Psaní fikce a psaní fikce

21. března 2012 v 16:02 | Cirrat |  Jak líp vydávat skřeky
Je na čase zase trochu zacitovat ze svých příruček, tentokrát je to Description & Setting; Techniques and exercises for crafting a believable world of people, places, and events od Rona Rozelle. Překlad následuje po obrázku.


"V tomto bodě se hodí rozlišit fikce literární a populární. I když jsou tyto výrazy příliš obecné - a mezi nimi je široké pásmo, kde navzájem prolínají - můžeme se aspoň pokusit určit místa, kde se liší. A použití popisů se dá použít dobře. Čtenáři literární fikce, jako je například DeLillova novela, kterou jsme právě zkoumali, budou obecně k dlouhým popisovým pasážím tolerantnější, protože je způsob, jakým autor příběh posouvá kupředu, zajímá stejně, jako je zajímá postup příběhu samotného. Fandové pisatelů populární fikce, jako je Stephen King a Belva Plain a Ken Folett, většinou na prvním místě touží po útěku před skutečností. Chtějí, aby je někdo bavil, a jedním z autorových úkolů je nezatěžovat je tím, co mohou považovat za přílišné detaily.
"Problémem pisatelů populární fikce je poskytnout dostatečný popis bez toho, aby byl příliš detailní. Nejlépe se s ním vypořádáte tak, že budete mít na paměti typ svých čtenářů a následujete to, čemu říkám pravidlo bordelu: Pokud něco neslouží posunování příběhu kupředu, musí to pryč. Všichni aturoři obětovali tomuto pravidlu pečlivě vymazlené odstavce nebo celé kapitoly. A zatímco mazat text, se kterým jste se prali a dovedli ho do vysokého lesku, není žádná sranda, vaše povídka nebo dílo na tom bez toho bude líp."
 


Komentáře

1 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 21. března 2012 v 20:21

Tak hlavne aby to nedopadlo jako Gogolovy mrtve duse, 70 stran popisu ruske krajiny na uvod bylo drsne ... :D

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 21. března 2012 v 20:57

Mučedbíci popisu sice upadli v zapomnění, ale bůhví...
Jakmile se autor přizpůsobuje čtenářům, peklu propadá.

3 KatyRZ KatyRZ | Web | 21. března 2012 v 22:19

Tak to jsem v pohodě. Jsem stejný autor jako čtenář - v obou rolích popisy nesnáším :D.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama