A je po žížalkách...

28. února 2011 v 13:13 | Cirrat |  Téma týdne
Ztratit iluze? Jak můžeme ztratit něco, co je nehmotné? A když je to nehmotné, znamená to, že to neexistuje? Vzhůru do nového tématu týdne!


Znáte mě a můj přístup - na všechno máme knížky s obrázky, nebo minimálně slovníkové definice. Musím ale říct, že mě slovníková definice slova "iluze" docela dostala. Nejdřív jsem se mrkla na svůj oblíbený Online Websters. Ano, s oblibou v něm lovím i české výrazy, pokud jsou založené na cizích slovech. Všechny významy slova "illusion", což je překlad našeho "iluze", ale měly veskrze negativní kontext:
  • Něco, co klame nebo mate díky vyprodukování nepřesného nebo pokrouceného obrazu reality.
  • Stav, kdy je někdo klamán, špatné pochopení něčeho.
  • Okamžik, kdy je někdo klamán.
A co se původu slova týče? Snad ještě horší: Z latinského "illusion" - ironie, výsměch, doslova "hrát si na něco".

Okay, to mi zase moc nesedí do mého vlastního kontextu. Iluze přece nemusí být jenom špatná... Nebo ano? A co na to česká strana? (Jdeme na pivo!)

Kritický slovník psychoanalýzy: "Subjektivní zkreslení objektivního obsahu" vnímání. Od HALUCINACÍ se liší v tom, že iluze jsou způsobeny chybnou interpretací skutečného prožitku, a od BLUDU v tom, že postižený člověk mu věří.

A česká wiki? Iluze je mylný smyslový vjem. Iluze vždy vychází ze skutečného podnětu, který je smyslovými receptory chybně interpretován. Odtud v přeneseném smyslu klamné očekávání, mylná naděje.

Takže iluze jsou o lhaní sami sobě, popřípadě o chybě ve vyhodnocování vjemů? Ajta krajta!

Ale počkat, ono je to ještě dál. Wiki mluví o tom, že iluze může být objektivní, které podlehne každý - jako například, že se zapadající slunce zdá být větší než to nahoře na obloze, nebo že rovná tyčka ve vodě vypadá zlomená. Je tedy Fata morgana na poušti objektivní iluzí? A pak jsou subjektivní - například, že si houbař myslí, že vidí houbu a on je to suchý list... A je to ještě dál, ale tady toho nechám. Prohrabejte si slovníky sami, nemusím být až tak encyklopedická...

Hm, hm, ztráta iluzí...

Když vezmeme všechny výše uvedené informace a splácáme je do kuličky, vyjde nám ze ztráty iluzí něco, čemu se říká, že člověku spadly šupiny z očí. Pánové Voskovec a Werich to vystihli:


No jo, ale je teda každá iluze vážně tak špatná?

Já bych řekla, že dokud si je člověk vědomý, že se jedná o iluzi a ne o skutečnost, pak nemá nad člověkem moc. Všichni víme, že se věci v dálce zdají být menší. Tank vypadá v dálce jako dětská hračka, ale víme, že když budeme stát před ním, rozhodně tak miniaturní nebude. Ale jak rozpoznat, co iluze je a co není?

Člověk by měl předně věřit tomu, co sám vidí a ozkouší si, a tomu, co sám ví. Z těchto dat může pak odvodit, jestli je to, co mu někdo říká, pravda a nebo ne. Když víte, že tramvaj jezdí po kolejích a je na elektřinu, pak asi každýho, kdo vám bude vysvětlovat, že tramvaj běžně a pravidelně lítá a ve městech nejsou zastávky, ale malé ranveje, pošlete docela rychle do háje.

To je tak, jak mi jeden maník kdysi v tanečních vysvětloval, že letěl letadlem, seděl úplně vzadu, hned před motorem...

Bylo mi 14, žrala jsem ho, a o co mu jde, mi došlo až později. Nechala jsem se chytit, i když jsem poprvé letadlem letěla, když mi byly tak tři roky a od té doby cestuju vzduchem vcelku pravidelně. Taky mi pak došlo, že když mají letadla motory na křídlech, pak asi cestoval před hajzlíkama. Nevíte někdo, jestli už vynalezli letadla na bioplyn?

Horší je to s osobníma iluzema.

Jak často jste někomu věřili, že vám ty prachy určitě vrátí, že to byl jen úlet a už nikdy nezahne, že vás miluje?

Jak často jste si říkali sami, že vás určitě miluje, i když vám dotyčný do očí řekl, že převážně nevážně?

Jak často jste věřili tomu, že když si strčíte text na naučení večer pod polštář, do rána vám zázračně nasákne do hlavy?

Je to docela rána, když se pak člověk zklame. Bolí to - a kolikrát ne proto, že vás dotyčný člověk podrazil nebo zradil, ať už v obchodě nebo v osobním životě, ale daleko víc proto, že si člověk musí přiznat, že se mýlil. A to je ta ztráta iluzí.

Ale řekněte sami, není lepší o nějaké ty iluze přijít a nechat si jen ty, o kterých víme, že jsou neškodné? Protože pak aspoň víte na čem jste. A čím přesnější údaje máte na vstupu, tím líp se můžete orientovat a dostat lepší hodnoty na výstupu, ať už hmotné nebo nehmotné.

Je důležité vědět, co je iluze a co je pravda. Pak totiž těžko můžete mít nějaké klamné naděje a víte, vo co gou.

A když chybné předpoklady nemáte, nemůžete je ztratit.

Logika, ne?
 


Komentáře

1 Petr Petr | Web | 28. února 2011 v 13:29

Co k tomu dodat.

2 the-best-horse the-best-horse | Web | 28. února 2011 v 13:33

ahoj tvuj blog je hezký

3 adaluter adaluter | Web | 28. února 2011 v 14:27

Iluze ztrácím už od dětství, téměř nepřetržitě, ale jak říkáš, beru to sportovně, protože vím, že je to v podstatě mysli hra proradná a obyčejné poznávání světa. Horší je, co horší, naprosto nejhorší je, že v poslední době jsem ztratila věci, které jsem považovala za jistoty, za téměř neotřesitelné jistoty. A navzdory všem předpokladům pravděpodobnosti, jsem jich ztratila hned několik naráz.Je pro mě neuvěřitelně těžké připustit si, že základní lidská slušnost a zodpovědnost mezi nejbližšími, patří do kategorie iluzí, o jakých se zmiňuješ ty, ve svém článku.

4 Barča Barča | Web | 28. února 2011 v 14:39

Pěkně napsaný článek.

[1]: Nějak tak :)

5 Ozzro Ozzro | Web | 28. února 2011 v 14:57

Člověk by neměl mít iluze vůbec, člověk by měl být pokud možno iluzionista nebo světluška. Iluze jako takové brání směřování energie pro naše cíle. No jo, ono je to všecho děsně filozóficky složité.

6 Weredragon Weredragon | Web | 28. února 2011 v 19:49

[5]: Občas rozhodně - protože co když někdo propadne iluzi, že jeho osudem je být rytíř na bílém koni, natolik, že půjde a někoho skutečně zachrání? Pak se dá těžko říct, že mu iluze bránila ve směřování energie pro jeho cíl - stát se bílým rytířem. Iluze může být naopak velice dobrá ve směřování energie pro lidské cíle - a to i přes to že de facto není skutečná...

7 Chii - chan Chii - chan | Web | 7. března 2011 v 20:39

Logická úvaha je na blogu těžko viditelná. Jsem ráda, že jsem na někoho narazila. Perfektní článek. :)

8 D@ve D@ve | Web | 8. března 2011 v 13:59

Moc pěkný článek! :) Při jeho čtení jsem si vzpomněl na tuto píseň:
http://www.youtube.com/watch?v=9CWrbqXIezA&playnext=1&list=PLE300FA32AD2D15D9
a taky na tento Ježíšův výrok: "Poznáte pravdu a pravda vás vysvobodí."

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama