Vydírání pocitem viny

15. února 2011 v 12:12 | Cirrat |  Téma týdne
Těžko říct. Odříkat formulku, že je to znevýhodňování lidí na základě toho, k jaké rase patří, umí každý. Ale jako všechny věci, i rasizmus má víc než jednu stranu.


Když někoho vyhodí z práce, protože nemaká, je to správně. Když někoho vyhodí z práce, protože je černej, je to špatně. Když někoho vyhodí z práce, protože nemaká a je černej, měl by být zaměstnavatel v právu, ale často se řve právě "rasizmus".

Nejen u nás, kde bychom mohli vzpomenout Cikány, pardon, Romy (i když, já vyrůstala na Žižkově a všichni si tam říkali Cikáni). Ve Francii maj přistěhovalce z Afriky, ať už lehce snědý nebo černý jako bota. V USA maj svoje afroameričany, jak říkají černochům (ahem!).

Tuhle si někdo z mých virtuálních známých za Velkou louží posteskl, že už si nemůže objednávat černý nebo bílý kafe, ale jenom tmavý nebo světlý. Jinak se chová politicky nekorektně a naráží na odlišnou barvu kůže svých spoluobčanů. Stalo se ale i daleko blíž k nám - jedna kavárna v Glasgow prý odmítla v roce 2006 obslužit hosta, dokud výraz "černá káva" nezaměnil za "kávu bez mléka" (link - aj).

Doprčic, kde to jsme?

Jak budeme třídit prádlo, když teď používáme výrazy "bílé" a "barevné"? To jsem zvědavá, jak se s tím tvůrci televizních reklam poperou, aby zůstali "politicky korektní".

Ale to jsme v krajině, která musí každému se zdravým rozumem připadat jako strašlivě přehnaná.

Zpátky do našich luhů a hájů. Máme tu skupinu občanů, které jsme si navykli nazývat nepřizpůsobivými. Odhlédneme teď od toho, že máme tendenci je paušalizovat (a po půl roce působení v azyláku - jako provozní, ne jako klient - mám pocit, že právem) a podívejme se, jak jsme se sakra do tohodle problému dostali.

Tedy, ne tak úplně my, ale jak nám zavařily vlády minulých generací.

Učebnice pátrací taktiky z roku 1935 pro četnictvo se vyznačuje výroky, za které by dnešní aktivisti asi autorovi urvali hlavu. Např. zde a zde. Spousta ze současných Posledních spravedlivých se jí ohání, že co byla pravda tenkrát, je pravda doteď. Tenkrát Cikáni neměli domovské právo a táhli krajem v potulných tlupách. Ze svého hlediska se snažili přežít, jak se dá, ale tím zase překračovali zákony, které si společnost kolem nich, zatímco si jí nevšímali, stanovila.

Myslím, že nikdo z tehdejších kočovníků nemyslel na to, že jednou je vnější faktory donutí zakotvit na jednom místě - ti, co na to mysleli, se vsákli do středoevropské společnosti a na kočovný způsob života se vykašlali.

Nevím to jistě, ale domnívám se, že tehdejší společnost s Cikány zacházela asi jako misionáři s domorodci někde v Tichomoří nebo Jižní Americe - s přístupem "vy jste hloupí, blbí, míň než nic, ale my vás spasíme". No, takovýmu přístupu bych se vzepřela taky, a to jsem vcelku konformistický tvor.

Krajinou přešla druhá světová a po ní se (z historického hlediska) brzy objevily normalizační tabulky. A protože vyčuhování ze škatulky ani na jednu stranu se tehdy prostě netolerovalo, a tak se vyrobila škatulka samostatná, která postupně získala nálepku "nepřizpůsobivá".

Lidé se stejným smýšlením mají tendence se shlukovat dohromady, a pokud je jejich myšlení společensky ne úplně přijatelné, uzavírají se před vnějšími vlivy.

Ideální způsob, jak dostat skupinu, která se neřídí společensky a zákonně stanovenými pravidly zbytku společnosti, je přidělit každé skupině skupinu jinou, dostatečně vzdělanou a vyškolenou, která jednak bude vzdělávat přidělené jednotlivce, aby se skupina na nižší úrovni dostala na celkovou úroveň společnosti a podpoří jejich zájem o jejich okolí, jednak ale nebude chování skupiny omlouvat a bude s jejími členy zacházet stejně, jako by bylo zacházeno s členy jiných skupin, ať už v pracovně-právním poměru nebo z ohledu trestního či obchodního práva. Tedy diskriminace celková žádná, ať už negativní nebo pozitivní.

Předpokládám, protože jsem tuhle problematiku cíleně nestudovala, že chyběly peníze, vyškolení pracovníci, a když už byli, stali se z nich opět "misionáři" přistupující k bývalým kočovníkům spatra.

Daleko rychlejší řešení je odebrat nevyhovující starší generaci děti a vychovat je tak, aby se chovaly podle norem společnosti. Tedy ústavní péče.

To by samo o sobě nemuselo být špatné, ale ústavy by nesměly vypadat tak, jak vypadaly a často ještě i vypadají - pár přetížených pracovníků, spousta děcek, které nechápou, co se děje, sem tam někdo, kdo si vylije vztek na svého nadřízeného na dětech, sem tam dítě, které si vylije vztek na ty, co ho vzali od rodiny (nebo na ty, co ho vzali od rodiny příliš pozdě, nebo na ty, co ho omezují) na ostatních a na "tetách"... No prostě bordel.

A každý, kdo zná malé děti ví, že často rády "pomůžou", ale například místo písku na nádobí rozsypou na mokrou podlahu mouku (jako já), zvrhnou kýbl s vodou na vytírání, říznou se při mytí nádobí a podobně - je jednodušší a spořádanější a rychlejší je odstrčit stranou a udělat tyhle věci sám.

A tak nám rostly generace a generace lidí, kteří si prakticky kromě jakési "smečky" nevytvořily rodinné vztahy, které byly naučené, že všechno dostanou a na nic nejenže nemusí - ale nesmí! šáhnout, generace lidí, které neviděly, jak se někdo stará o malé dítě...

Vyrostly děti, na které většinou neměl nikdo čas, aby je naučil pořádně číst a chápat text, kterým raději dali na čelo štempl "zvláštní škola", než aby si s nimi někdo dal tu práci, děti, které se naučily, že jsou stejně na okraji a dělají problémy, tak ať to stojí za to.

Z těchto dětí byli dospělí a najednou se od nich očekávalo, že vklouznou na svoje předurčené místo ve společnosti hladce a bez problémů. Najednou se měli starat sami, ale málokdo to uměl. Hodili je do vody, pár jich vyplavalo, většina šla ke dnu a skončili opět ve státní péči. V léčebnách, ve věznicích a dalších podobných zařízeních.

Tyhle děti měly děti, nedokázaly se o ně postarat, a začalo to celé nanovo.

Česká republika má jedno z nejvyšších procent počtu dětí umístěných do ústavní péče a výchovy v Evropě, možná na Zemi. I teď, když se situace v ústavech pomalu lepší, myslím, že si nikdo nemyslí, že by to v ústavech nějak vyhrály a obecně považujeme takové lidi za společensky handicapované.

A dospělí, kteří si zvykli, že jim stát říká "to je v pořádku, že se tak chováš, my ti pomůžeme", se velmi rychle naučili využívat slabinu toho, že když někdo dost hlasitě zařve nějaké neoblíben obvinění, úřední šiml se lekne a couvne, jen aby jeho pověst nebyla poškozená.

Souhlasím s exekucemi sociálníc dávek. Souhlasím s vystěhováním neplatičů z bytů bez nároku na náhradní bydlení. Souhlasím s finančními postihy.

Ano, je to tvrdé, spousta rodin skončí pod mostem a řev "rasizmus" bude slyšet nejspíš až do Tokia. Ale pokud nezarazíme trend, kdy je vydírání sociálního systému naší země považován za výhodu, budeme v pěkným problému nejen my a naše děti, ale ještě i pravnuci našich dětí.

Jsem zastáncem toho, že se lidé nemají soudit podle národnosti, barvy kůže nebo státní příslušnosti, ale vyžaduju, aby bylo se všemi zacházeno stejně a to na základě jejich činů. Makáš, platíš daně, chováš se slušně a dodržuješ zákony? Buď si třeba z Marsu.

Jestli jsi hovado, nemakačenko a vyděrač slušné společnosti, je mi jedno, jestli budeš řvát "rasizmus" nebo se zaklínat vlastenectvím. Já budu přesně vědět, co jsi zač, a postarám se, aby to věděli i ostatní.

Lawful Neutral by I Can Has Cheezburger
(zdroj obrázku zde)
 


Komentáře

1 toxickyodpad toxickyodpad | Web | 15. února 2011 v 12:43 | Reagovat

Tleskám....

2 m. m. | E-mail | Web | 15. února 2011 v 13:20 | Reagovat

Podepisuju

3 EP 1 EP 1 | Web | 15. února 2011 v 13:21 | Reagovat

Moc dobrý blog i článek.
Zůčastníš se u mě na blogu soutěže o nej song??A můžeš i někoho pozvat do soutěže.(Alespoň bude víc lidí)
Předem moc děkuju a ozvi se.
Sorry za reklamu.

4 Venom Paparazzi Venom Paparazzi | E-mail | Web | 15. února 2011 v 13:38 | Reagovat

Složitej problém. Bohužel mám pocit, že zatímco "bílých" maminek, které musejí z finančních důvodů odkládat své děti přibývá, tak "černé" s odpuštěním coury, si jich směle nafrcají klidně patnáct, jen aby dostaly dávky. Cikáni jsou v mnohém halt ve výhodě.

To s tím kafem snad není pravda... bůhví jak by na mě koukali, kdybych si den co den objednávala bílé, protože mi černé nechutná... asi by mě zavřeli do vězení :D

5 signoraa signoraa | E-mail | Web | 15. února 2011 v 13:40 | Reagovat

Dobře a výstižně napsané. Nejde o barvu kůže, ale o normy chování.

6 Cirrat Cirrat | Web | 15. února 2011 v 13:45 | Reagovat

[4]: Hele, ale to máš plošnej problém - když jedni, kterým se nechce, vidí, že ostatním to prochází, skočej po tý možnosti taky. Barva-nebarva.

Měli jsme 18tiletou holku v azyláči, co byla z děcáku. Nikdo se jí tam pořádně nevěnoval, měl ji pak u sebe strejček, co na ní pobíral pěstounský přídavek, ona otěhotněla, těžko říct s kým, a jak jí udeřilo 18, šla na ulici, bo strejda už za ni neměl prachy.

Skončila v azyláči, porodila, dala dítě do ústavu, pak si ho vzala k sobě, pak ho zase dala do ústavu, pak si ho zase vzala k sobě, pak u ní na pokoji byly pracovnice a koukaly. Měla na jedný polici čistý plíny, použitý plíny, mezi tím nějaký sušenky... Egh!

Půlročnímu kojenci dávala do flašky coca-colu, že je to dobré a ať se dítě poměje. Taky Egh.

Ulovil ji na ulici náhončí některýho z poskytovatelů telefonních služeb. Podepsala paušál na dva roky. O pár měsíců později se jí jeden spoluobyvatel ptal, jestli ho vůbec platí a z čeho.

A ona? "Šak nevolám, tak co bych platila."

Typický případ holky, kterou v podstatě někdo z dospělých zneužil (nikoli v sexuálním smyslu) jako poukázku na peníze, pak se jí zbavil, a mezitím ji naučil maximálně tak že poslouchat ostatní a řídit se pravidly je k ničemu.

Nakonec dala dítě zase do děcáku, pak ho chtěla zpátky, tak jí to zatrhli, že dítě není panenka na hraní, co si vemeš, když se ti hodí, a pak ji odložíš. Půjčila si ho na vycházku, utekla s ním a pak ji chytli někde v hospodě asi za týden.

Soud, psychologický posudek - v 18 byla vývojově zbržděná a na úrovni 10tiletýho dítěte. Proč asi - protože na ni její okolí sralo. A to už v 18, kdy je v dluhový pasti, napravíš těžko...

7 Atyiya Atyiya | Web | 15. února 2011 v 13:55 | Reagovat

S tím se nedá než souhlasit...

8 pammahone pammahone | E-mail | Web | 15. února 2011 v 15:01 | Reagovat

Dobrý postřeh. Já bych se ještě trochu víc zmínila o historickém vývoji. Romové, které tu máme dnes, nejsou titíž, kteří tu byli před druhou světovou válkou. Přestože tehdy se jim ještě říkat Cikáni smělo, byli mnohem asimilovanější, vycházeli s většinou lidí bez větších problémů a lidi s nimi. Pak je Hitler nahnal do pracovních táborů a koncentráků, vrátil se jich ubohý zbytek a ti, co se tady během dalších padesáti let usadili, jsou neasimilovaní Romové z východu. A tohle jen mnohem víc umocnilo dnešní situaci, protože když sem přišli za komunismu, už se s nimi strana a vláda moc nepárala...

9 Cirrat Cirrat | Web | 15. února 2011 v 15:08 | Reagovat

[8]: Děkuji za historickou poznámku, dobrá vílo :-)

10 Dragita Dragita | Web | 15. února 2011 v 22:20 | Reagovat

jo mluvíš mi z duše, jen v tomto státě to jde pomalu z kopce :-(

11 Alexandra Altaïrez Gryffin- Fox, okřídlená lištička Alexandra Altaïrez Gryffin- Fox, okřídlená lištička | Web | 16. února 2011 v 23:27 | Reagovat

To bylo pěkně ostré! Mňam!

12 Venom Paparazzi Venom Paparazzi | E-mail | Web | 17. února 2011 v 10:44 | Reagovat

[6]: Však jasně, stát se může cokoli. Jen jsem chtěla říct, že mám poslední dobou pocit, že úředníci jednají s cikány podstatně mírněji a více jim povolí co se týče všelijakých přídavků na bydlení i děti, aby nebyli nazváni rasisty. Nu a protože ty peníze někde chybí, tak halt nezbyde na poctivé české lidi.

Samozřejmě se i mezi těmi bílými čechy najdou svině, nebo vyšinutí magoři. Musíš posuzovat jednotlivce, kus od kusu.

13 Cirrat Cirrat | Web | 17. února 2011 v 10:56 | Reagovat

[12]: Jo aha. No, to je přesně to, co mám na mysli. Kus od kusu, podle toho, jak se snaží.

14 Venom Paparazzi Venom Paparazzi | E-mail | Web | 17. února 2011 v 11:03 | Reagovat

[13]: Kdybys viděla partaje v našem baráku, tak bys koukala na tu rozmanitou sbírečku :D a musím říct, že kus od kusu stojí za prd.

15 Cirrat Cirrat | Web | 17. února 2011 v 11:06 | Reagovat

[14]: U nás taky. Samej důchodce, některý senilní a vzteklý. Manžel se ráno v Albertu bojí, že ho napadnou volně pobíhající zubní protézy...

Tak když se nesnažej, proč by měli dostávat prachy, na který já musím vydělat tím, že se nemůžu válet doma, strhávaj mi je z platu a bojím se mít děti, protože nevím, jak bych je uživila?

Nic, du si udělat bílý kafe...

16 GHD straighteners GHD straighteners | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:04 | Reagovat

Q. What did the hamburger name his daughter?
http://www.shoesfloor.com/site/watches

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama