Je Fantasy opakem Sci-fi?

12. října 2011 v 11:48 | Cirrat |  Jak líp vydávat skřeky
Už nějakou dobu se dohadujeme nejen se Sikarem, který je z Blog.cz mým oblíbeným debatním partnerem (protože máme stejnou pracovní dobu a otravujeme se navzájem v zájmu zachování zdravé dávky šílenství a aby nám prostě nehráblo příliš), jestli jsou některé knihy Fantasy, Sci-fi nebo co vlastně (zajímavé je, že o Hororu jako žánru debatuje málokdo - všichni jsou srozumění s tím, že Horor má lidi děsit a basta). U lidí, kteří nemají zrovna načteno obojí ale jen jeden z uvedených žánrů, se setkávám s názorem, že Fantasy a Sci-fi jsou si navzájem opačné, stejně jako horko a zima, oheň a voda nebo světlo a tma.

Ale hov... houby!


Aby něco bylo považováno za Fantasy, musí to zahrnovat v sobě někde nadpřirozeno a/nebo magii. V zápletce, v životě postav nebo v jejich okolí.

Aby něco bylo považováno za Sci-fi, musí to někde v sobě zahrnovat techniku, důraz na vědecké postupy a vědu (nebo pseudovědu) obecně.

Aby něco bylo považováno za Horor, musí to vzbuzovat ve svých čtenářích pocit děsu a hrůzy.

Všimněte si, že se to navzájem nevylučuje - pokud skutečně zapátráte po definicích žánrů, nedočtete se tam, že například ve Fantasy nesmí být technické prvky nebo vědecké postupy. Nebo že v Hororu nesmí být nadpřirozeno.

Je to jako byste měli skořici, rum a vanilku a někdo vám říkal, že když do nějakého pokrmu použijete jedno, už tam nemůžete dát to druhé. To, co vám chutná víc, je jen na vás, stejně jako to, co raději čtete nebo píšete.

Příkladem, jak výborně mohou tyhle "žánrové příchutě" ladit dohromady jsou například Stephen King (kéž bych si vzpomněla na název té povídky, kde hlavní postava cestuje autem tak, že "skládá" prostor, stejně jako skládá mapu, a co všechno se mu děje), Anne McCaffrey (draci v Drakenech z Pernu jsou geneticky vytvoření, lidé Pern osídlili jako vesmírní kolonisté, kteří se chtěli dostat pryč od Federace po dlouhých válkách a dodneška Pern obíhají vesmírné lodě - a přitom draci! teleportace! telepatie! a vůbec), Roger Zelazny (Podvrženec je v podstatě technologie vs. magie od samého začátku) nebo třeba Orson Scott Card a jeho Mistr písní.

Ano, ty knihy a autoři jsou zaškatulkovaní pod jednu nálepku toho či onoho žánru. Když se řekne King, třída zařve "Horor!" Když se řekne Zelazny, třída zařve "Fantasy!" A když třídě řeknete, že Podvrženec je mimo jiné i scifka, někteří jedinci se vás pokusí sežrat zažive.

Ce n'est pas vrai!*

Uvědomte si, že jak Fantasy, tak Horor i Sci-fi jsou jen poddruhy toho, čemu se říká fikce. Angličtina (ve smyslu angličtina - literatura) má pro "více fantastické" typy fikcí zastřešující termín "spekulativní fikce" a řadí pod něj žánry jako je Sci-fi, Fantasy, Horor, nadpřirozená fikce, superhrdinská fikce, utopická a dystopická fikce, apokalyptická a post-apokalyptická fikce a alternativní historie, stejně jako další umělecké směry (statické, vizuální a pohyblivé) k nim vztažené.

1984 je spekulativní fikce. Příběh služebnice je spekulativní fikce. Sága trhlinové války je spekulativní fikce. Cizinec v cizí zemi je spekulativní fikce. Paprsky smrti jsou spekulativní fikce. Matrix je spekulativní fikce. Alenka v říši divů je spekulativní fikce. Narnie je spekulativní fikce. Robocop je spekulativní fikce. Spiderman je spekulativní fikce. Terminátor je spekulativní fikce. Vetřelec je spekulativní fikce. Rosemary má děťátko je spekulativní fikce. Zítra ráno vstanu a opařím se čajem je spekulativní fikce. Jak utopit doktora Mráčka je spekulativní fikce.

Jasné?

Znalci, kteří bádali v archívech zahrnují do spekulativní fikce i Euripidovu (480-406 př.n.l.) hru Médea, protože se nedržel toho, co tehdy bylo známo jako fakt! V pátém století před naším letopočtem se začal pomalu formovat tenhle žánr, i když tenkrát tohle sousloví nikomu ještě nepřišlo na mysl - tenhle termín se začal objevovat jako definice kolem roku 1948.

Spekulativní fikce je spekulativní fikce.

Vánoční cukroví je vánoční cukroví. Neřeknete o něm, že něco je úúúúplně jiné, protože jedno chutná po rumu a druhé ne. Můžete říct, že třeba rum patří hlavně do nepečeného, jako jsou rumové koule a podobně, ale pak ho stejně nalejete i do těsta na medvědí pracny.

Stejně je to s těmi "přesně definovanými žánry": říkat, že je něco jenom to nebo jenom ono je docela pošetilé. Je daleko lepší říct, že se něco řadí pod to nebo ono - budete mít daleko větší pravdu. Protože to, že se dílo řadí pod jeden žánr, ještě neznamená, že nemůže obsahovat jiné prvky.

A tak vás moc prosím, nesnažte se oddělit od sebe Sci-fi a Fantasy. Ano, některá díla jsou "žánrově čistá", ale nebuďte žánroví rasisti...


*) "To není pravda" francouzsky. Aspoň mi to tvrdí translátor...
 


Komentáře

1 Sikar Sikar | 12. října 2011 v 11:56

Já bych k tomu něco napsal.

Ale kvůli CKČ nesmím.

2 KatyRZ KatyRZ | Web | 12. října 2011 v 11:58

Amen. Ještě dodám, že právě ty (pod)žánrové mixy pro mě bývají nejzábavnější.

3 Kaunaz Isa Kaunaz Isa | Web | 12. října 2011 v 12:06

Zase mi někdo (tentokrát Cirrat) připomíná edici New Weird... :P http://cs.wikipedia.org/wiki/New_Weird

4 matt matt | E-mail | Web | 12. října 2011 v 12:11

No já mám zafixcovaný, že fantasy je většinou magie, kouzla, čáry, blesky, většinou s nádechem středověku (meče, šípy aj.), zatímco sci-fi je spíše o vesmíru či o budoucnosti, lítaj tam rakety a stříli po sobě z paprskometů atd.

Ostatně abych pravdu řekl, mně na žánrech v poslední době vůbec nezáleží... Prostě buď mě příběh baví nebo nebaví... a je fuk, jestli je to z v z Paříže roku 1938 nebo z vesmíru roku 3558 :)

5 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 12. října 2011 v 12:14

Asi protože jsem odrostla právě na mixech, přijde mi tvrzení, že jde o opaky opravdu směšné... Když se nad tím ale zamyslím, může to někomu tak připadat... Mezi autory bych ještě doplnila Jiřího Kulhánka, který nezahrnuje do svých děl horor, ale fantasy a sci-fi míchá úžasně:)

6 Cirrat Cirrat | Web | 12. října 2011 v 12:16

[3]: Spíš "Old Weird", jestli někde něco takovýho je... To New Weird mi připadá jako znovuobjevení něčeho, co dřív bylo tak samozřejmé, že to ani nepotřebovalo definici :-)

[4]: No to sice jo, ale vem si třeba Matrix... Neo tam zastavuje kulky gestem, neexistujou tam lžíce, celý svět je jen v lidských představách a podobně - poměrně slušný fantasy prvky, ale protože je to postapokalyptický svět a ty představy lidem do mozku nasypaly stroje, je to braný jako sci-fi a basta :-)

Jinak naprostej souhlas, co se týče zajímavosti příběhu na prvním místě :-)

7 Cirrat Cirrat | Web | 12. října 2011 v 12:19

[5]: :-D Kulhánek je brakový bůh české scény, ale tvrzení, že nezahrnuje hororové prvky...

A co takhle scéna, kdy se v Nočním klubu Tobiáš vrací do vybité centrály? Janův syn uškrcený hadicí od plamenometu, Kocour hozený o zeď tak silně, že se vznítil, mučená Mazlík, chybějící kusy krku, Rozmetal s přelomenou páteří visící přes židli... A do toho všeho Tomislav schovaný s Voloďou pod dřezem a celý to poslouchal?

8 matt matt | E-mail | Web | 12. října 2011 v 12:25

[6]: no je to sci-fi, protože to není středověk :D Kdyby tam byla družina s meči a kušemi a objevili by "skutečný svět" a zjistili, že ten náš je iluze a ve skutečnosti nám ho pouští do mozku zlí mágové, zatímco my fungujeme jako lidský baterky - byl by matrix fantasy :)

Aspoň takhle je to v tv...

Ale soulasím s tebou, že se žánry nepopírají... naopak se mohou doplňovat :)

9 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 12. října 2011 v 12:26

Už je to dávno, co jsem Noční klub četla poprvé, ale myslím, že v té době mi spíš bylo líto Kocoura a při dalším čtení jsem to vnímala jako scénu plnou napětí, než něco z čeho bych byla vyděšená... Je to asi tím, že si pod pojmem děsivé nepředstavím litry krve, ale něco psychologického, neznámého, což tu až tolik nebylo...

10 Cirrat Cirrat | Web | 12. října 2011 v 12:28

[8]: Jenže Fantasy nemusí být ve středověku, to je jen obvyklé díky Tolkienovi :-D Co třeba Lukjaněnkova Noční hlídka?

TV se může jít vycpat - už skoro 15 let nemám doma přijímač a jak je mi dobře :-D

11 Cirrat Cirrat | Web | 12. října 2011 v 12:31

[9]: Dobře, tak mučení Zářivého pomocí Kelly Family ;-)

Podle mě je to proto, že si většinou tyhle popisy jenom přečteme. Ale představit si, jak skutečně taková mrtvolka vypadá, jednu po druhé, pak by to asi tak jednoduše k přejití nebylo. Na druhou stranu, pak si člověk ty scény skutečně užije...

12 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. října 2011 v 12:32

Dobrý mixér dokáže propojit vše.
Jako pojivo odporučuje se žloutek.
Chilli není na závadu.
I alchymista může být vědec i vizionář.

Klasik říká:
"I pod jiným jménem bude růže vonět stejně."
/Sakra, kdo to řekl?/

Asi se zúčastním té soutěže, kde bude Sikar porotcem.

13 Sikar Sikar | 12. října 2011 v 12:36

[12]: oumajdžízs!
Jo!!!

14 Cirrat Cirrat | Web | 12. října 2011 v 12:38

[12]: Myslím, že to řekl Shakespeare v Romeovi a Julii, kdy Romeo vyčítá Julii, že je Kapuletová :-)

15 matt matt | E-mail | Web | 12. října 2011 v 12:43

[10]: já vím, jen říkám, že to tak mají lidi zafixovaný :)

16 Antarra Antarra | E-mail | Web | 12. října 2011 v 12:56

Tak tvrzení, že sci-fi a fantasy je opak jsem ještě neslyšela, zato pro mě bylo konsternující zjištění, že češtinář (!) na naší střední tyhle dva žánry nerozlišuje vůbec. Jednoduše řečeno, sci-fi se teoreticky může stát (viz Verneovy vize),fantasy ne (Noční hlídka). A zapoměl jsi na jeden strašně důležitý hraniční film: Star Wars >:) budoucnost technologie a existence Síly a možnosti její využívání (ať se to snaží vysvětlit "technicky" přítomností midichlorianů, Síla je fantasy prvek, ne?)
A co se Kulhánka týče, taky Noční klub moc necítím jako horor...Je to spíš cynismus a černý humor, ty strašně podrobně popsané scény s rozmanitě usmrcenými bych definovala snad až ultranaturalisticky :-D

17 Cirrat Cirrat | Web | 12. října 2011 v 13:04

[16]: Prosímtě, mrkni do profilu... Pak třeba zjistíš, že nejsem chlap ;-)

Jinak, češtinář je v podstatě rozlišovat ani nemusí, obojí je prostě fikce na entou.

Já myslela, že Star Wars ani není potřeba zmiňovat...

A neříkám, že Kulhánek píše převážně horory - tvrdím, že říkat, že nepoužívá hororové prvky, není až tak úplně pravdivé.

[15]: Jop :-)

18 Sikar Sikar | 12. října 2011 v 13:06

[16]: Mno, Star Wars jsou sice uváděny jako takovýhle "hraniční film", ale podle téhle definice je trochu fantasy i Star Trek. Důvodem je Q, který je podle všech definici bůh - všemocný a vševědoucí.

19 KatyRZ KatyRZ | Web | 12. října 2011 v 13:35

Takových příkladů bychom našli, že bychom mohli debatova ještě pozítří. Ovšem vzhledem k tomu, že se debatuje o tématu, které mě prostě baví... :). Já Star Wars vždycky vnímala víc jako fantasy - princezna, rytíři, banditi, síla - pro mě to byla prostě pohádka pro dospělé. Scifi jsem vnímala jako něco, co je alespoň trochu postavené na skutečné vědě - to bude tím, že jsem odchovaná na Clarkovi - mám pocit, že o něco takového se Lucas ani nesnažil.

20 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. října 2011 v 14:07

Tak tohle teda naštěstí vůbec neřeším, vybírám si podle děje, ne podle toho, jestli je tam robot nebo čaroděj. Ale když něco tíhne úplně nejvíc ke sci-fi, tak radši sáhnu po tom, co tíhne úplně nejvíc k fantasy.

21 Elinor Elinor | E-mail | Web | 12. října 2011 v 14:07

Podepisuju.
A posílám odkaz pár lidem, líp bych to dohromady neuměla napsat. :)

22 Lanevra Lanevra | E-mail | Web | 12. října 2011 v 14:26

Použiji tvůj příměr k cukroví. Ano, všechno je to cukroví, ale někdo raději pracny někdo zase rumové kuličky. Když někomu nabídneš cukroví, tak vždy specifikuješ co dostane. Kdyby si někomu řekla "Dám ti cukroví" a podstrčila mu kokosky, přičemž on je alergický na kokos, tak by ti asi nepoděkoval.
Stejně jako kdyby si někomu řekla "Dám ti knížku obsahující spekulativní fikci" a místo dejme tomu Eragorna mu podstrčil Star Trek, tak by asi taky nebyl moc nadšený.
Proto byli vymyšleny podkategorie, aby se v tom obrovské množství člověk trochu orientoval. To ale samozřejmě neznamená že dílo nemůže mít příměs od více kategorií. :-) Já také považuji Sci-Fi, fantasy a horor do jakési "fikce"

[18]: Q není Bůh v evropském slova smyslu, i když to o sobě vehementně prohlašuje. Zaprvé, sám přiznává že jeho moc má své hranice, které jsou však na tolik vzdálené a pro primitivní lidskou mysl nedefinovatelné, že je není člověk schopen pochopit (Navíc pokud mu budeme věřit tak v díle TNG - "Hide and Q" řekl že lidé překonají i bytosti Q, což by tedy znamenalo že lidstvo překoná Boha). Zadruhé, je prokazatelně smrtelný, viz Voyager - "The Q and the Grey" a to dokonce člověkem s patříčnou zbraní. V tomtéž díle je jasně vidět že může být okolnostmi zbaven své moci, což se ukázalo v případě lady Q. Také může být spoután viz Voyager - "Death Wish". Boha dle křesťanských měřítek přirozených pro naší kulturu nelze spoutat, zbavit moci, polidštit natožpak zabít. Q je pouze energetická bytost jejíž existence je postavena na teorii že i rychle kmitající atomy můžou mít svůj druh soudržnosti dostačující k udržení vědomí. Vysvětlení původu nadpřirozených věcí je, mimo jiné, právě to podle čeho se "fikce" rozděluje do potkategorií fantasy a sci-fi. Ve fantasy se řekne "Q je bůh, kterého jde zabít pouze mečem velkého bojovníka XYZ" ale v Sci-Fi se řekne "Q je energetická bytost, kterou jde zabít koncentrovaným paprskem toho a toho záření". A to je ten rozdíl - rozdíl, nikoliv protiklad.

Lidský svět prostě musí být rozřazen do škatulek, protože tak většina lidí funguje. Nahlíží na vše v jediné škatulce a ne na celistvost světového příběhu. Někomu z nás se to nemusí líbit, protože svět vidí jinak, ale nic se s tím nedá dělat.
S názorem že sci-fi a fantasy jsou protiklady jsem se nesetkala, ale běžně když začnu mluvit třeba o Star Treku, tak mi kde kdo řekne že takoví brak nesleduje. Lidé si ale neuvědomují že oba tyto žánry jsou pouze novými výhonky fiktivních příběhů které tu byli dřív. Třeba se ještě dožiji doby kdy učitelky literatury nebudou na autory jako King pohlížet s despektem jen proto že nestvořili nějaký "seriozní" román. Což je něco s čím jsem se skutečně setkala.

23 Lanevra Lanevra | E-mail | Web | 12. října 2011 v 14:27

[22]: Hmm trochu jsem se rozepsala... jen aby to bylo dobře pochopeno, vpodstatě s tebou souhlasím že to nejsou protiklady ale odnože toho samého. Jenom nemám co dělat, tak jsem se zamyslela a následně vyprodukovala slovní průjem. :-D

24 Alča Alča | Web | 12. října 2011 v 14:39

Osobně si myslím, že tenhle názor pochází hlavně ze školních lavic - například my, když jsme se loni učili o sci-fi a fantasy, brali jsme je jako jednotlivé a vzájemně se nepropojující žánry a nikdo nám samozřejmě neřekl, že se můžou prolínat. Toho si člověk všimne, až když má něco načteno a zjistí, že definice z učebnic někdy prostě nesedí a nevyjádří podstatu díla, ať jsou sebepřesnější...
Mezi tyto žánry bych rozhodně tlustou čáru nekreslila, ovlivňují se a propojují v mnoha podobách - a myslím, že je to dobře :)

25 Alča Alča | Web | 12. října 2011 v 14:41

Myslela jsem samozřejmě názor, že sci-fi a fantasy jsou protipól - ne tvůj názor :) Mohlo to vyznít všelijak :)

26 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. října 2011 v 16:26

Souhlasím. Jistě, dokázala bych pochopit, proč to někdo vidí jako protipól magie vs. technologie, jenomže vzhledem k tomu jak rády se tyhle dva žánry mixují...

27 KadetJaina KadetJaina | Web | 12. října 2011 v 17:13

Já si ještě nedávno myselal, že je to jasný rozdíl, ale když se člověk víc a víc dostává do víru a přemýšlí, tak tam ty souvislosti vidí.
Jak ale říká Matt, hodně lidí má zafixováno fantasy=středověk, sci-fi=budoucnost.
Ale to je stejný, jako se snažit určit hudební žánr. Tam je taky všechno nejistý.

28 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 12. října 2011 v 19:38

[10]: Na Alfu též nedojdou proudy televízní...

U Alenky je to spekulativní. Já jí vnímám jako LSD trip v trošku menším měřítku ale se stejnou grácií, matematickou logičností ale i matematickou nelogičností.
Škatulky rádo nemívám. U knížek nečiním vyjímku. Nevím, k čemu mi zařazení bude, když hledím na to, jaká je daná kniha a jaký je daný autor a ne na to, v jakém regálu výtisk najdu...
Třídní boj ovšem nevyhlašuji. Ať si jeden píše to, druhý to, já si však vyberu vybíravě, možná namátkou, možná poslepu, ale nikdy ne podle žánru. Ani naopak - nenechám se zastrašit hororovou nálepkou (leč pan King mě občas hluboce zklamal a "nežeru" ho), kupříkladu. Paradoxně.

Nicméně chtělo-li bych někde stát a vybírat, budu raděj stát u beletrie než kdekoliv jinde.

29 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 12. října 2011 v 19:41

[27]: To rozdělení střevověk/věci budoucí je docela zvláštní...
Třeba: napíšu novelu "Popozítří", dám jí nakladateli a bum... on si jí přečte až v sobotu! Co pak on s tím? Kam to má zařadit? Má to vůbec smysl? Měl by uplést její stránky v oprátku? Není život kyselý?

30 Zízíbí Zízíbí | Web | 12. října 2011 v 22:14

Nač to dělit a hádat se co je co? Děj a kvalitu příběhu nějaké zaškatulkování stejnak neovlivní a někdy se to určeného žánru nedrží... nebo jen čtu stále "namixované" knihy?

31 Antarra Antarra | E-mail | Web | 14. října 2011 v 10:43

Jé tak to sorry, já jsem si ten článek přečetla zrychleně v nedostatku času,blog jsem už blíž nezkoumala, tak se velice strašně moc omlouvám :-)

32 utrzky-zivota utrzky-zivota | Web | 14. října 2011 v 13:47

Dík za výklad, tohle jsem vážně nevěděla. Takže to nazvou tím, co nás má na tom zaujmout, co nás zaujme a čím to nazve každý z nás..

33 utrzky-zivota utrzky-zivota | Web | 14. října 2011 v 13:50

No ale zásadní rozdíl je prý místní. K fantasy prostě patří nepřesně definované prostředí, jako když se člověk ocitne někde ve snu a neví kde. Proto knihy Anne McCaffrey bez předmluvy snadno řadí k fantasy.

34 Cirrat Cirrat | Web | 14. října 2011 v 13:57

[31]: Příště prosím čti normální rychlostí - často se pak stane, že člověku v textu něco uteče...

[33]: To je jenom přidané. To je jako kdybys řekla, že vážná hudba je vážná pouze tehdy, když v ní zní harfa a housle. Takže kousek s flétnou a violoncellem by už vážné nebyly... (hodně hrubý příklad, já vím)

35 utrzky-zivota utrzky-zivota | Web | 14. října 2011 v 14:54

No vždyť říkám, že "prý"

36 Lobelie Lobelie | Web | 20. října 2011 v 20:51

Ta povídka od pana Kinga se, mám dojem, jmenuje Zkratky paní Toddové ;-)

37 Babe Babe | 23. října 2011 v 14:21

translator pravduje..

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama