Nesplnitelné sliby?

28. června 2012 v 9:16 | Cirrat |  Denní hemzy
Než se pustím do denní dávky stěžování, mrkněte na tuten Vilemínin článek: Nechcete éčka? Tak vařte. Tečka. Neboť s ním plně souhlasím. Ale teď už k dennímu vrčení:

Tak zapnu počítač a než mi naběhne mejl, koukám, koukám, a ona tam reklama. Ovšem ne ledasjaká reklama - z flashovky se na mě směje pán se sáčkem přes rameno a oranžovým proužkem vedle hlavy.

Musím se přiznat, že na oranžovou jsem v politickém kontextu tak nějak alergická už předem - ale to ostatně na všechny barvy v tomhle kontextu, protože jsem ještě nepřišla na to, koho fakt volit. Ale o tom někdy jindy.

Slogan hlásal "Fungující úřady práce - rychlejší nalezení nového místa - jsem pro. A co chcete vy?" Pak se tam objevilo cosi o spravedlivých reformách ČSSD a ve mně bouchly saze na max.


Protože i kdyby vyhráli, nevěřím, že tohle dodrží.

Nalezení pracovního místa totiž předpokládá, že takové pracovní místo existuje. Jeho vytvoření je ovšem otázkou ekonomiky, která sice může být ovlivněna státem danými zákony a zdaněním a podobně, ale v konečném důsledku musí mít jednotlivé firmy dostatek poptávek po jejich výrobcích a/nebo službách, aby se začaly opět rozšiřovat a tak opětovně vznikala místa, která teď kvůli krizi (a netvařme se, že není, ať už máte jakoukoli teorii o příčinách jejího vzniku) zanikla.

Rychlejší nalezení nového místa fakt není a už pravděpodobně nikdy nebude záležitostí fungujícího nebo nefungujícího úřadu práce. V celém svém okolí nevím o jediném člověku, který by přes pracák někdy místo sehnal - většinou to bylo přes doporučení někoho, tedy přes známé, nebo přes internet, maximálně občas přes personální agenturu. Pracák byl už před lety odsunut do role něčeho, kde se člověk registroval, aby aspoň chvíli dostával alespoň nějaké peníze a nemusel platit sociální a zdravotní pojištění ze své kapsy.

Nebavím se v tomto případě o chronických pijavicích a parazitech na sociálním systému. Bavím se o naprosto běžném případu, kdy normální produktivní člen společnosti z nějakého důvodu přijde o zaměstnání, pracovat chce a aktivně nové zaměstnání hledá.

ČSSD podle mého názoru není a nebude schopná "zajistit" rychlejší získání pracovního místa, protože oproti internetu a personálním agenturám je systém MPSV zkostnatělý, zastaralý a pomalý.

Manžel v průběhu loňského října přišel o zaměstnání. ze zdravotních důvodů nemá a nebude mít řidičský průkaz, který vyžaduje cca 90% prací v jeho oboru. Navíc kancelářských krys jako jsme my je mnoho a konkurence je veliká. Proto má s nalezením nového pracovního místa poněkud problém. Podporu v nezaměstnanosti pobíral 5 měsíců. Rychlým výpočtem zjistíte, že už několik měsíců je na suchu. Může si sice jít zažádat o životní a existenční minimum, ale rychlým prohlédnutím zjistíte následující:

Protože bydlíme v obýváku mé matky, byli bychom dohromady posuzováni všichni tři. Máti má asi 4 tisíce důchodu a snaží se podnikat (moc to nejde), já beru 12 tisíc čistého. Tedy prakticky řečeno, nemáme nárok. Podle informací od manželova referenta na pracáku se při posuzovaní bere do úvahy i kolik člověk platí na pojistkách...

Pak tu ale máme jiný faktor, a to hranici příjmové chudoby. Podle infoboxu v článku, který jsem vytáhla screenshotem sem, je jasné, co a jak. Pohodlně se opřete a chvíli na to koukejte, stejně jako my u nás doma.

A pak se mi před očima zjeví něco o fungujících úřadech práce a rychlejším nalezením místa. Neudělalo se mi volno, jak by řekl klasik.

Kolik by nás ty "spravedlivé reformy" stály na daních? A kolik pak na záchraně kolabujícího systému? Protože jedno je jasné - tenhle stát už dávno nemá prachy na sociální systém tak, jak nám ho v těhle politických reklamách jednotliví politici představují.

Manžel mezitím skončil na DONEZu, což je taky vysloveně jenom a pouze kontrolní mechanizmus, aby lidi nepracovali načerno. Dostává tam nabídky práce, které jsou čerpány z portálu MPSV, který zdaleka není aktualizován tak rychle jako ostatní pracovní portály typu Jobs, SPráce a podobně. Například tuhle se vrátil z pošty, a říkal, že jedna ze dvou nabídnutých prací byla už den předtím z Jobs.cz stažena jako obsazená.

Nemůžu si pomoci. V tuhle chvíli je sociální síť nastavená tak, že její výhody plynou dlouhodobě neproduktivním jedincům a skupinám. Lidi, kteří potřebují na chvíli pomoct, než se postaví na vlastní nohy a budou opět moci vydělávat a tak platit státu příslušné daně, nemají na pomoc evidentně nárok. Není to správně.

Ale slibovat nesplnitelné jenom proto, že je to v tuhle chvíli problém, je ještě horší. A je to nefér. Kolik lidí se zeptá, jaký vlastně budou mít ty slibované reformy dopad na naši ekonomiku v tom stavu, v jakém teď je, když vidí slogany, které jim slibují práci a příspěvky, které byly nedávno zrušeny?

Média střídavě mluví o krizi a o tom, že krize končí. Ale jenom bych připomněla, že ta slavná krize ve 30. letech minulého století skončila podle odborníků "nezvykle brzo", a to během sedmi let (viz kniha Den, kdy došly prachy od M. Vodičky). Ovšem nezapomínejme, že v tu chvíli se už začínalo pomalu zbrojit, jak tuhle podotkl kolega v práci.

Proto se já osobně domnívám, že máme před sebou ještě pár let krize a není dobré spoléhat na to, že by se jen tak sebrala a zmizela, ať už politici a média říkají cokoli. A proto si nemyslím, že je dobré spoléhat se na to, že nám stát bude nějak extrémně pomáhat.

Samozřejmě, můžu se mýlit. Já opravdu doufám, že se mýlím a že už to bude jenom lepší. Ale tak tý naději sama nevěřím.

Nejsem si jistá, jestli na naší politické scéně existuje nějaká přijatelná alternativa. Ale jsem si jistá, že mám ČSSD ráda ještě o něco méně než předtím.

Howgh.
 


Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 28. června 2012 v 9:35 | Reagovat

"Sliby se slibují, blázni se radují," praví se.
Slogany politických stran jsou pozoruhodné.
Není divu, dělají je (Re)klamní kreatiffci. (re v závovorce: ve smyslu "znovu")

2 Matthias Matthias | E-mail | Web | 28. června 2012 v 9:37 | Reagovat

Zato ODS, top09 a VV svoje sliby vždy dodrží...

3 Matthias Matthias | E-mail | Web | 28. června 2012 v 9:44 | Reagovat

Anebo to řeknu jinak - všechny strany nabízí nesmysly a nereálný věci - jinak by je nikdo nevolil. Jen se zaměřují na jiný typ lidí...
Je krátkozraké si myslet, že je to dělají jen socani.

4 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 28. června 2012 v 9:50 | Reagovat

[3]:, [2]: : Matte, ty fakt nečteš, co? Tak ještě jednou pro tebe, když to v tom textu nevidíš - ale příště, až budeš ignorovat něco výslovně napsaného, tak už to řešit nebudu:

"Musím se přiznat, že na oranžovou jsem v politickém kontextu tak nějak alergická už předem - ale to ostatně na všechny barvy v tomhle kontextu, protože jsem ještě nepřišla na to, koho fakt volit. Ale o tom někdy jindy."

"Nejsem si jistá, jestli na naší politické scéně existuje nějaká přijatelná alternativa. Ale jsem si jistá, že mám ČSSD ráda ještě o něco méně než předtím."

Jasný?

5 Aailyy Aailyy | Web | 28. června 2012 v 14:03 | Reagovat

Ono to jde celý tak nějak do pytle, protože si holt měla poradit neviditelná ruka trhu a ono prd. Ekonomika a to ani ta tržní, se bez státních zásahu neobejde. Jinak je z toho džungle, chaos a každý se snaží urvat, co to dá.

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 28. června 2012 v 15:01 | Reagovat

[5]: Neviditelnou ruku trhu usekl euroúředník...

7 dubious cat dubious cat | 29. června 2012 v 9:08 | Reagovat

Oranzova me taky stve-stejne jako ruda.S tou praci to je nanic uz dlouho,stryc hledal pres dva roky,a to ma vzdelani,ruzne praxe,RP,vsechno,Jen je uz po 50,takze ho nikde
nechteli.Nakonec pomohl nejaky znamy.Snad bude mit DArt brzy stesti! Jedu za chvili do Chorvatska,cekejte pohled;)

8 ovesná vločka ovesná vločka | Web | 29. června 2012 v 22:18 | Reagovat

Já vím, kdy se nechat vyhodit ze školy...budoucnost je růžová a "servírku" bez praxe, i když má americký úsměv a čím dýchat, stejně nikde nevezmou.

Samá pozitiva a životní jistoty.

9 mengano mengano | Web | 30. června 2012 v 0:18 | Reagovat

[8]: No vidíš a já jsem servírku sháněla půl roku:)) Chodily se ukázat (když už tedy někdo přišel) opravdu exotky, které byly hrdé na to, že umí česky a unesou jeden talíř....

10 mengano mengano | Web | 30. června 2012 v 0:22 | Reagovat

S tvým článkem souhlasím téměř bez výhrad. Socani slibují nesplnitelné, protože prachy prostě nejsou a ještě dost dlouho nebudou. Obávám se, že prachy už nebudou nikdy na tak měkoučkou sociální síť, na jakou jsou někteří jedinci zvyklí.Evropa se svojí sociální politikou směřuje do kopru...
Taky nevím, koho volit, protože momentálně mně serou napříč politickým spektrem....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama