Barvičkami k sebevědomí

11. února 2011 v 10:33 | Cirrat |  Čtu, čteš, čteme
Pravděpodobně se až tak často nestává, aby někdo dělal v takovémhle projektu recenzi na příručku. Nevím, nemám přehled o všech spoluúčastnících. Ale tohle je kniha toho typu "musí být v každé rodině". Pánové mě omluví, ale samozřejmě, že mohou číst dál také.

Obsahuje totiž jednak jednoduchý návod jak zjistit, které barvy vám sedí nejlépe, rady jak co nejvíc podtrhnout přednosti toho kterého tvaru těla nebo obličeje, poradí i s takovými věcmi jako je pas příliš vysoko nebo příliš nízko a ještě navíc se zcela jednoduše ohlédne za tím, jaký styl je vám zřejmě nejbližší a jako třešinku na dortu poradí, jak všechny tyhle kroky nakombinovat tak, aby nad tím člověk nemusel přemýšlet.

Motto: "Je-li žena špatně oblečená, lidé si zapamatují oblečení. Je-li žena dobře oblečená, lidé si zapamatují ženu." Coco Chanel Zdroj obrázku zde (na těchto stránkách mají i e-shop s dalšími knihami a produkty).

Ale je čas na přehledník:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Původně jsem si ji pořídila, protože mě zaujala obálka a v té době jsem měla sebevědomí zoufalý nedostatek. Je to další kniha v angličtině z mého německého období a nepovedlo se mi zjistit, jestli byla přeložena do češtiny. Pokud ano, neváhejte a šáhněte po ní.
Do tohoto projektu jsem ji vybrala, protože mně osobně její přečtení velmi pomohlo. A už dlouho šokuju lidi, když jim řeknu, kolik vážím - nikdy mi to nevěří. Protože se umím obléct.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Nezbytná nutnost
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Používám
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nejsou zde postavy jako takové - ale můžete se ztotožnit s některým z typů.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Převedu "příběh" na "kniha" - je to jednoduchý rádce, díky kterému nemusíte vypláznout spoustu peněz za vizážistu na celkovou proměnu.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Zase převedu "příběh" na "kniha". Tím, že kniha obsahuje jak barevné poradenství, tak poradenství ohledně typu postavy, tvaru obličeje, make-upu, stylu a tak dále, je to poměrně dost informací na vstřebání a člověku z toho může jít docela hlava kolem. Doporučuju čtení rozložit do menších kousků a počkat, až se informace z předchozího úseku plně vstřebají, jinak čekejte přetížený vstup a system error.

Pokud se ofrňujete nad tím, že sem něco takového vůbec tahám, můžete si udělat jednoduchý test sebevědomí. Postavte se oblečení před zrcadlo a:
 1. Podívejte se na sebe
 2. Usmějte se
 3. Složte si poklonu.
Pokud vám to jde snadno, gratuluju. Pokud se ale pořádně nedostanete k úsměvu, natož k pokloně, a začnete na sobě vidět samé chyby (vlasy bez života, příliš krátké nohy, malý vzrůst...), pak je načase změnit svůj pohled na sebe, ne? A tahle kniha vám opravdu pomůže odhalit vaše přednosti. Testováno na Citrátech.

Ale k věci.


Hned na začátku knihy je krátký dotazník:

 • Věci, které se mi na sobě líbí:
 • Věci, které bych chtěla změnit:
O barvách
 • Nosíte pořád ty samé barvy?
 • Jsou nějaké barvy, které nosíte jen, když máte volno?
 • Máte z barev strach?
 • Máte tendenci nosit pouze černou?
O nakupování
 • Nesnášíte nakupování?
 • Máte plnou skříň věcí, ale nic na sebe?
 • Potřebovala byste do práce jiné oblečení?
O make-upu a úpravě
 • Už roky se líčíte pořád stejně?
 • Máte jeden a ten samý účes už déle než tři roky?
K té poslední otázce bych akorát dodala "a chcete s tím něco dělat?" - protože násilná změna za každou cenu fakt není to pravý vořechový...

Co se týče nakupování, já a spousta dalších lidí, co znám, kňučí, že nakupování fakt nemusí. Ale když dokážete jednoduše přejet pohledem řadu hadrů a okamitě vyřadit ty barvy, o kterých víte, že jsou vám k ničemu, je to velké zrychlení. Už jenom vyloučení vzorů, materiálů a barev, o kterých víte (a pokud pochybujete, jděte si je stejně zkusit - uvidíte to na vlastní oči), že vám dvakrát (spíš tedy ani jednou) nelichotí, je úleva. Nemusíte se tím směrem vůbec dívat.

Kniha nepoužívá "klasické" barevné typy (jaro, léto, podzim, zima), ale používá jich šest a každý ještě dál dělí na dva "podtypy". Máte tedy celkem šest škatulek a v každé ještě můžete spadnout nalevo nebo napravo, což je podle mého daleko flexibilnější a s větší šancí vyladění individuálního šatníku.

Pro každý z těchto barevných typů kniha doporučuje pár základních barev, do kterých se vyplatí zainvestovat a stavět na nich šatník. Počítá se s tím, že tyhle kousky přetrvají v šatníku léta a proto je zapotřebí věnovat jejich výběru zvýšenou péči, ale k tomu že si člověk dokoupí věci klidně na jednu nebo na dvě sezóny v jiných barvách, pro radost a pro změnu.

Pokud se vám neobjeví v doporučené paletě vaše oblíbená barva, nezoufejte. Pokud jste například jako já chladný typ s růžovým podtónem pleti, měli byste se vyhýbat žluté, protože budete vypadat jako něco z Marsu. Pokud se ale nehodláte žluté vzdát, můžete s klidem šáhnout po studeném odstínu s lehkým podtónem zelené. Pořád máte žlutou, ale vypadáte dobře.

Nechce se vám vrtat v knize, podstupovat barevné poradenství (což bych taky nepostupovala - dneska to může dělat kde kdo a lidi, kteří mají prokazatelně výsledky, buď musíte dlouho stopovat přes známé nebo se nedoplatíte za jména profláklá v novinách) a podobné ptákoviny, přesto si chcete být jistí, že barva, kterou si chcete koupit, vám sedne jak poklice na hrnec?

Jednoduše vezměte patřičný hadr a přiložte si ho před zrcadlem pod obličej. Správná volba vás rozzáří a obrátí pozornost k vašemu obličeji. Když se na sebe podíváte, nejdřív uvidíte sebe a až pak hadr. Špatná volba stáhne pozornost na dotyčný kus oblečení, takže si nejdřív všimnete látky a až pak sebe. Váš obličej bude vedle dotyčné barvy působit nevýrazně ba nemocně. A myslím, že nás nikdo neplatí za to, abychom inzerovali šaty a ne sebe. Od toho jsou tu modelky.

Je to přesně, jak to ve výše uvedeném citátu řekla Coco Chanel - a vy přece chcete, aby si lid zapamatovali vás. Tedy, pokud nejste špión...

Když tedy prolezete barvami, dostanete se k typu postavy. Kniha jich nabízí na výběr sedm: přesýpací hodiny, plné přesýpací hodiny, trojúhelníková (nebo taky hrušková), obrácený trojúhelník, úzký sloup, obdélníková a kulatá.

Pro každý typ postavy jsouuvedena základní pravidla, jaké zhruba typy jednotlivých kousků oblečení (jaké košile, trika, sukně, kalhoty, svetry, kabáty, atd.) tomu kterému typu nejlépe vyhovují, jakých látek a vzorů na nich se držet a čemu se raději vyhnout.

Hned potom následuje přehled základních typů oblečení a u toho jsou poznámky, kterému typu sluší více to či ono. Takže máte třeba kolonku sukně (hezky pěkně s obrázky jednotlivých typů) a u toho šest základních typů sukní a u každé poznámku, kdo po ní může šáhnout a kdo raději ne.

Pak se řeší délka trupu, délka nohou a posazení pasu. Ne, nepotřebujete k tomu žádné centimetry nebo komplikované měření, stačí vám zrcadlo a vlastní dlaně. I tady opět kniha radí, jak zvýraznit přednosti a zakrýt nedostatky.

Další sekce se věnuje detailům oblečení: typům výstřihu, rukávům, pasu, délce po kolena, do půli lýtek nebo po kotníky a podobně.

Další na řadě jsou jednotlivé styly, pak následuje make-up, rozbor šatníku (a důrazně se doporučuje zbavit se všeho, co už nenosíte) a následné dokupování, pár poznámek o doplňcích a je to.

Všichni tu najdou všechno, je to síla. Přesně proto jsem říkala, že je jednodušší číst knihu po kouskách a trávit ji postupně. Ale opravdu by měla podle mě být v každé rodině - pak by snad chodilo daleko víc lidí pěkně oblečených a hlavně by ubylo mladých blbých koziček, co si nakoupí bez rozmyslu všechno, co je "in", ať už jim to sedí nebo ne...

Protože styly asi budou pro někoho zajímavé, předhodím vám sem opis dotazníku a pak popis jednotlivých stylů. Koho to nezajímá, přestane číst TEĎ.Dotazník pro jednotlivé styly

Abyste našli svůj osobitý styl, vyplňte si uvedený dotazník a zaškrtněte tolik možností, kolik vám vyhovuje. Můžete mít pocit, že některé otázky vyžadují více než jednu odpověď - jedna odpověď například popíše, jak se oblékáte během pracovního týdne, další zase vaše oblečení o víkendu, a třetí pro změnu popíše, jak byste si přáli vypadat. Tak do toho a zjistěte, jak na tom vlastně jste!

Jak nosíte barvy?
A - Jak se mi zrovna ten den chce.
B - Syté, kontrastující a jasné odstíny.
C - Hezké pastelové barvičky.
D - Hlavně, když k sobě ladí.
E - Dávám přednost jednoduchým barevným kombinacím
F - Tón v tónu.

Jakým stylem nakupujete?
A - Miluju trhy a vintage oblečení.
B - Prostě si koupím to, co se mi líbí.
C - Užívám si celý proces nakupování.
D - Své nákupy si plánuji a nosím s sebou nákupní seznam.
E - Nakupuju, když něco potřebuju.
F - Do oblečení investuju.

Jak byste popsala svůj celkový vzhled?
A - Ode všeho trochu, občas pěkně cáklý.
B - Ráda dělám dojem a nosím výrazné kousky.
C - Hezký s detailně propracovaným oblečením, ve kterém se cítím žensky.
D - Uhlazený, organizovaný a koordinovaný.
E - Uvolněný a neformální.
F - Jednoduchý a elegantní.

Co máte ve svém pracovním šatníku?
A - Jednotlivé kousky.
B - Výrazné kousky.
C - Hezké blůzky a vršky, které nosím se sakem.
D - Obleky na míru.
E - Jednotlivé snadno nositelné kousky.
F - Pár základních kousků, ke kterým mám ale hodně doplňků.

Co máte ve svém šatníku pro volný čas?
A - Sbírku vintage oblečení.
B - Nejnovější módní výstřelek.
C - Hezké ženské kousky.
D - Koordinované jednotlivé kousky.
E - Džíny a něco pohodlného na vršek.
F - Něco jednoduchého, k čemu mám doplňky.

Co máte ve svém šatníku pro zvláštní příležitosti?
A - Samet, brokát, starožitnosti a krajky.
B - Neobvyklé a nepřehlédnutelné oblečení.
C - Přiléhavé šaty se spoustou detailů.
D - Jednoduché šaty šité na míru.
E - Pohodlné dobře vypadající kalhoty nebo dlouhou sukni a volný top.
F - Elegantní šaty nebo kalhotový kostým.

Jaké máte boty?
A - Neladí mi k oblečení.
B - Na vysokém podpatku nebo podivné módní záležitosti.
C - Pěkňoučké s mašličkami a ozdobičkami.
D - Ladí mi ke kabelce.
E - Pohodlné.
F - Módní.

Jaký typ šperků nosíte?
A - Neobvyklé. Sbírám je.
B - Výrazné, které dělají dojem.
C - Složité, visací a pěkné.
D - Jednoduché a elegantní.
E - Minimální.
F - Módní a výrazné.

Jak se stavíte k make-upu?
A - Experimentuji.
B - Mám ráda, když si mě lidé všimnou.
C - Miluju make-up a trávím u něj hodně času.
D - Mám svou osvědčeno rutinu.
E - Minimální.
F - Doplňuje můj vzhled.

Jaký máte účes?
A - Mění se podle toho, jakou mám náladu.
B - Mění se pravidelně.
C - Dlouhé vlasy.
D - Upravený.
E - Nenáročný na údržbu.
F - Moderní.

A teď klasika. Spočítejte si, kolik máte odpovědí A, B, C... Však víte. Kterých odpovědí máte nejvíc, takový styl nejlépe odpovídá vaší osobnosti:

A - Kreativní
B - Dramatický
C - Romantický
D - Klasický
E - Přirozený
F - City ChicA abych tu nezabírala příliš mnoho místa, popis stylů bude v dalším článku...
 


Komentáře

1 Majda Majda | E-mail | Web | 11. února 2011 v 11:59 | Reagovat

Tu knížku neznám,ale po tvojí recenzi ji chci :D

2 nominek nominek | Web | 12. února 2011 v 23:18 | Reagovat

Ahoj Cirrat, moc ráda jsem Tě dnes u sebe zas viděla - no a po svém dnešním "barevném" článku jsem si tady ten Tvůj vyloženě užila :-)

Tak knížka musí být fakt dobrá, jen bohužel tak není dobrá má english...

3 Venom Paparazzi Venom Paparazzi | E-mail | Web | 14. února 2011 v 12:24 | Reagovat

Koukám, že trochu nezapadám :D

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 14. února 2011 v 12:34 | Reagovat

Taky nějak nezapadám.
Jaké nosíte barvy? Černou a potom taky černou, takže vlastně, hmmm, žádné. :-D

5 Venom Paparazzi Venom Paparazzi | E-mail | Web | 14. února 2011 v 18:48 | Reagovat

[4]: Hmmm tak nějak :D černou, černou... ale to bych kecala... kombinuju to s červenou, bílou, řvavě růžovou... i když tyhle barvičky se najdou vesměs jen na mých palestinách a podkolenkách. Co se týče šperků tak kov, pyramidy, řetězy a účes? Uhmmm... něco mi roste na hlavě a většinou to nechávám žít... xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama