30 days meme: Den 18., 19. a 20.

21. října 2012 v 11:42 | Cirrat |  Denní hemzy
Ááá! Třeba to dopíšu ještě letos, to by bylo fajn! :-)

Co? No přece třicetidenní meme, který jsem začala na začátku roku. A aby to odsejpalo, shrnula jsem zase další tři otázky do jednoho článku, protože na dvě mám postoj vyhraněný, který umím shrnout pár větama, a na jednu - no, tam se budu muset zamyslet.

Než se do toho ovšem pustím, říkala jsem si, že zvědavcům ulehčím život a odkážu na předchozí články - nemají svou kategorii, jsou rozstrkané všude možně hala-bala, tak proč to neshrnout: Den 1., Den 2., Den 3., Den 4., Den 5., Den 6., Den 7. a 8., Den 9., Den 10. a 11., Den 12., Den 13., Den 14., Den 15., Den 16. a 17.


Den 18. - v co věříš:

Tady máme, dámy a kmáni, malý problém. Já věřím. Tečka.

Ne, vážně. Já prostě věřím. V co nebo na co, to už je pak daný momentální situací a rozpoložením, občas věřím, že všechno bude v pořádku, někdy, že byl někdo konkrétní poslaný mně do cesty jenom proto, aby mě utýral svou blbostí, jindy zas věřím, že mi z toho všeho přeskočí.

Co se náboženství týče, shrnula jsem to podle mého dostatečně 4. den meme.

Pokud se bavíme o tom, jestli věřím v nějaká pravidla života, pak jsou to pro mě Cipollovy zákony lidské stupidity.

'Nuff said.

Den 19. - Kdy jsem nerespektovala své rodiče

Prosimich, tak tohle je ta otázka, nad kterou se musím zamyslet. Pochopte, naši se rozvedli, zatímco jsem byla na prvním stupni základky, máti byla v jednom kole, aby nás nějak uživila, táta měl svejch starostí dost - no a před tím se zas štěkali jako psové.

(Ano, ano, správně je "psi", ne "psové". Vím o tom.)

Jenže ptám se jich, slavnej soude, co to vlastně znamená, nerespektovat své rodiče?

Zlobit? Dělat něco na truc? Dělat něco proti rodičovskému přikázání?

Já mám spíš pocit, že co si tak nějak pamatuju, nikdy jsem vůči svým rodičům extrémní respekt neměla. Vážím si jich za věci, kterých dokázali, myslím si, že jsou hloupí, protože udělali něco jiného, někdy je miluju, někdy mě vytáčí. Rozhodně nemůžu ukázat prstem a říct "Tady jsem je respektovala míň než obvykle" nebo "Tady jsem je přestala respektovat". Naše vztahy jsou komplikované, ale jsme inteligentní lidi, a proto vzájemný respekt u nás byl a je pořád, byť je občas zabarvený jinýma emocema.

Den 20. - Jak je podle mě důležité vzdělání?

Já si vždycky z takových těch akademiků plných teoretických znalostí a naprosto nevhodných pro život dělám srandu, že jsou postiženi vyšším vzděláním. Taky bych k tomu ráda podotkla onu památnou větu, co jsem zaslechla jednou od vedlejšího stolu v restauraci: "Jak začali mluvit, hned na nich bylo znát, že jsou to intelektuálové, nikoli inteligenti."

Ale na to se meme neptá.

Pominu teď úplně takové ty věci typu čtení, psaní a základní počty, dokonce přeskočím i obecný přehled v dějinách, zeměpise a podobně, protože to je pro mě základ. Vidím to hodně podobně, jako Tuleň. Možná proto, že i já jsem svým založením humanista, a fungování lidské společnosti je pro mě něčím, co by měl znát každý.

Řekněme, že funguju na principu, že neexistuje něco, jako příliš mnoho znalostí nebo vědění, proto bych řekla, že je vzdělání velmi důležité. Ale tady pak naráží kosa mého přesvědčení na kámen toho, jak kdo vzdělání definuje.

Pokud se bavíme o jednotlivých studijních plánech vysokých škol, pak nevím. Pokud se bavíme o zarytém odborníkovi na jednu oblast, který se snaží své vědění natlouct do hlavy své rodině nebo kamarádům, které to ovšem ani trochu nezajímá, pak taky nevím.

Já bych možná řekla, že vzdělání je druhá nejdůležitější věc hned po schopnosti ty znalosti uplatnit v praxi.

Protože šedivá je teorie a zelený je strom života - a když něco nejsem schopná použít, proč bych se to učila?

(V tomhle máme ovšem my, psavci, výhodu - dřív nebo později využijeme opravdu všechno.)
 


Komentáře

1 mengano mengano | E-mail | Web | 21. října 2012 v 14:30

Podle mého názoru je vzdělání velice důležité, jenže, bohužel, nemám pocit, že by tento názor byl všeobecně rozšířený.
Dneska jsou moderní jiné hodnoty - prachy, úspěch a známosti.
Jedinec může být úplně tupý a přesto se uchytí na vysokém postu, protože se "vyzná" a zná ty správné lidi. Tak proč se zdržovat....

2 Terka Terka | E-mail | Web | 21. října 2012 v 14:37

Na 18. den bych tak nějak odpověděla stejně, věřím. Ne v Boha, ale věřím.. přesně, to záleží na situaci :)
A 19. den? Těžko říct, kdy jsem (ne)respektovala své rodiče.. ono záleží na náladě a na to jak se zrovna cítím pokud blbě a nemám náladu, tak je to celkem dost jasné a pokud dobře, tak taky.
20. den. Pro mě je celkem dost vzdělání důležité, ale pokud bych to vzala z pohledu, který předmět bych určitě vyřadila, byla by to matematika - nejde mi a jen se hrozím abych z ní nedělala maturitu. Stokrát raději bych maturovala z angličtiny než počítala a neměla šanci.
To bude asi tak všechno, už tak jsem toho napsala víc než jsem původně chtěla :)

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 21. října 2012 v 16:45

Psové se může psát, neb bardi používají obrat "hrobové se otvírají"; vede to ku zživotnění.

4 sibelinne sibelinne | 23. října 2012 v 9:11

A věříš na víly? :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama