Knígy z Émeriky

4. června 2011 v 21:53 | Cirrat |  Jak líp vydávat skřeky
Děcka, budeme skřékat ve velkym! Citrátový totiž konečně přišly knígy, který si před dvěma lety nakoupila na Amazonu a nechala poslat ke kamarádce ve Státech, bo Amazon k nám nedovážel. Jinými slovy, hele, co mám:

Samozřejmě, protože je to focené ve spěchu a na mobil, toho na obálkách asi moc nepřečtete. A tak vám přepíšu názvy a spol:

 1. The Writer's Guide to Character Traits - Linda N. Edelstein, Ph.D. - tuhle knížku mám právě rozečtenou, dostala jsem se za předmluvu a první kapitolu. Ne proto, že by se špatně četla, ale nemám na ni moc času. I tak na vás ale za tímhle seznamem bude čekat citát právě z té první kapitoly. Mimochodem, omylem jsem si ji objednala dvakrát - mám jednou první vydání (na fotce) a jednou druhé. Sama jsem zvědavá, čím se budou lišit.
 2. The Action Heroine's Handbook - Jennifer Worrick and Joe Borgenicht - na tuhle knížku jsem se strašlivě těšila, protože mi připadalo, že bude krutě sarkastická a ironická a dozvím se z ní něco o klišé superhrdinek a... Hovno, hovno, zlatá rybko, akvárium nebude! Příručku akční hrdinky zařazuji po bok příručkám typu Proč mají muži raději potvory (a hodným holkám zůstanou oči pro pláč)!
 3. The Complete Writer's Guide to Heroes & Heroines | Sixteen Master Archetypes - Tami D. Cowden, Caro LaFever, Sue Viders - Ještě jsem se k ní nedostala (jako ostatně k čemukoli jinému kromě 1 a 2), ale myslím, že název napovídá dost sám o sobě. Po zběžném prolistování - pamatujete na takové ty učebnice, kdy byly v okrajích vypsána důležitá data a zdůrazněné některé fakty nebo vysvětlivky? Tak asi tak, i když vypadá o hodně čtivěji. Na druhou stranu, já shledávám extrémně čtivým i Slovník české frazeologie a idiomatiky - Přirovnání...
 4. 45 Master Characters | Mythic Models for Creating Original Characters - Victoria Lynn Schmidt - Na téhle fotce je to asi blbě vidět, ale ten největší šedý obličej v tom spodním pásu fotek na obálce je pan Spock! Dobrá, uznávám, to asi není to, co bychom od knihy o psaní chtěli, na druhou stranu, já tyhle knihy kupovala před několika lety - uznejte, že si nemůžu přesně pamatovat všechny pohnutky, které mě při jejich koupi vedly. Po zběžném prolistování je znát, že autorka má v oblibě příklady z historie i literárních děl, ilustrace a opuntíkované seznamy. To ještě bude zajímavé...
 5. Characters & Viewpoint - Orson Scott Card - Wheee! Card! Jinak brožurka s poměrně nahuštěným textem, i na první pohled dost nabitá informacemi. Tu budu asi muset žvýkat po kouskách...
 6. The Screenwriterr's Workbook - Syd Field - A když píšou "workbook", myslej "workbook". Grafy, příklady, názorné ukázky, cvičení. Perfektního scénáristu to z vás asi neudělá, ale myslím si, že už jen pro to, aby člověk reálně vnímal scénu, kterou se snaží napsat, měl by umět scénář aspoň pořádně číst. Jo, a něčí věnování (myslím, že ani jedna z těhle knih není z první ruky - i tak mě stály i s dopravou a clem několik tisíc)...
 7. Description & Setting | Techniques and excercises for crafting a believable world of people, places and events - Ron Rozelle - Další "pracovní" kniha. Myslím, že než všema těma cvičeníma prolezu, trochu se mi zase pozmění náhled na svět. Ale to je v pořádku.
 8. The Writer's Complete Fantasy References - kolektiv, s předmluvou od Terryho Brookse, hledejte pod Reader's Digest Books - Rychlý přehled tajných společností? Nákres mississippské vesnice? Popis rituálních soubojů z Afriky? Jak vypadalo čarodějnictví v době gotické (neplést s gothikou :-) )? Běžné rozdělení magie? Rychlý výklad mýtických bytostí? A jaké bylinky se používaly při čarování? Pro rychlé odkazy a ověření, jestli "to pude nebo ne" bych řekla, že je to neocenitelné. Spousta obrázků! Tisíc slonů! A Terry Brooks!
 9. Scene & Structure - Jack M. Bickham - Stejně nahuštěná jako číslo 5 od Carda. Tyhle knížky by měly být možná číslované se dvěma nulama - povolení zabíjet informacemi!
 10. The Writer's Journey | Mythic Structure for Writers - Christopher Vogler - Tady je všechno důležité. Kdo umí číst a asimilovat informace a má špetku představivosti, nemůže po přečtení téhle příručky zplodit nic, co by Stmívání nebo Eragona nepřeplivlo aspoň o tři délky. Do háje, je to tu i s obrázkama a přehledem nejdůležitějších bodů! Autor by musel být fakt debil, aby tohle nebyl schopný použít! Na tuhle se těším...
 11. How To Write Science Fiction & Fantasy - Orson Scott Card - Hodně podobná číslu 10, ale vyšší dívčí. Tady se předpokládá, že znáte běžně používané výrazy v "řemesle" a nejste v myšlení a reagování na náhlé fantazijní podněty a jejich podkládání logikou žádná ořezávátka. Další kniha, co by měla mít před číslem dvě nuly. A Card! Wheee!
 12. 20 Master Plots (and how to build them) - Ronald B. Tobias - V názvu je obsaženo vše. Je to opravdu přehled dvaceti nejpoužívanějších... Ach jo, hnusí se mi slovo "zápletka", ale pro nedostatek lepšího výrazu ho tady použiju. Autor bere nejpoužívanější... zápletky, vykuchává je a obnažuje jejich kostru - záchytné body, na které můžete navěsit cokoli svého. Berte jako ukázku, nikoli jako přesný návod.
Tak. Teď víte, co mám doma - teda, ještě mám Thesaurus 21. století (jestli někdo neví, co je to thesaurus - ne, nikoli the saurus - tak si to zjistěte, neb se vám bude hodit):


Blbá fotka z mobilu. Já vím. Nebyl čas, baterky ve foťáku a kdo ví, co ještě. Ale to teď není podstatné.

Co je podstatné, je fakt, že každý autor by měl mít po ruce něco podobného. Slovník synonym je dobrý základ, ale zatím jsem v češtině nenarazila na takový, který by mě uspokojil. Na tyhle slovníky výkladové, etymologické, synonimické, cizích slov a pod. jsem až neskutečné háklivá - a třeba takovým slovníkem spisovné češtiny, co je v současné době rozšířený (takový ten velký a bílý) pohrdám. Pokud pro mě máte někdo nějaký tip, sem s tím!

A teď už slíbený citát z Knihy č. 1 (The Writer's Guide to Character Traits):

"Characters can be consistent and still hold surprises. Shift the supporting players or the circumstances and different traits are revealed. Character is like looking at a box I hold up in front of your eyes. You clearly see the side facing you. You can know that segment of the box, unless I have concealed portions of it. But you are naïve if you think that one side is all there is. You know that the box has other sides, and you make assumptions about the unseen sections of the box. Some of those guesses will be correct, like the size and shape of the other sides. Other assumptions will be wrong because those sides are out of view right now. People are like the box. We see them at work and learn a bit about one side. They tell us about their history and we learn a little bit more. They share their feelings about an event or we watch them react and we infer their feelings. We see them embedded in this context or that and, over time, we learn about all sides that had been previously out of view."

Překlad:
"Postavy mohou být konzistentní a přesto překvapující. Přeměňte podpůrné postavy nebo okolnosti a odhalíte jiné vlastnosti. Postavy jsou jako když se díváte na krabici, kterou vám držím před očima. Tu stranu, co je směrem k vám, můžete vidět bez problémů. Můžete se s touto částí krabice obeznámit - pokud jsem vám její kousky nezakryla. Ale byli byste naivní, kdybyste si mysleli, že tahle jedna strana je celá krabice. Víte, že krabice má více stran, i když je nevidíte, a můžete ohledně nich vyvozovat různé závěry. Některé odhady budou správně, jako například tvar a rozměry těch stran. Jiné předpoklady budou chybné, protože na ty strany teď nevidíte. Lidé jsou jako ta krabice. Vídáme je v práci a dozvíme se něco o jedné jejich stránce. Odvypráví nám svůj příběh a my se dozvíme o něco víc. Řeknou nám, jak se ohledně něčeho cítí, popřípadě je vidíme na něco reagovat a můžeme jejich pocity odvodit. Vidíme je v tom nebo onom kontextu a časem poznáme všechny strany, které předtím nebyly vidět."

Proč právě tenhle odstavec?

Protože to je jedna z věcí, na kterou spousta lidí podle mě zapomíná! A už mě unavuje číst dvourozměrné hrdiny...

Howgh. Jdu študovat, ať vám pak můžu sepsat něco pěkného...
 


Komentáře

1 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | 4. června 2011 v 22:32 | Reagovat

Zní to znivě, zvonivě.
Ale mě tahle odborná literatúra o literatúře nic nepovypráví, nic nevypoví, to není pro mne...
Ovšem Theosaura bych vyvenčilo! Ten vypadá že má hlad a já mám hlad po jeho skrývavostech! :)

2 Sikar Sikar | Web | 5. června 2011 v 15:55 | Reagovat

Hmm, teorie o literatuře.

Tu bych přečetl a pak udělal vše přesně naopak!

3 Cirrat Cirrat | Web | 5. června 2011 v 16:11 | Reagovat

[1]: Theosaurus je úžasnej!

[2]: Tak to by například v případě knihy č. 1 nešlo :-) Tam jsou jen různé popisy osobností a simulace jejich chování v různých situacích :-D

4 Sikar Sikar | Web | 5. června 2011 v 19:39 | Reagovat

[3]: Hele, já se vyžívám v takových věcech jako chování pozitronického mozku pod vlivem silné radiace, mozek veliké ještěrky zaplavený něčím podobným extázi smíchanou s halucinogeny, případně myšlením někoho, koho vytáhnout po 200 letech z mrazáku.

VŠE je možné

5 uajiii uajiii | Web | 5. června 2011 v 20:31 | Reagovat

Juj, při dlouhém zimním večeru máš co dělat. Takových knih! Krabicový citát se mi moc líbí, není nad to existovat ve třech rozměrech!

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 8. června 2011 v 15:48 | Reagovat

Mně stačí, když jsem se seznámil s krabicovým vínem.
Je to odporné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama