Mám pocit, že jsme odcházející civilizace

25. září 2012 v 10:42 | Cirrat |  Denní hemzy
Už nějakou dobu si myslím, že generace dnešních třicátníků má vlastně obrovské štěstí. Zase jednou mě to napadlo při debatě o první Vráně s Brandonem Leem, který při natáčení zemřel, a spoustu hlášek a scén, které najednou narážely kromě tragédie ve filmovém příběhu i na tragédii skutečnou a lidskou, zůstaly zachovány jako určitá památka na něj a jeho smrt, zatímco dnes by pravděpodobně byly sanitizovány a vystříhány, aby se to někoho nedotklo.

Teď, možná je to jen klasický úlet typu "za mých mladých let", které se snad automaticky objevují po dosažení určitého věku, každopádně hned vysvětlím, co tím vlastně myslím.


Západní civilizace, myšleno v euro-americkém stylu, se mi totiž zdá být na odchodu. Politici ve zprávách omílají jeden druhého a tvrdí, že Zlatý věk máme za sebou.

Což o to, neříkají nic nového, i když na sebe navzájem (a taky na ty voliče, co na zodpovědná místa dosadili jejich předchůdce) hází, co je napadne. Stejně, jako se postupně vyvíjí jednotlivé organizmy, a to včetně člověka, vyvíjí se i jednotlivé společnosti a jejich kultury. Proto naše učebnice dějepisu vypadají tak, jak vypadají, proto se učíme o staré Číně a o Babylonu, proto nás zajímá Chamurapiho zákoník a alexandrijská knihovna, římské právo a arabské vynálezy, které zahrnovaly alchymii, alkohol nebo matematiku...

Jenže zároveň si nedokážeme představit, že nejspíš my a naši bezprostřední potomci budeme u toho, jak se zase jednou ručička na ciferníku překlopí pryč od nás. Propadáme panice a voláme po zachování statusu, na který jsme byli celý život zvyklí, že totiž ta naše kultura je ta nejrozvinutější.

Je čas předat žezlo dál na východ, a třeba se to tentokrát obejde bez ekvivalentu vypálení Říma. Anebo si budeme moci vyzkoušet, která z těch postapokalyptických vizí byla nejpřesnější, protože v záchvatu hrůzy před ztrátou výsadního postavení někteří chytráci zmáčknou takové ty chráněné čudlíky a zadají takové ty přísně tajné kódy. Já bych byla pro to mírumilovné předání - jen ať se zase chvíli stará někdo jiný. No a nám, příslušníkům euro-americké kultury, si stačí zase pár století odpočinout a pak se zas přihlásit o slovo.

My to už zcela jistě nezažijem - zato jsme aspoň zažili chvíle, kdy se naše kultura ještě bouřlivě rozvíjela, držela se na špici a drala se kupředu. Než začala stagnovat, než začala lehce prohnívat a zavánět. Bezpečnostní pravidla a zdravý rozum jsou fajn, bezpečnostní pravidla a politická korektnost dotažená do absurdity jsou obtěžující a omezující.

Vědecký a technický pokrok se přesouvá jinam, jiné společnosti, které nemají jako celek tak pohodlné podmínky k přežití, se čím dál tím dravěji hlásí o slovo a o prostor, který byl jenom náš a je docela dobře možné, že uhájíme buď prostor a kulturu nebo místo poblíž vědecké špičky. Nemyslím si, že je možné uhájit obojí.

Na druhou stranu, je to zase jen pootočení kola dějin. Z hlediska věčnosti je tohle dlouho očekávaný krok, ke kterému jednou muselo dojít.

Na ještě další stranu, byla bych mnohem raději, kdyby se to nezačalo projevovat už teď, abych věděla, že moji potomci budou mít pohodu a klid k životu a ne okolí panicky se přizpůsobující novým a nepříjemným okolnostem. Jenže na někoho to padnout stejně musí. A já si myslím, že to padlo zrovna na nás.
 


Komentáře

1 mengano mengano | Web | 25. září 2012 v 11:33

Ano, jen jde o to, jestli naše euro-americká kultura je připravena žezlo pustit z ruky a přiznat si, že nejsme nejchytřejší. Nejsem si jistá, jestli vládnoucí elity chápou realitu....

2 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 25. září 2012 v 14:44

Myslím si, že většině lidí nedělá problém předat žezlo moci dál, zbavit se té politické špičky a spokojit se s druhým místem v ekonomice, ale už jim vadí ta skutečnost, že jejich kultura začne být ovlivňována těmi východními. Bohužel to tak bývá, že rozvinutá společnost nedokáže oponovat těm primitivním (ano, považuju východ za primitivy). Stačí se podívat jak dopadl onen Řím versus germáni.

3 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 25. září 2012 v 14:49

[2]:Já bych mířila člověče dál na Východ, než se nás snaží média přesvědčovat - kde se vyrábí? Kdo má obrovské zdroje? Kdo má kvalifikované pracovníky (sice stylem "kvalifikuj se nebo zemři").

Prostě si myslím, že bychom se měli pronto naučit dlabat hůlkama :-/

4 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 25. září 2012 v 15:18

[3]: Tím východem jsem myslel spíše arabské země a -stány a za primitivy je považuji proto, že náboženství je nedílnou součástí jejich života. Čína primitivní není. Neříkám, že má moje sympatie, ale v zásadě bych neměl problémy kdyby se stala ekonomickou špičkou ona. Politicky už nevím, komunisty (i když v čínském pojetí) zrovna nemiluju. Ale pořád by to bylo menší zlo.

5 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 25. září 2012 v 15:44

[4]: Nejhorší je na tom, že tahle až posedlost náboženstvím a netolerancí je relativně nového data. Jako že tak posledních 50-60 let zpátky.

http://www.cracked.com/article_18510_6-supposedly-ancient-traditions-that-totally-arent.html

6 KadetJaina KadetJaina | 25. září 2012 v 16:44

Evropa je na popředí už dlouho, jen co je pravda. A dnešní vizionáři nás za pár let vidí zakopané pod Čínou. Proč ne, je to tak, vždyť Čína drží ekonomiku. Navíc toho Evropa zažila už moc a s dnešním přístupem z ní stejně bude jednoho dne velká federace (pokud se samozřejmě EU nerozpadne) a kdo ví, jakou bude mít takový stát životnost.
Horší je, že si opravdu nedají urvat od huby a nepřiznají si, že to jde z kopce. Dobře, věda pořád jede dál, aspoň třeba lékařství apod., ale už to prostě není ono, na co se dalo přijít, na to se přišlo a teď už jsou to jen upgrady a upgrady a těch nikdy nebude nekonečně mnoho. Takže sbohem a šáteček.

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 25. září 2012 v 19:31

Já už jsem začal psát do svého sívíčka, že mám od mládí rád rýži.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama