Víra je pořád o lidech

12. září 2012 v 20:56 | Cirrat |  Téma týdne
Heleme se, jak mi Téma Týdne nahrává! Jdu napsat článek o víře a o lidské povaze - a aniž by mi o to šlo, trefuju se do tématu týdne...


Tak jo.

Všichni asi víme, že na světě je mnoho různých náboženství, od těch uznávaných a "ctihodných", až po ty kontroverzní, směšné nebo nebezpečné.

Taky asi všichni víme, že to, že se člověk hlásí k nějaké víře, ještě neznamená, že se jí opravdu řídí, a i to, že se jí řídí, ještě neznamená, že je něco víc než ostatní.

Přihrnula bych v tomhle ohledu na jednu hromádku ještě esoteriky všeho možného druhu a dokonce i zarputilé zastánce nevíry a materialisty, protože ti všichni do větší či menší míry vykazují podobné znaky:
  • Větší či menší příchylnost k té svojí teorii a její obrana
  • Větší či menší tolerance vůči příznivcům ostatních teorií
  • Větší či menší pocit nadřazenosti vůči "těm ostatním"
  • Větší či menší snaha řídit se určitou danou sadou pravidel a větší či menší snaha o určitý typ chování
Myslím, že každý jeden z nás dokáže z hlavy vymyslet příklady, kdy je takové chování v pořádku a kdy ne. A to je právě ten kousek, který je o lidech.
Myslíte snad, že například Kristovi před těmi X tisíci lety šlo o to, jestli v 21. století provádějí potraty nebo rozdávají kondomy? Já bych se vsadila, že ani tak moc ne - spíš by ho zajímalo to, jak někteří kněží káží o cnostném životě a pak pohlavně zneužívají děti. A drtivá většina bohů monoteistických náboženství (s jedním bohem, narozdíl například od celé sebranky, kterou uctívali například staří Římané nebo Řekové) by se asi hodně divila, kdyby měli možnost zjistit, co všechno lidi v jejich jménu napáchali. A třeba bychom si dali další potopu - a kdo ví, jestli by nám tentokrát povolili Noeho.
Já sama jsem věřící. Dokonce jsem několik let byla silně organizovaná věřící a právě proto říkám, že ať už jsou základy a pravidla náboženství jakákoli, nakonec je to jen a jen o tom, jak se chovají lidé, kteří se k té nebo oné skupině hlásí.
A popravdě, nakolik je mi drtivá většina ostatních náboženství volná, i když ze srandy o nich prohlašuju, že jsou mou konkurencí, jsou dvě věci napříč spektrem, které opravdu nesnáším. A to jsou lidi, kteří tvrdí, že mají takovou a makovou víru, ale pak jednají v rozporu s ní, a pak lidi, kteří považují náboženské vyznání za omluvu pro to, že nemyslí sami za sebe.
Muslim, který zapíjí pivem vepřo-knedlo-zelo, křesťan, který místo lásky k bližnímu volí podporu násilného řešení, buddhista s bazukou v ruce, přísně věřící svědek Jehovův slavící Vánoce...
Je to pokrytectví. Většinou jde taky ruku v ruce s prohlášením "Ty mě nemůžeš pochopit, protože nevyznáváš mou víru." To v tom lepším případě. V tom horším je to "Jsem automaticky lepší než ty, protože věřím v XYZ."
No, jak říkají anglicky hovořící, Wake up and smell the coffee - Prober se, člověče.
Protože nejsou. Jsou pro mě na podobné úrovni jako muslim vykřikující, že všichni nevěřící musí zemřít, křesťan, který by plošně zakázal potraty nebo ómšinrikjáci, kteří páchali sarinové útoky. Rozdíl už je pak jen a jen v intenzitě.
Víra nebo nevíra je asi tak stejně vypovídající o člověku jako to, kam chodil na základní školu. Stejně jde nakonec jenom o to, jak se k tomu dotyčný postaví a co s tím udělá.
Ale stejně, vidět někoho, kdo se hlásí k jednomu z těch mírumilovnějších (alespoň oficiálně) směrů, jak se chová takovým způsobem, že by mě zajímalo, jestli k té své víře čuchnul alespoň z rychlíku, to mi zvedlo mandle...
 


Komentáře

1 agrrr agrrr | Web | 12. září 2012 v 22:10

Víš muslim, který si dá pivo a jde i do bordelu mi nevadí, dokud neřekne, že tu vystřídal tolik a tolik bordelů, ženský jsou tu levný, ale pivo máme dobrý a zároveň jedním dechem dodá, že je lepší než já, protože tohle jejich víra nepovoluje. Ať si to pivo, veřpo-knedlo-zelo a bordel dá nevidím důvod proč ne, protože to nebyl ani tak boží zákon, jako snaha ochránit lidi v jejich prostředí, kde se maso kazí, od nemocí. Ale ať to ten člověk přizná z obou stran.

Nevadí mi křesťan který si sice věří ale nechodí do kostela, nevadí mi ani budhista, který slaví Vánoce. A nevadí mi ani jehovista, dokud mi nebuší na dveře. Nevadí mi žádné náboženství, pokud mi není vnucováno, ať si doma za zavřenými dveřmi vyznávaj co chtěj, ať si klidně i porušují nějaká pravidla co chtěj.

Nedávno jsem v rádiu slyšela hodinový rozhovor. Bylo to o židech. Jedná se o to, že člověk nemusí být židem, na to aby "šel do nebe" a byl spasen. Stačí když se chová slušně a dodržuje základní pravidla chování (de facto desatero) a je na stejné úrovni jako žid. Oni mají pro takové lidi i označení, žel nevím jaké to si napamatuji.

Souhlasím s tím že je to o lidech, ale nedodržování nepovažuji za pokrytectví pokud mi není předhazována nadřazenost jejich (kteréhokoliv) náboženství. Vadí mi zkutečně ta netolerance, jednostranná. Vy nás musíte tolerovat, je to naše víra, ale vás tolerovat nebudem, protože jste míň než mi... Skutečně mi vadí jen ta neschopnost akceptovat a tolerovat rozhodnutí o své víře či nevíře toho druhého.

Asi teď budu velmi radikální a nejen ty, ale spousta asi i tvých čtenářů mě za to odsoudí, Ale já bych zakázala náboženství na veřejnosti. Žádný burky, žádný křížky na krku nikdo nepozná v co ten druhý věří a nikdo nebude mít důvod toho druhého nenávidět a odsuzovat... jen můj názor.

2 Weredragon Weredragon | E-mail | Web | 13. září 2012 v 8:40

[1]:Sice celkem chápu jak jsi k tomu svému radikálnímu prohlášení přišla, ale jsi už v něm samotném sama proti sobě, protože už takovým prohlášením bys odsoudila každého věřícího od svobody vyznávat svou víru... takže bys ty a ti co by s tebou souhlasili odsoudila automaticky všechny věřící. Tím by rozhodně nenastala situace kdy by nkdo meněl důvod mít někoho jiného nenávidět a odsuzovat... to bys rovnou musela stejně rozhodnout, že každý bude muset nosit stejnou barvu vlasů, stejnou barvu očí, stejné oblečení, chodit stejně, pracovat ve stejnou dobu a stejným stylem, jezdit stejnými auty atd - aspoň na veřejnosti. Pouze pak by to bylo fér;) Protože věřící mají stejné právo dávat najevo v co věří jako jiní bohatě se oblékat či jezdit si v drahém autě, vybírat si svobodně práci, anebo vůbec svobodně dělat cokoliv. Takže tohle cesta ven není. Zbývá jen opravdu doufat  v rozum těch opravdu moudrých věřících, že se o své víře nebudou aktivně snažit přesvědčovat ostatní jako by byli podomními obchodníky... Podle mne se jakákoliv víra která tohle dělá, ať už jakýmkoliv způsobem, strašně snižuje. Něco jiného je mluvit o ní v médiích, kde si jí mohou zapnout nebo si ji přečíst jen ti co chtějí, a něco jiného je odchytávat lidi na ulici a lézt jim do domů.

3 dubious cat dubious cat | 13. září 2012 v 10:24

[2]:to bychom se vrátili do dob Hitlera, kdy každý židovského původu MUSEL nosit hvězdu, že:)

Já osobně křížek nosím a není to o tom, že bych "to" chtěla někomu cpát, ale mám pocit "bezpečí", Bůh nás značit nepotřebuje, ví to o nás a to je to, oč tu běží. Pro mě je víra  intimní vztah,
nepotřebuji k tomu žádné světské postavičky, které tvrdí, že jsou svaté. Ráda chodím mezi "své", kde společně zpíváme, nebo debatujeme, ale dobře vím, že ne všichni o to mají zájem a já to přeci můžu respektovat. Vždyť kvůli násilnému vnucování jsem léta tvrdila,:že jsem ateista. Každý má právo si na to přijít sám a většinou když chce, vyhledá někoho "označeného", kdo mu může poskytnout informace. Já sama jsem křesťan, moje nejlepší kamarádka islamistka,další kamarád budhista, a i přesto spolu dokážeme být, navzájem se respektujeme...Já nevím, proč to lidem připadá tak těžký a nemožný, vždyť je jedno v co věříš,:-hlavní je, jestli ti to pomáhá třeba v těžkých situacích:) jestli ti to něco dává. Fanatici tomu pravděpodobně vůbec nerozumí a své bohy akorát pošpiňují, někdy je podezřívám, že to oni jsou ti největší ateisti:) skvělé zamyšlení cirrat

4 Iberia Iberia | 13. září 2012 v 13:49

Dobrý článek.
Zkus kouknout sem
http://znampravdu.cz/

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 13. září 2012 v 17:28

Víra je o vírech.
Bůh je láska.
Vířím.

6 KadetJaina KadetJaina | 14. září 2012 v 20:29

Dokud mě někdo nenaštve, dokud se mi nesáčkujou do života a podobně, ať si dělají co chtějí. Pak je mi jedno, jestli si dá Žid vepřový nebo něco podobného, to je jejich věc, i když je to směšný. Ať si vyřizujou takovýhle věci ve svých řadách.

7 mengano mengano | Web | 19. září 2012 v 20:36

Víra je "intimní" záležitost každého člověka. Vadí mi jedinci, kteří svou víru mají "vytetovanou" na čele a nejsou ochotni uznat, že existuje i něco jiného.
Pokrytectví je hnusné v každé podobě, nejen ve víře.
Věřící člověk automaticky není lepší než nevěřící pes, ale platí to samozřejmě i naopak.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama