Kachýnka po citrátovsku

19. února 2012 v 12:14 | Cirrat |  U Mlsný huby
Je na čase zase trochu vařit. Včera jsem si zařádila u sporáku a na pořadu dne byla kachna, zelí a vařené brambory (nechtělo se mi patlat s knedlíkama a ty kupovaný v mých očích stále klesají a klesají). Pokročilí kuchaři se v tomhle článku nedozvědí vůbec nic nového, ti začínající se ovšem možná přestanou kachýnky bát - protože správně udělaná kachna je velmi léčivá, působí antidepresivně, celkově zlepšuje kondici a... a... no ještě něco pak vymyslíme. Každopádně tohle je prazákladní recept, u kterého jde hlavně o sledování kachny v troubě, ona se dělá prakticky sama.

Další zajímavé recepty najdete na zápisníku Svědkové - všechny recepty tam jsou ozkoušené v praxi.


První věc, kterou budete pro tento recept potřebovat, je pekáč s deklem. Nemáte-li pekáč s deklem, pak prosím zavítejte na recepty Thomase Lievena (a přečtěte si při vaření knihu Nemusí být vždycky kaviár od J. M. Simmela) na kachnu s ananasem po čínsku nebo kachnu na roštu.

Dál se vám na kachnu bude hodit kmín, sůl (může být i bylinková), mletý zázvor. Pokud chcete, připravte si pak na omáčku petrželovou nať a pár stroužků česneku, na zahuštění pár lžic hladké mouky.

Kachnu, máte-li mraženou, nechte rozmrazit. Rozmražujeme na talíři (aby krev necrčela všude) v chladničce - protože nechat vyvíjet v mase bakterie je zbytečné. Proto kachnu vytáhneme z mražáku a prsknem do lednice minimálně den předem, podle váhy.

Kachnu začneme připravovat alespoň dvě hodiny před plánovaným obědem: zapneme troubu na 150°C, ať se hřeje. Zapátráme okem na obalu a hledáme zmínku o drůbcích. Pro jistotu vrazíme kachně ruku do tělní dutiny a kontrolujeme, jestli náhodou nenajdeme sáček s vnitřnostmi. Netřeba říkat, že kachna nadívaná igelitem nechutná ani trochu dobře!

(Krk můžeme hodit do vody spolu s kouskem cibule, bobulí nového koření, bobkovým listem a trochou kořenové zeleniny a udělat si z něj pomalý vývar, mezitím vrazíme do mixéru zbylé vnitřnosti, pořádně je rozšmelcujeme, osolíme a okořeníme (pepř, majoránka, cokoli podle chuti), přidáme vajíčko jako pojivo, zahustíme dětskou krupičkou a voilá, máme domácí knedlíčky. Obereme maso z uvařeného krku, vytáhneme cibuli a všechno, co nejíme, nakrájíme vařenou zeleninu, vrazíme ji s masem zpátky do polévky, tu doženeme k varu a zavaříme knedlíčky. Easy!)

Prázdnou kachnu opláchneme zevnitř i zvenčí, pokud možno osušíme. Na suchý čistý talířek si připravíme sůl a koření (kmín a zázvor, možno i pepř), promícháme směs a pečlivě ji rukou vetřeme do kachny zase zevnitř i zvenčí - dejte tomu pernatci pořádnou masáž. Zapomeňte na veškeré oleje, másla a další tuky - kachna sama o sobě je tučná až až. Propíchejte kůži, aby tuk lépe vytékal ven, a vražte kachnu prsíčky dolů do pekáče. Pekáč přiklopte poklicí nebo alobalem, vražte ho do vyhřáté trouby a jděte si na hodinku po svých.

Vyndejte pekáč ven z trouby, vezměte si lžíci a nějakou nádobku a seberte pokud možno co nejvíc vypečeného tuku, šťávu tam nechte. Tuk je to čiré. Možná se budete divit, kolik toho za tu chvíli z kachny vyteklo. Nechte si ho stranou, dobře se na něm vaří. Tím, co vám v pekáči zbude, pořádně potřete kachně záda a kloubíky a vůbec celou kachnu, aby se kůže zbytečně nepřesušila. Nechte poklici (nebo alobal) stranou a vraťte pernatce do trouby. Vzpomeňte si na ni za půl hodinky a proces zopakujte.

Když si za další půl hodiny vzpomenete na kachnu potřetí, obraťte ji na druhou stranu, prsíčky nahoru. Když do kachny píchnete vidlicí nebo nožem, měla by z ní téct čirá šťáva - pokud je lehce krvavá, chce ještě dopéct beze změny teploty - potřete ji šťávou a zas ji půl hodinky nechte být (já včera měla kachnu s výchozí váhou 2,2 kg a po otočení už dopékat nepotřebovala, plánujte čas podle váhy). Pokud se vaše budoucí jídlo tváří propečeně, je čas vyrobit mu pořádnou kůrčičku - zvyšte teplotu na 180-200°C a co deset minut potírejte prsíčka vypečenou šťávou, aby se nepřesušila. Ve chvíli, kdy máte nahoře úžasnou křupavou tmavě zlatou kůžičku, máte hotovou kachnu. Vypněte troubu (ale nevětrejte ji), vyndejte pekáč i s kachnou ven a vyndejte kachnu na velký talíř - teď uděláte šťávu:

Postavte pekáč na rozpálenou plotýnku a vařte (s častým mícháním) vypečenou šťávu tak dlouho, dokud pořádně nezhoustne a nezačne se lehce přichytávat. V tuhle chvíli dosolte, přihoďte třeba nasekanou petrželovou nať, pár utřených nebo na drobno nasekaných stroužků česneku, promíchejte a zalejte vodou tak, abyste měli dost omáčky. Zatímco se omáčka dostává opět do varu, rozmíchejte dvě-tři vrchovaté lžíce hladké mouky v hrnku se studenou vodou a vylijte to do omáčky. Nechte přejít ještě jednou varem, aby zmizela moučná chuť, vraťte kachnu do máčky a celý pekáč vražte zase do vypnuté trouby. Bude tam dost teplo, aby kachna zbytečně nevystydla, než se vám dodělají přílohy.

Není to těžké, je to spíš na dlouho a trochu pracné - ale stojí to za to.

Recept na rychlozelí: potřebujete pixlu bílého sterilovaného zelí, trochu celého kmínu, menší cibulku a malé jablíčko - nebo půlku velkého. Hladkou mouku na zahuštění (máte-li, pak trochu bramborového nebo kukuřičného škrobu).

V hrnci rozpálíte dvě-tři lžíce tuku sebraného z kachny, pokud neděláte kachnu, použijte olej nebo sádlo. Prostě co máte. Máslo se na tohle nehodí. Na rozpálený tuk hodíte kmín. Dvě-tři minutky ho štěrchejte vařečkou kolem, pak vás to začne fakt nudit, takže přihodíte nakrájenou cibulku. Honíte cibulku kolem, dokud nezačne sklovatět (opravdu vypadá jako kousíčky mléčného skla). V tu chvíli přihodíte nadrobno nakrájené jablko. Po dalších dvou-třech minutách přidáte celý obsah pixly zelí, včetně láku (alespoň tak to dělám já, protože mám ráda zelí pořádně kyselé). Necháte maximálně deset minut povařit, sem tam promíchejte. Dvě lžíce mouky a lžíci škrobu (nebo tři lžíce mouky bez škrobu) pořádně rozmíchejte v hrníčku se studenou vodou a vylejte do vařícího se zelí. Nechte zase projít varem a odstavte - máte hotové zelí.
 


Komentáře

1 Mami Mami | 19. února 2012 v 12:27

Mohla bych na tvé články z rubriky "U Mlsný huby" dát odkaz do Mléčného baru?
Plánuji vytvořit seznam zajímavých odkazů s kulinářskou tématikou.

2 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 19. února 2012 v 12:31

[1]: Určitě, budu jen ráda :-)

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 19. února 2012 v 12:34

Líbí se mi, jak kachýnka po citrátovsku navazuje na den plný průserů :) Já to doma pořád tvrdím, že dieta o piškotech je na nic :)

4 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 19. února 2012 v 12:50

[3]: Kachna je léčivá :)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 19. února 2012 v 13:49

Kachna je ušlechtilá.
Jsou kachny plovavé a potápivé.
Pesimisté však vszázejí na kachnu pekingskou.

6 Ophelia Ophelia | Web | 19. února 2012 v 16:26

Jéje já mám chuť!

7 Taychi Taychi | Web | 20. února 2012 v 14:51

Kachna mi moc nechutná, asi jsem rozmlsaná. Ale tak třeba časem budu jíst jen kachny...:-D

8 Bosorka Bosorka | E-mail | 22. února 2012 v 19:17

Vyloženě dietní večeře ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama