Březen 2012

Když čert sere...

21. března 2012 v 20:12 | Cirrat
... tak i v kundě najdeš hřebík! Podle všeho jsme přišli o dlouholetého výborného kamaráda, se kterým jsme dlouho neměli čas se vidět a odkládali to na pozdějc, protože se přece nevidíme naposledy, žejo...

Kurva!

Psaní fikce a psaní fikce

21. března 2012 v 16:02 | Cirrat |  Jak líp vydávat skřeky
Je na čase zase trochu zacitovat ze svých příruček, tentokrát je to Description & Setting; Techniques and exercises for crafting a believable world of people, places, and events od Rona Rozelle. Překlad následuje po obrázku.


"V tomto bodě se hodí rozlišit fikce literární a populární. I když jsou tyto výrazy příliš obecné - a mezi nimi je široké pásmo, kde navzájem prolínají - můžeme se aspoň pokusit určit místa, kde se liší. A použití popisů se dá použít dobře. Čtenáři literární fikce, jako je například DeLillova novela, kterou jsme právě zkoumali, budou obecně k dlouhým popisovým pasážím tolerantnější, protože je způsob, jakým autor příběh posouvá kupředu, zajímá stejně, jako je zajímá postup příběhu samotného. Fandové pisatelů populární fikce, jako je Stephen King a Belva Plain a Ken Folett, většinou na prvním místě touží po útěku před skutečností. Chtějí, aby je někdo bavil, a jedním z autorových úkolů je nezatěžovat je tím, co mohou považovat za přílišné detaily.
"Problémem pisatelů populární fikce je poskytnout dostatečný popis bez toho, aby byl příliš detailní. Nejlépe se s ním vypořádáte tak, že budete mít na paměti typ svých čtenářů a následujete to, čemu říkám pravidlo bordelu: Pokud něco neslouží posunování příběhu kupředu, musí to pryč. Všichni aturoři obětovali tomuto pravidlu pečlivě vymazlené odstavce nebo celé kapitoly. A zatímco mazat text, se kterým jste se prali a dovedli ho do vysokého lesku, není žádná sranda, vaše povídka nebo dílo na tom bez toho bude líp."

Knihy, co mě ovlivnily

14. března 2012 v 9:11 | Cirrat |  Denní hemzy
Sikar na svém prozatímním blogu vytáhl z šuplíku zajímací téma. Protože se (jako obvykle) nemůžu rozhodnout pro jednu jedinou knihu, představím jich tu víc:

Arogance Autorova

12. března 2012 v 10:56 | Cirrat |  Jak líp vydávat skřeky
Dlouho, předlouho jsme neskřékali. A mně se zase nahromadily výkřiky na adresu autorů známých i neznámých, píšících povídky, fanfikce a bůhví co jiného... Jednak si trochu upustím páru, jednak to třeba někomu pomůže.

Jo a ještě jedna věc: Shazuju kritické desatero. Nemám náladu na hodnocení cizích věcí, kromě dvou vybraných jedinců (vy dva víte sami, kdo jste).

Vlkodlaci vs. PMS

9. března 2012 v 13:52 | Cirrat |  Náhodný hlod
Můj manžel mě skvěle doplňuje. Zvláště pak svým smyslem pro humor. Kupříkladu takhle včera v noci, když jsme šli spát a já nadávala, jak je mi zle, a vyjmenovávala jednotlivé příznaky svých měsíčních obtíží (bolesti břicha, zad, hlavy, žaludek na vodě, otoky, přecitlivělost fyzická i psychická, aj.), přidala jsem k tomu, jak jsem v jakési knize četla, že si jedna ženská stěžovala, kdyby ji kousl vlkodlak, tak by to měla stejný, akorát by byla holt o něco chlupatější (něco o krvelačných bestiích jdoucích všem okolo po krku říkala).

Manžel byl chvíli ticho, pak pronesl bombu: "No jo, ale vlkodlaci nemají menopauzu."

Je jasné, že jsme se tomu smáli dobrých pět minut.

Pak to ještě upřesnil: "Původně jsem chtěl říct, že narozdíl od toho druhýho problému nemají vlkodlaci pokoj ani když jsou těhotní, ale tohle znělo ještě líp."

A po chvíli hovoru na téma, jak je zlý, špatný, má humor suchý tak, až se z něj práší, a jak ho za to miluju, prohlásil: "No řekni, kolik lidí by napadlo strašit vlkodlaka menopauzou..."

MDŽ s námi již od roku 1909

8. března 2012 v 9:09 | Cirrat |  Pohyblivé i nepohyblivé obrázky
...a v našich zemích od roku 1911. Můžeme si tedy snadno spočítat, že je u nás tento svátek o sedm let starší, než vznik prvního samostatného československého státu. Tolik k řečem o komunistických umělých svátcích. Jsem ráda, že zahradnictví Chládek připravilo tohle info, protože jinak bych dneska k těmhle ošklíbačům patřila i já:


30 Days Meme: Den 13.

5. března 2012 v 10:26 | Cirrat |  Denní hemzy
Ono se toho vlastně stalo tolik moc, až se zase prakticky nic nestalo. Furt nemám radost ohledně tý situace s rukou - střídavě si přeju, abych už měla ten kus malíku pryč a mohla se zas soustředit na něco jinýho, pak to zas mentálně oddaluju, protože zkrácení prstu o jeden článek je poněkud trvalé a nevratné a narozdíl od vlasů už nedoroste...

O víkendu jsem se věnovala zuřivému vaření - špagety s masovými knedlíčky, Stroganoff s houbama a bramborovo-pórková krémová polévka (recepty k nalezení v aj na Titli's Busy Kitchen), praní a uklízení. Asi jde na mě jaro či co...

Každopádně po delší době je zas na čase vrátit se k meme, tentokrát s bodem o tom, kam bych se ráda podívala nebo přestěhovala.