Alphaville: Afternoons in Utopia

13. února 2011 v 22:51 | Cirrat |  Denní hemzy
Tak tohle trio funguje stejně dlouho jako já - od roku 1982. Obrázek je právě z přebalu
zmiňovaného alba, Afternoons in Utopia, které nahráli roku 1986. Do roku 2010 prodali přes 6 miliónů alb. Zdroj obrázku zde.
Když se řekne Alphaville, většině z nás se vybaví klasická pecka Forever Young, kterou snad netřeba nikomu představovat.

Co si ale většina lidí dnes neuvědomí je, že jsou to Němci. Ano ano. Tenhle výbornej synth-pop vznikl doslova v našem sousedství.

Kapela se taky původně jmenovala Forever Young a na Alphaville se přejmenovali až později.

Zakládali ji tři kluci, Marian Gold (vlastním jménem Hartwig Schierbaum, *26.5.1954), Bernhard Lloyd (vlastním jménem Bernhard Gößling, *6.6.1960) a Frank Mertens (vlastním jménem Frank Sorgatz, *26.10.1961). Sešli se a napsali spolu právě písničku "Forever Young" a nahráli demo pod stejným názvem. V roce 1984 se čerstvě přejmenovaná kapela pouští do nahrávání svého debutového singlu "Big in Japan".

Ve stejném roce navzdory úspěchu kapely odchází Frank Mertens a v lednu 1985 ho oficiálně nahrazuje Ricky Echolette (vlastním jménem Wolfgang Neuhaus, *7.8.1960), který je uveden už i v kreditech jejich prvního alba Forever Young, které vyšlo na podzim 1984.

"Big in Japan" se ujalo po celém světě. Další dva singly, "Sounds Like a Melody" a "Forever Young" byly také oblíbené, i když zrovna "Sounds Like a Melody" propadlo v USA.

Afternoons in Utopia je jejich druhé album, a jak jsem psala, vydali ho v roce 1986. To mi byly čtyři roky. Hlavním singlem tohoto alba je "Dance With Me" a ihned se stala velkým hitem. Dalšími singly na tomto albu jsou "Universal Daddy", "Jerusalem" pouze pro Německo, zatímco zbytek Evropy poslouchal "Sensations". A posledním byla "Red rose".

V roce 1989 vyšlo třetí album, The Breathtaking Blue. Místo toho, aby natočili klipy k jednotlivým stopám, najala kapela devět režisérů, aby na motivy jednotlivých skladeb natočili film pod názvem Songlines.

O pět let později vychází album Prostitute a o další dva roky odchází Ricky Echolette.

Hned další rok kapela vydává album Salvation, pokus o návrat ke kořenům.

V roce 2000 vychází Stark Naked and Absolutely Live, o rok později vydávají remixové album Forever Pop.

Na jaro roku 2003 chystají album Crazy Show, na jehož vzniku už se Bernhard Lloyd nepodílí a krátce po jeho vydání oficiálně odchází z kapely.

Kapelu nyní tvoří Martin Gold jako zpěvák, Martin Lister na klávesách, David Goodes má na starosti kytary a Jakob Kiersch sedí za bicími.

19. listopadu 2010 vydávají Catching Rays on Giant první album, které nahráli v komerčním studiu za posledních 13 let. Jako velká zvláštnost tady ve skladbě "Call Me Down" zpívá hlavní vokál Martin Lister.

Afternoons in Utopia bylo mým úplně prvním setkáním s Alphaville. Táta mi kdysi prostě podal kazetu "Na, tohle se ti bude líbit." A taky že jo. Bylo mi asi třináct a pouštěla jsem si ji na střídačku s Paco de Lucía, Songs of the Distant Earth od Oldfielda a Hey Stoopid od Alice Cooper.

Je to pro mě neskutečně nostalgická záležitost a musím říct, že mě asi hodně ovlivnili. Alphaville má totiž zajímavě stavěné vokály, harmonii i melodii, které mě dodnes umí hodně pohladit po duši. Album má jak rychlé a energické pecky, tak i klidnější skladby, jako je například "Lassie Come Home".

A čím jsem starší, tím víc si užívám jejich texty. Například takové "20th Century"...

Na druhou stranu jsem ráda, že jsem až donedávna neviděla jejich klipy. To jsou totiž osmdesátá léta na entou. Pokud si ale chcete pustit do ucha trochu výborné muziky s dobrým odpichem, neváhejte a šáhněte po tomhle albu.

A pokud vám bude chybět Forever Young a Big in Japan, snadná pomoc. Vezměte si jejich First Harvest...
 


Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 13. února 2011 v 22:54 | Reagovat

Trapně přiznám, že se mi fakt vybavilo Forever Young.

Ještě trapněji přiznám, že jako cover od Káji Got...kecám, ten až jako druhý, první cover byl od Axela Rudiho Pella, přezpívaný do nespisovné angličtiny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama