Obnova kytek

13. února 2011 v 17:36 | Cirrat |  Džungle v bytě
Tak se nám to doma trochu poprohazovalo, paní Millerová...


Mezi oběti se počítají:
  • orchideje
  • kafe
  • vanilka
  • nertera
  • myrta
  • trnová koruna (i když ta ještě jakž takž dejchá a možná ase ještě oklepe)
Ty všechny zašly na jakousi plíseň a přílišnou zimu. Vyhodila jsem loňský řízek fíkusu i voděnky, taky to nedaly. Půlka malých tchýniných jazyků (hahnii) zašla na stín. Skrytěnec (kryptantus) zašel, protože jsem ho zastavěla na stole knihama a zapomněla na něj na celou zimu. A jedna tillandsie se taky rozloučila.

Dneska jsme si zašli s manželem na oběd do Zahradnictví Chládek a přitáhli si několik obětí. Jednak mini-Nolinu (sloní nohu), která vypadá jako malá vlasatá cibule. Asi jako je na fotce, ale menší. Máme teda v okně na jedné straně velkou nolinu, co jsme si koupili v létě, a na straně druhé tyhle malé vlasaté koule. V květináčku jsou tři. Zdroj obrázku zde.

Sloní noha
Vypadá to srandovně, asi jako když se mladší brácha snaží napodobovat staršího bráchu - frajera.

Druhý přírůstek je šplhavník, tentokrát v kultivaru 'Marble Queen'. Konečně ho mám. Zatím vegetuje v květináči na kombu, až nastane začátek vegetačního období, vrazím ho k těm dvěma, co mám v květináči. Bude to pěkný mix. Zdroj obrázku zde.

Epipremnum aureum Marble Queen
No a třetí do pranice jsme domů přitáhli mucholapku podivnou. Takové to klapací. Takové to tohle (odsud mám ten obrázek). Podle toho, co nám říkala prodavačka na kase, jsme čekali, že bude podobně choulostivá na teplo jako rosnatka, ale ve skutečnosti je spíš podobného typu jako saracénie. Taky by měla zimovat (tak na to už je letos pozdě) a v létě potřebuje hodně světla a ještě víc. Ta naše teda zdaleka nemá tolik pastí nebo tak krásně vybarvené pasti, zato má ale nasazeno na dva květové šlahouny. No, taky jsme ji zachránili z velkochovu, tak co...

Mucholapka podivná

Mucholapka se zatím tváří, že asi další údržbu potřebovat nebude, ale i tak budeme mít s začátkem vegetačního období dobrou srandu.

Guzmánie mi obě odkvetly a vyrazily nové šlahouny. Počkám, až staré rostliny uschnou úplně, a pak musím ty malé přesadit a staré vyhodit.

Jeden z tchýniných jazyků od babičky si už taky zaslouží větší květináč. Ten, co má, je malý, a je v něm namačkaný.

Rosnatka kapská se neuvěřitelným způsobem roztahuje. Jen za zimu nám vykvetla ještě asi osmkrát a spíš kvete, než nekvete. Už jenom čekáme, až budou teploty stabilně nad nulou a rozesadíme ji. Nesnáší totiž teploty pod +10°C a jednu jsme slíbili tátovi a dalších šest si odnesu do práce jako prevenci hmyzu.

Monstera bude chtít asi trochu prořezat - moc se vytahuje, takže jí asi trochu zakrátíme, aby spíš rozkošatila.

Aloe už opravdu svůj květináč přerostla - a má sedm mrňat. Taky ji musíme rozesadit a něco vezmu do práce, něco jsem slíbila kamarádce... Teď zrovna ještě kvete.

Budeme muset rozesadit juku. Máme dvě rostlinky v jednom květináči a obě začínají nasazovat na kmínek. Holt už jsou to velký holky a potřebujou každá svůj prostor.

Fíkus opadal tak, že má jen jednu větev a listí až na jejím konci. Přemýšlím, jestli bych ho neměla urafnout celý, nechat znovu zakořenit a zasadit, nebo jestli mám zkusit bonsajářské techniky a pomalu tu větev narovnávat, aby potvora rostla rovně nahoru. To první je jednodušší a s vyšším rizikem neúspěchu (i když, benjamína je sakra odolná), to druhé je napínavější a pomalejší.

Zamrzlé trnové koruny jsem trochu obrala a odstříhala ty zjevně odumřelé části a teď čekám, jestli se někdy chytnou nebo ne. Mrzelo by mě, kdyby pošly.

Avokádo mi shodilo listy komplet. Ustřihla jsem ho kus nad zemí a čekám, jestli obrazí.

Zároveň s tím provádím pokus. V létě jsme manželovi koupili bonsaj právě u Chládka. Myslím, že to byla carmona microphylla a poměrně brzo se ukázalo, že asi bude nějaký problém. Není vyjímkou, že při aklimatizaci shodí sem tam nějaký list, ale tahle shazovala, shazovala a shazovala. A vadla a vadla. Při bližším pohledu jsme zjistili, že je to vlastně keřík, u kterého byla vyvolána iluze stromkovitosti odkrytím horní části kořenů. Což samo o sobě není nijak neobvyklé, ale většinou to ve velkochovech neudělají správně.

Protože pořád vadla a vadla, i přes pravidelný "pitný režim", bylo jasné, že je problém v kořenech. Vyklepla jsem ji z misky - a zjistila, že v té misce bylo hlíny tak půl milimetru na povrchu. Zbytek byla jedna velká, propletená, komplikovaná, 2 cm tlustá jednolitá vrstva kořenů. Původně jsem je chtěla zakrátit a nechat jenom středový, ale nedaly se vůbec rozmotat. A tak jsme ji celou vzali a přesadili tak, jak byla, do většího květináče.

Uvadla úplně. Ustřihla jsem jí prakticky všechny větší části nad zemí a nechala jenom kousek kmínku, teď ten pařez sem tam zaleju a čekám, jestli obrazí tak, jak se to stává v přírodě. Holt si hraju...

Jediné, co neprošlo žádnou změnou, je náš (i nadále bezejmenný) kaktus a vánoční kaktus. I když letos už možná přesadím i ten.

A kdybyste se divili, proč nepoužívám dneska vlastní fotky, může za to fakt, že mám pořád ještě příliš zabarikádovaný stůl knihama a nevm, kde přesně mám nabíječku na foťák... :-)
 


Komentáře

1 Jenn FreeToLove Jenn FreeToLove | Web | 13. února 2011 v 17:58

Ahojky máš krásný blog,  :) nechceš navštívit ten můj :)

2 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 13. února 2011 v 18:13

[1]: Člověče ani ne, protože nevím, jestli tohle píšeš všem, nebo jestli jsi můj blog skutečně četla...

3 nominek nominek | Web | 13. února 2011 v 22:11

Tak Cirrat, určitě vám květinové odpadlíky nepřeji, ale se teda přiznám, že mě to čistě sobecky trošku potěšilo (hlavně ta část o kytce zastavěné knihama), neb teda vždycky, když nějaké ty své trošku pozapomenu zalít... tak si zahanbeně pomyslím: "To by se Cirrat určitě nestalo...".  :-)

4 adaluter adaluter | Web | 13. února 2011 v 23:02

Tedy ze začátku to vypadalo, jenom na velký květinový pohřeb, tak jsem ráda, že jsou i přeživší a nově příchozí.

5 Anička číslo dvje Anička číslo dvje | E-mail | Web | 26. března 2011 v 21:40

Napíšeš mi pár tipů na ty mucholapky? Já jsem je dostala k narozkám od holky, která o nich neví nic.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama