HP VII vol. 2 - aneb čím mě Yates fakt dostal

31. srpna 2011 v 18:40 | Cirrat |  Denní hemzy
Pokud jste někdo posledního Plotra ještě neviděli, berte na vědomí, že v tomhle článku ho hodlám dobře rozpitvat. Aneb Spoiler alert.Předem podotýkám, že se mi v celém filmu líbily dvě scény: Snapeova vzpomínková sekvence, zvlášť pak její konec, kdy je naprosto zlomenej, objímá tu svou milovanou mrtvolku a spolu s Mini-Harrym soutěží o to, kdo umí víc a zoufaleji brečet. Druhá je pak naprostá manipulátorská podstata celého vztahu Brumbál-Harry, která se projevuje ve chvíli, kdy Brumbál vysvětluje Snapeovi že "Harry Potter must die". Což je v podstatě jedna scéna. (Když to napíšu takhle, zní to až odpudivě okorale, ale musíte mi prominout, já už fakt nemůžu.)

Vlastně ještě dvě - jedna budiž jak se drak vyškrábal z podzemí gobliní banky a sedí si takhle na kupoli nad Londýnem (mimochodem, víte, že pravidla českého pravopisu uznávají jak "kupole" tak "kopule"?); odkazované video je fansestřih, ale blbě se to hledalo, druhá je extrémně nervní Bellatrix Lestrangeová v podání zpolyjuiceované Hermiony. Helena B.C. z toho musela mít neskutečnou prdel a je to výborně zahraný.

Cena útěchy pak patří souboji Molly vs. Bellatrix (aneb neserte matku sedmi dětí) a Nevillovu "You and whose army?", což byla prostě psina. Jo a ještě nahazování ochranných kouzel nad Bradavicema. Což se mi nepovedlo najít. Ale whatever, tady máme jednu výbornou McGonagallovou.

Tak, pochválili jsme Alana Rickmana a Helenu Bonham-Carter, že umí hrát, scénáristu, že mu sem tam ujela ruka a vytvořil scény, které mají švih a jsou vtipné (vzhledem k tomu, jak na mě působil zbytek filmu, asi fakt omylem), animátory za úžasnýho draka a? A už nic!

Vezmu to napřeskáčku, ale sorry, Bill Weasley se prostě ve filmech nepovedl. Namísto šaramantního krotitele duchů... eee, lámače kleteb, nebo jak se to v češtině, který má dlouhý vlasy, dračí zub v uchu a nosí kožený kalhoty (umíte spolu se mnou zařvat "rocker"?), máme plachého intelektuála, kterému akorát chybí brýle s kostěnou obroučkou a úsměv Gilderoye Lockharta! ne. Ne! NE!

Dál, obličej zohyzděný krutými jizvami, jak ho potrhal Fenrir = dvě paralelní linky. Hm. Fajn. Dobře. To bych snesla na svým ksichtě i já, nevíte, kde najdu nejbližšího vlkodlaka?

Dál, smrt nejoblíbenějšího kruťáckého kantora v dějinách (protože nikdo jiný se v historii filmu i literatury nemohl ke svým studentům chovat natolik krutě a přezíravě a být za to čtenářskou a diváckou obcí zbožňován) byla jedna velká FRAŠKA: "Máš oči své matky, Harry." *chcíp*

Cože?

Jo. Snape předá Harrymu vzpomínky (aneb nejlepší sekvenci celýho filmu), řekne mu, že má oči své matky, načež otočí hlavu na stranu a hekne. Jeden z největších antihrdinů několika posledních dekád právě natáh brka.

Ještě, že vzápětí následovala ona zmíněná vzpomínková sekvence, protože flashbacky jsou evidentně Yatesovou silnou stránkou. I v jedničce se mi nejvíc líbila ta animovaná vsuvka o třech bratřích. Sakra, nemohl mu někdo nakukat, že je celej film složenej z flashbacků? Mohli jsme mít doopravdy co obdivovat, namísto toho, abychom odcházeli z kina se dvěma-třema scénami v paměti, pocitem neurčitého hnusu a spoustou zapomenutelné (i když graficky dokonale ztvárněné) vaty mezi ušima.

Harry a Brumbál na nádraží? Tak na tu scénu mám jedno jediné veliké WTF. Jediná pozitiva: King's Cross bylo opravdu bílé a vylidněné a Baby-Voldík byl opravdu odporný, jak si tak v klidu kňoural pod lavicí. A za to, jak Brumbál Harrymu sdělil pár věcí, by ode mě dostal takovou pecku do tlamy, že by mu ani posmrtná existence nepomohla.

"Harry Potter je mrtvý!" Tak tahle scéna mě dostala. Já se zakuckala, protože mi zaskočilo pití, sestra a její doprovod, se kterým byla o pár týdnů později na tom samém filmu, dostali záchvat smíchu a odměnili tuhle frašku potleskem. Nevillova plamenná řeč a Harryho zajícoidní úprk z Hagridova náručí (mimochodem, aby Hagrid nepoznal, že Harry dejchá a tak vůbec, jak ho tak tahal kolem, musel bejt ještě větší trubka, než z něj Mini-Malfoy dělal) jsou ze stejnýho těsta. Dokonce i scéna v RoR je podobně pitomá a vyvolává akorát záchvaty smíchu. Teda u mně a mi podobných, nemusí to platit stoprocentně.

Jedna světlá stránka konce filmu je Malfoyovic rezolutní odchod, lépe řečeno jak Narcissa táhne za ruku Draca pryč a Lucius za nima váhá s výrazem "co to... kam to... to nemůžeme... hej, počkejte na mně!"

Ovšem když Voldík-Poldík sklátí Harryho další rundou Avada Kedavry (různé servery věnované koktejlům se shodují: jeden díl skořicového alkoholu Goldschläger, jeden díl likéru s příchutí zelených jablek, jeden díl zlaté tequily, jeden díl skotské whisky, zastříknout citronovou šťávou a přidat dva šplíchance tabasca, smíchat, podávat ve frťanu, zřejmě pít na ex), Narcissa Harryho tělo ani moc necloní - a ten blbec kejve hlavou. Za to by si zasloužil ještě jednu a pojít na potupnou otravu alkoholem.

Jo a scéna 19 let poté? Eugh! Doprčic, aspoň je mohli hrát jiní herci. Nejvíc mě dostala krátká doba trvanlivosti Draco Malfoye - zplesnivěl! Za co? Bože, za co?

Jinými slovy, Yates asi umí dělat dobrý řemeslo, ale to, co se mi na tom filmu líbilo, byly kousky, za které on zřejmě nemohl. Nebo já nevím, jak si to jinak vysvětlit.

Nezbývá mi než říct: "Díky bohu, oficiální Harry Plotr je u konce, můžu se držet fanfikcí!"

Jo a někdy bychom mohli zase zabrat Klacíkov nebo Ďíru, vzít vybavení a zásoby chlastu, a udělat si HP filmovej maraton. A u toho popíjet Avada Kedavry - ale to až za hodně, hodně dlouho...
 


Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | Web | 31. srpna 2011 v 19:12 | Reagovat

Ještě pořád jsem sedmičku (a to ani jednu půlku) neviděla... Ale koukám, že to všichni pořád jen a jen chválí :D. Asi mi nezbyde než to stáhnout :D

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 31. srpna 2011 v 19:15 | Reagovat

Souhlasím! Souhlasím! Naprosto souhlasím! Já jsem na svém druhém blogu nakydala hodně věcí, co se mi nelíbily a zkritizovala jsem snad každých deset minut filmu, plno lidí mi za to vynadalo, ale prostě to nebylo moc povedené.

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 31. srpna 2011 v 21:50 | Reagovat

Jidra Hrnčíř už skončil?
Zaplaťbůch.

4 Ozzro Ozzro | Web | 2. září 2011 v 19:45 | Reagovat

Mám z toho hlavu jako nástupiště 3 3/4. :D No, některé pasáže nejsou špatné, ale nikdy jsem k Jindrovi moc nepřičichnul.

5 Fredy Kruger Fredy Kruger | 2. září 2011 v 23:19 | Reagovat

" Že nezměnil jsem se v lotra,
toť  zásluhou Harryho Pottra !
... hltaje díly jak zmámený
dřívější koníček ( kradení )
zůstal  na druhém místě " !

" Polepšil se !  toť jisté " !
( slyšet je  četníka  Zwierzinu )
... " již dlouho jsem nechyt ho při činu !
... Dneska do slunka západu,
neměl jsem jednoho případu !
Jak vykazovat mám činnosti ?
sere mne " !  řve strážník s lítostí ..

6 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 3. září 2011 v 22:52 | Reagovat

Byl to masakr.
Přiletělo jsem na to do kinosálu regionálního významu...
Opravdu se mi líbily téměř skryté vtipy (jako že si myslím, že pan Yates se svým anglickým smyslem pro humor je tam nasázel fakt sám a není to překlep (/přestřih? přerež!). Takže abych je začalo vyjmenovávat: "Uvolněte se, prosím!" čili Griphookova Noční Show ( http://images.wikia.com/harrypotter/images/f/f5/Goblin_Griphook_with_Ron_and_Hermione_in_the_bckgrnd_02.jpg ), Gonagallové hláška, kterou zmiňuješ: "Konečně je můžeme použít!" (což je jediný očitý vtípek), Voldemortův výraz: "COŽÉ?! Ona ta mrcha bezová nefungujéé?!" při finalbattle, kdy bych se asi opravdu válet nemělo, Matrixovské rozímáníčko s Brumbálem (Dumbledorem, vím, jak jsi na to háklivá) no a v neposlední řadě samozřejmě velké, velkolepé finále...
Zametající Filch!
Myslíš, že zametl i to svinstvo z Voldyho?

7 Kittanya Kittanya | Web | 5. září 2011 v 15:42 | Reagovat

No, já jsem byla spokojená jak želvička. Ale ten konec ňa tedy málem poblil. To maskéři pěkně posrali, nebo to mohli upravit digitálně, ale totok... To bylo asi tak jediné, co mi hnulo žlučí a zatahalo za nervíky. Ale jinak sa mi to líbilo. Asi su nenáročný divák...

8 Kaunaz Isa Kaunaz Isa | Web | 8. září 2011 v 15:54 | Reagovat

Film jsem ještě neviděl, ale první část byla to nejhorší, co jsem jako fanoušek HP viděl, takže asi budu rád za každé zlepšení (konalo se, že ano?)

No a jinak, Rowling měla přijít o ta svá práva na Harryho. Mohli z toho udělat ještě poměrně zajímavý konec série...

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. září 2011 v 0:28 | Reagovat

Taky jsem ještě neviděla, až na pár úryvků. No a vzhledem k tomu, že jsem stejným stylem "četla" i knihu...

10 fake cartier classic watches fake cartier classic watches | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:43 | Reagovat

A. Because someone stepped on it's mous
http://www.latewatches.com/breitling-avenger-seawolf.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama