Slepá víra

20. února 2011 v 13:19 | Cirrat |  Denní hemzy
Dneska padl na LJ dotaz "Kdybyste byli země, jaká by byla vaše hymna?" Po kratší úvaze jsem si vybrala Follow Me od Gamma Ray. A zatímco jsem házela do žurnálu odkaz, zarazil mě "nejoblíbenější komentář" pod videem:

GR
"Každý vidí v textu, to co tam chce vidět. Ale mluví o Něm, o samotném Ďáblu, který chce, abychom ho následovali! Proč se to všichni snaží popřít a hledají metafory nebo tak něco? Je to přece tak zjevné! Navíc, je to v jejich písničkách běžné téma. To, jestli tomu Gamma Ray fakt věří, nebo se jenom tak tváří, je jiná věc..."

A musím říct, že tenhle komentář se mi vůbec, ale ani trochu nelíbí!


S vírou, náboženstvím, anděly a démony to totiž zdaleka není tak jednoduchý, jak si spousta lidí představuje.

Chloë dneska přihodila do mlýna svou trošku o rasizmu, Pavel se zmínil o tom, že se jeho žena s nadšením podvoluje pravidelným mentálním klystýrům... Bylo i víc článků na podobné téma a říkala jsem si, že bych už teda konečně mohla přihodit svou trošku do mlýna. Opravdu mě k tomu ale nakopl až právě ten komentář, tak plný sebevědomí, až mě nakrk.

A krátký dotazníček:

Věří Citrátová na Boha nebo na bohy?
Citrátová nevěří, protože na pošťáka nevěří taky a přesto existuje.

Co je podle Citrátové Bůh?
Citrátová věří, že něco je. Co to přesně je, v tom nemá jasno, a tak do toho nedloube a nesnaží se to definovat.

Věří Citrátová teda alespoň v božské síly?
Nikolivěk, věří v síly lidské a v to, že člověk dosáhne čehokoli, co si zamane, pokud bude dostatečně chtít.

A co tresty?
Žádná vnější síla nedokáže člověka potrestat tak, jak se dokáže potrápit on sám.

Takže si za všechno můžeme sami?
Ano!

A co přírodní katastrofy?
Děly se a dějou. Kdyby se lidi neroztahovali tam, kde nemají co dělat, nebylo by tolik obětí. Stavět si barák v zátopové oblasti a pak se divit, že mi ho odnese voda, je stupidita. Postavit si ho na tomtéž místě znova je imbecilita. A přestěhovat se do Japonska a pak se strašně divit, že je tam zemětřesení je... Idiocie? Debilita? Zase, můžeme si za to sami, žádná vyšší síla. Už fakt vidím něco tak strašně všemocného, co nemá nic lepšího na práci, než zamačkávat ty divný mravence s hadrovou slupkou...

Co si Citrátová myslí o organizovaných náboženstvích?
Záleží na tom, kdo to organizuje a k čemu se snaží náboženství použít. Lidský faktor tady hraje ohromnou roli, ale člověk by neměl zaměňovat teze náboženství s jeho fanatickými stoupenci a rádobyproroky, kteří doplňují další a další ustanovení...

Co nám Citrátová řekne o Bibli nebo Koránu?
Jsou to zajímavé knihy. Četla jsem Bibli celou a kus Koránu (ale ne celý) a připadá mi, že jsou sešité dohromady jako patchwork - každý kousek z jiné látky a z jiné doby. A proto si chvílema mrtě protiřečí. Pokud se tím někdo umí řídit, budiž mu přáno.

Je Citrátová sama nějak organizována?
Ano, Citrátová je vysvěcenou duchovní Scientologické církve, momentálně nepraktikující, protože začala mít pocit, že na to už nestačí. To, že momentálně nepraktikuji, ale neznamená, že jsem z církve vystoupila.

Sektááá!
Sekta je podle definice odštěpenecká skupina od mateřské víry. Scientologie této definici neodpovídá.

Máme očekávat rekrutaci do vašich řad?
Nikolivěk. Já si věřím, čemu chci, a vy si taky věřte, čemu chcete. Nenuťte mě měnit svou víru a já nebudu nutit vás. Jinými slovy, nechte mě ohledně víry na pokoji, a všechno bude v pořádku.

Opravdu váš zakladatel řekl, že nejrychlejší způsob, jak si vydělat, je založit vlastní náboženství?
Ne, to mu bylo mylně přiřčeno českým tiskem. Ve skutečnosti je autorem výroku Mark Twain, který zemřel přece jen o něco dřív, než se cokoli spojeného se Scientologií stihlo objevit na scéně. Tak asi o 40 let dřív...

Hele, já jsem jednoho maníka od vás potkal a ten ti byl tak strašně nepříjemnej a namyšlenej. To mi neříkej, že s váma není něco špatně...
Já neříkám, že mezi náma nejsou debilové nebo lidi, co si hojí ego. Ti bohužel existují ve všech skupinách.

No, a to poslední je to, nad čím se chci pozastavit.

Bohužel, náboženství a víra jako taková je něco, co se dnes až tak moc nenosí a na lidi, kteří se na něco takového dali, koukáme skrz prsty. Islám vyhazuje lidi do vzduchu, katolíci jsou na malý chlapečky no a zbytek aspoň tahá z lidí prachy.

Nikdy jsem netvrdila a netvrdím, že by lidi, kteří dělají výše uvedené hnusárny, neexistovali. Existují a pěkně mě štvou, protože dělají duchovnu obecně blbé jméno a nutí všechny ostatní koukat na nás skrz prsty.

Spousta lidí má problémy a někteří hledají odpověď právě v spirituálních záležitostech, od kartářek až po zpovědi. Někteří ovšem "hledají" tak zuřivě, že se upnou na první věc, u které tuší, že by jim nějak mohla pomoci, a tu si pak zkroutí a uplácají do takovýho tvaru, který vyhovuje jejich duševním formičkám. Protože boha chraň, aby se museli změnit oni sami!

Nemám ráda lidi, kteří odmítají na sobě makat, zato se vám ale vderou do pracovny, praští sebou do křesla a řeknou "Tak jsem tady a něco se mnou udělejte." Většinou následoval rozhovor na téma "Já ti můžu pomoct, ale odmakáš si to sám, laskavě, jinak je to k ničemu."

Nemám ráda lidi, co jen hltají antidepresiva a pak si stěžují, že jim je stejně blbě. Antidepresiva totiž za vás problém nevyřeší, jen zakryjí jeho příznaky. Pokud má člověk rozum, využije poskytnutého nezatíženého času k tomu, aby příčinu rozbombardoval na cimpr campr a zbavil se jí jednou provždy. Ale ne, ono je daleko jednodušší jen polykat tabletky nebo kapsličky a hovno dělat.

Jenže ono z "hovno dělat" je jediný výsledek: "velký kulový".

Jít do sebe a zjišťovat, v čem je kurva problém a jak ho co nejlíp vyřešit, je makačka. Bolí to (psychicky! lidi nemlátíme!), člověku je z toho chvílema sakra špatně, ale výsledek stojí za to. Krev, pot a slzy, přesně jak sliboval Winston Churchill.

Podívat se na svět bez jakýchkoli filtrů a přesně vidět jednotlivé důsledky všech akcí, to bolí naprosto stejně. Ale taky to k něčemu je.

Bohužel, svět je plný lidí, kteří odmítají sundat z nosu barevný brejle, nebo brejle, který zkreslujou skutečný tvary. A ti pak hmátnou po první věci, která jde okolo, a strašně ji obdivujou a propagujou. Jenže, změnit sám sebe je makačka, tak raději budeme pozměňovat to, co by mohlo nějak fungovat tak, aby to hlavně vyhovovalo mně a jenom mně.

A to je případ fanatiků, odpůrců potratů, lidí vyzývajících k netoleranci všeho jen trochu odlišného od nich nebo naopak lidí, co se chovají jako profesionální oběť a věří, že jim má svět skládat odškodnění k nohám jen proto, že vedou takový život, jaký vedou. Nezapomeňte, já trvám na svém postoji, že si za všechno můžeme sami.

Hlavně, člověk by se měl fakt poučit o tom, k čemu se snaží hlásit. Možná jste slyšeli o tom týpkovi, co si dal vytetovat na ruku citát z Bible proti homosexuálům? (článek v Aj) Podle českého ekumenického překladu (vybráno ze serveru Biblenet.cz) zní Leviticus 18:22, který si nechal vytetovat na ruku, takto: "Nebudeš obcovat s mužem jako se ženou. Je to ohavnost."

To není to vtipné. Co je vtipné, je fakt, že Leviticus 19:28 zní: "Nebudete svá těla zjizvovat pro mrtvého ani si dělat nějaké tetování. Já jsem Hospodin."

Takže on se odkazuje na knihu v Bibli, která hned v další kapitole zavrhuje to, čím se on sám se svým citátem z Bible chlubí.

Tohle je klasický případ toho, jak si někdo vybírá z náboženství jenom to, co se hodí jemu, aby mohl manipulovat ostatní - a takoví lidé existují všude.

A pak máme druhou stranu, stranu útočnou, která zase zvolené náboženství očerňuje, jak se dá. I ti kolikrát pomotají dohromady takové věci, že se člověk diví, jak je to vůbec mohlo napadnout.

A proto si myslím, že když už se zajímáte o nějaké konkrétní náboženství, jeho základní teze jsou sice zajímavé, ale daleko zajímavější je pro mně zjistit si, jak je organizované a jak by mělo být organizované. A pokud zjistíte, že způsob vedení té které pobočky neodpovídá jejich vlastním předpisům, pryč, pryč, pryč odtud!

Pokud to, co by se vám eventuálně líbilo, nemá žádný kontrolní mechanizmus, utečte. Pokud nějaká víra nebo náboženství odporuje tomu, co si myslíte o tom, jak život funguje, nelámejte to přes koleno. Opravdu musíte věřit něčemu za každou cenu? Něčemu, co vám nadiktuje někdo jiný?

Například můj manžel - u toho jsem ještě nevyhmátla, čemu on vlastně věří. Nijak to neřešíme. Vím ale, že si myslí, že jakýkoli pokus o organizování jakéhokoli náboženství danou víru nakonec omezuje. Nebo přinejmenším omezuje věřící.

Jakožto vysvěcený duchovní s pevně daným místem ve struktuře církve, která se dá zakreslit, si samozřejmě myslím něco jiného.

Ale tady nejde o to, kdo má nebo nemá pravdu - protože každý jsme nějaký a každý jsme hlavně jiný. Není důvod, proč se snažit bojovat o to, kdo má co líp zorganizované nebo přizpůsobivé, proto jsme se nebrali.

Každý myslíme vlastní hlavou a došli jsme k rozdílným závěrům. A tak je to v pořádku.

A proto bych vám chtěla sdělit ještě jednu "obecnou pravdu", která je v otázkách víry snad ta nejdůležitější: "Pokud po vás někdo chce, abyste přestali myslet sami za sebe, zdrhejte!"

Moje setkání se Scientologií se neslo v duchu "pokud to pro vás nefunguje, pak to pro vás není pravda". Moji nadřízení mi hodně dlouho vtloukali do hlavy, že je při jednání zapotřebí promýšlet důsledky svých činů, a že člověk má věci posuzovat opatrně a ze všech stran. A taky že by se měl soustředit na to, co vidí - ne to, co si myslí, že vidí. Měla jsem štěstí - potkala jsem lidi, na kterých si jiné skupiny zahojily mindráky.

A proto nikdy nebudu moci říct, že v Scientologii jsou jenom dobří lidé - máme svůj podíl idiotů, i když se jich snažíme zbavovat. Ale taky bych prosila, abychom nebyli všichni šmahem házeni do jednoho pytle s těmi, co slepě věří tomu, co se jim zrovna hodí do krámu...
 


Komentáře

1 KikUsHkA_♥♥ LoWE_ ♥ KikUsHkA_♥♥ LoWE_ ♥ | Web | 20. února 2011 v 13:22

pěkný blog :)

2 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 20. února 2011 v 13:24

[1]: Pěkná reklamka... Přečíst tenhle článek za 2 minuty...

3 Miss Lucy Miss Lucy | Web | 20. února 2011 v 13:28

zaujimave....

4 Sikar Sikar | Web | 20. února 2011 v 13:36

Eh, protože názorů bych k tomu měl až nezdravě moc (do komentáře ne, na to se napíše jednoho dne článek´), mohu říct snad jen to, že pokud někdo tohle vidí v Gamma Ray, je u mě... divný. Zrovna v Gamma Ray... hehe...

5 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 20. února 2011 v 13:37

[4]: Právě :-) Já si myslím to samý - proto mi to tak zvedlo mandle...

6 Sikar Sikar | Web | 20. února 2011 v 14:01

[5]: No vždyť je přeci jasné, že metal = satan. Skoro mám až nezdravou chuť jít v dubnu na Slayer, protože u těch je to realita (ačkoliv bych šel hlavně na Megadeth)

7 Dragueden Dragueden | Web | 20. února 2011 v 14:05

Teda, chvilku mi trvala než jsem to přelouskala a najednou jsem začala přemýšlet. Opravdu, donutila jsi mě přemýšlet nad životem, smrtí,peklem a nebem a bohem. Oceňuji .
Komentář pod videem jsem četla mírně rozmazaně, protože se mi vzteky zatmělo před očima.Gamma Ray...a tohle...

8 Madeleine Madeleine | E-mail | Web | 20. února 2011 v 14:10

Na jednu stranu nutno souhlasit a na tu druhou bych byla nucena připsat značnou část svých názorů. De facto by ale nevyvraceli to co je napsáno. Takže ano, perfektní článek, nad kterým je nutno z velké části pokyvovat hlavou. :D

9 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. února 2011 v 17:20

Peklo je takové, jaké si ho vytvoříme.

10 Venom Paparazzi Venom Paparazzi | E-mail | Web | 21. února 2011 v 14:01

Takových případů - použiju jen to co se mi hodí... těch bylo, je a bude... Jsou to jedni z mála lidí co mě dokážou vytočit... totiž... poslední dobou mě vytáčí všechno, ale za všechno můžou lidi žejo... blbci. A zejména blbci, kteří nevědí že blbci jsou a nenechají si to vysvětlit. Jděme prodávat své dcery do otroctví a zabít lidi pracující o sobotách...

Eh... to kecám z cesty... vlastně mám na víru podobný pohled. Dokážu pochopit každého věřícího, i když třeba uctívá kamennou sošku růžové prasátka. Naprosto nechápu ateisty. Zejména ty, co tvrdí jak na nic nevěří a přitom věří, jen o tom nemají tušení. A změnit sám sebe? Jo to je ta nejtěžší věc na světě...

11 pavel pavel | Web | 21. února 2011 v 20:17

Pěkně dlouhý článek... Co dodat? Myslím, že kdyby církve neexistovaly, ani by se tak moc nestalo, ale lidé by si je celkem rychle opět vymysleli a založili, protože bez víry by se cítili jak ztracení a rádi se organizují v dav.
Nad tím úterým jsem taky přemýšlel zda-li ho neodvolat, protože jsem dnes pořádně vymrzl a zítra by se mi moc do zimy nechtělo. Můžeš mne taky navštívit u mne doma. Je tu teplo. A žádný strach, blog je na mé jméno a nejsem násilník. :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama