blog a je (většinou) o vás, ne?


Extra ultra superoriginální rubriky?

Ale jo, proč ne - ale zase, ať to ladí. Ovšem originálnost názvů rubrik není ani zdaleka tak důležitá, jako originálnost obsahu článků. A pro přehlednost a pohodlí svých čtenářů byste je měli pojmenovat tak, aby z nich bylo nějak znát, o čem jsou.

Když například pojmenujete rubriku s hororovými povídkami "romantika", čtenáři hledající skutečnou romantiku budou naštvaní, protože nedostali něco, co jim název sliboval, čtenáři hledající horory na ni nekliknou, pokud jim nějaký zasvěcenec neprozradí, co to vlastně je, a půjdou pryč.

Na druhou stranu, pokud na rubriku s hororovými povídkami nalepíte nápis "Červená knihovna" psaný fontem se stékající rudou krví, bude to stylové a vtipné.


Videa? Fotky?

Jistě, ano. Za podmínky, že jsou kvalitní. Nemusíte být profi fotograf nebo vlastnit Kavčí hory a natáčecí štáb, ale pokud točíte nějaké video, kde sedíte a mluvíte, měli byste dodržet pár záklaních podmínek:
  • Mít nabitou baterii v kameře nebo připojenou do sítě.
  • Dost místa na kartě nebo raději udělat víc kratších videí než jedno dlouhé.
  • Upravte natáčecí pozadí - máte tam roztahaný šuplík se spodním prádlem? Talíř od oběda? Fuj! Stoupněte si ZA kameru a podívejte se do hledáčku, co všechno bude na záběru vidět.
  • Pozor, aby za vámi nebyl silný zdroj světla - pokud tedy nechcete působit jako tajemná silueta.
  • Napište si předem alespoň v heslech, co chcete říci. Pokud odpovídáte na otázky, napište si i své odpovědi. Jestli se stane, že vypadnete, nebo budete mít okno, podíváte se na svůj tahák a víte, co jste chtěli říct. Zkuste si celou věc párkrát přeříkat nahlas, abyste zbytečně nekoktali do videa.
  • Udělejte si malý "zkušební nástřel" - spusťte kameru a zkuste říct třeba úvod ke svému videu. Vypněte kameru, stáhněte video a podívejte se na to, jak působíte. Upravte co je třeba a udělejte nový nástřel.
Teď můžete točit naostro. Nezapomeňte na to, že zkušební nástřely zabírají místo na kartě a baterii, takže je vymažte a dobijte baterku, je-li potřeba.


Jedna věta, kterou by se každý bloger měl řídit?

Nezapomeňte, že cokoli se na vašem blogu objeví, si lidé přečtou - a spojí s vámi!

Hodně štěstí!
 


Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 14. ledna 2011 v 17:09

Přečetl jsem její článek a zaujalo mne:

"Pořiď si kvalitní fotoaparát a foť se na samospoušť. Hodně blogerek si teď pořizuje grafičky."

... a rozhodl jsem se, že budu studovat na blogstajlistu ...

2 Kerria Kerria | Web | 14. ledna 2011 v 17:18

Něco podobného mám rozepsaného, ale nemůžu se dokopat k dokončení.

Jinak s tou návštěvností tak docela nesouhlasím. I číslo na počítadle je důležité. Čím víc lidí jen nakoukne, tím je větší šance, že se mezi nimi objeví někdo, kdo se bude rád vracet.

3 Šárka Šárka | Web | 14. ledna 2011 v 17:35

Tohle je jiný kafe, než "doporučení Lady Vanilky. Tvoje rady mi sedí o hodně víc a je vidět, že Ty máš v hlavě rozum (narozdíl od ní) ;-)

4 Destiny Destiny | Web | 14. ledna 2011 v 17:35

Jak vtipné, hned pod článkem je reklama na krasna.cz, pěkně mi to leze krkem :D

5 Sikar Sikar | Web | 14. ledna 2011 v 17:49

Oba články jsem prolétl a u toho tvého souhlasně kroutím hlavou.

Co se bdu o návštěvnosti týká, osobně vždy říkám, že na čísla kašlu, rozhodující jsou komentáře k tématu. Úplně nejspokojenější jsem, když začnou pod článkem lié argumentovat (tuhle dokonce dva vedli svou vlastní debatu, do níž jsem nezasahoval, protože byla geniální)

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. ledna 2011 v 18:52

Tenhle článek je super. Dneska už jsem na tvém blogu jednou byla, narazila jsem na článek co mě zaujal a kuk, já jsem zase tady :D To už něco znamená :D
Jinak přečetla jsem si i ten na tom krasna.cz a to je...to jsou kecy.

7 adaluter adaluter | Web | 14. ledna 2011 v 21:01

Musím říct, že číst tvůj článek na začátku listopadu, kdy jsem se poprvé pokusila o blog, ušetřila bych si pár problémů, urychlila trošku přirozený běh času a byla... no prostě poučená. Na druhou stranu, není nad poznatky nabyté vlastní zkušeností a především chybami. Neměla jsem problémy jen s formální stránkou blogování, ale taky s technickým zázemím, protože virtualita, od prostého spuštění počítače, přes dlouhá hledání písmenek na klávesnici, až po používání editoru( a dál jsem vlastně nepronikla), pro mě do té doby patřila do kategorie paranormálních jevů. Nicméně jsem přesto ráda, že jsem na tůj článek narazila, protože jsem se ujistila, že většina závěrů, ke kterým jsem se byla nucena pracně prokousat, je snad správná.

8 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 15. ledna 2011 v 0:41

Tak tak.. Kdyby si Natalie S. předtím přečetla pár dobrých rad "jak točit video", tak by se stala skutečnou hvězdou a ne hvězdou parodií a hvezdičkou vynešenou redaktorem blog.cz.
Také jsem začínala. A také jsme si postupně získala sví osazenstvo. Dřív to bylo přes komentáře, dnes (jakožto bloger zabývající se odborným tématem) pře vyhledávače.

9 Barčaッ Barčaッ | Web | 15. ledna 2011 v 15:48

To motto co máš na začátku článku: "Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když už kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je." (J. Werich) má mamka na hrnku :).
Jinak s tvým článkem naprosto souhlasím. Je pravdivý a člověk, který si chce založit blog tak si myslím, že by bylo dobré aby si přečetl tenhle článek, protože má něco do sebe a jak už jsem psala je PRAVDIVÝ :)

10 Barčaッ Barčaッ | Web | 15. ledna 2011 v 15:55

Teď jsem si rychle prolétla rady slečny Vanilky. Přečetla jsem si první dvě rady a šla jsem, protože jsem neměla chuť to číst dále. To co tam napsala není totiž pravda...

11 Mango Mango | Web | 15. ledna 2011 v 17:24

Souhlas, souhlas. Mohly by to na krasna.cz šoupnout místo toho, co tam je teď :D.

12 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 15. ledna 2011 v 17:45

Svatá pravda.Ten její článek je naprosto dokonalý návod , jak být sobeckou ,egoistickou pipkou , které je jedno , jak hnusným způsobem ,ale hlavně že na blog dostane lidi a tudíž bude mí velikou návštěvnost.Upřímně nechápu k čemu jí třeba ta návštěvnost je , když každý druhý komentář obsahuje jen kritiku a nadávky.Vážně seriozní blogování .To si zaslouží potlesk na takovou pitomost má totiž málo, kdo a celý ten web ? Vzpomněla jsem i na jednu klasiku od wanastowek :Neděkujem- Vypadněte!

13 pavel pavel | Web | 15. ledna 2011 v 18:03

ahoj, kde najdu v Google ten nástroj na sledování lidí kolik kdy jich odejde z blogu, nebo napiš aspoň jak se jmenuje, dík.

14 pavel pavel | Web | 15. ledna 2011 v 18:33

dík :)

15 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 15. ledna 2011 v 18:55

Cirrat a Werich, to je skvostná kombinace! No zatraceně... jsem rádo, že někdo napsal odpověď té malé hrudce hnusu která se mi udělal v podpaží dnes ráno (viz. Vogonská Poézié). Mnohem zajímavější a hodnotnější je ještě článek o tom, jak se správně vyfotit...
Děkuji ti, že neztrácíš ironičnost a poradovnost. Jdu si přečíst rady ku psaní! :))
Jak si to tak pročítám znovu a znovu... nezaložilo jsem zase až tak špatný blog!

16 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 15. ledna 2011 v 19:01

Tenhle článek je úžasnej :D Fakt že jo  :D Na rozdíl od toho na krasna.cz ... Jsem známá úchylkou na "růžové blogy" , když mám blbou náladu tak na ty vytipované vlezu a pak se strašně směju :D Co už, smát se cizí blbosti (?) se sice nemá, ale mě to strašně baví :D

17 Ivča:) Ivča:) | Web | 16. ledna 2011 v 21:24

Velmi zajímavý blog se zajímavými články. Nemyslím si však, že návod jak si pořídit parádní blog se za návod opravdu může vydávat :)

18 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 16. ledna 2011 v 22:00

[17]: Huhl? Specifikovat...

19 Venom Paparazzi Venom Paparazzi | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 20:07

Super. Konečně pořádný návod! Děkuju za tenhle článek. Vytahaný šuplík a talíř od oběda mě krásně pobavil :-D červenou knihovnu bych si ráda pořídila :D ale zas tak moc povídek neplodím :)

20 Jirka Jirka | Web | 18. ledna 2011 v 11:31

Výborný článek! Přistihl jsem se, že jsem u každého bodu podvědomě přemýšlel, zda jej sám splňuji...;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama