Letní Soundtrack 2010

Letní Soundtrack 31

6. srpna 2010 v 8:00 | Cirrat
Dneska je to přesně měsíc, co jsem vás začala oblažovat denníma singlama, které mám já spojené s létem. Někomu se líbily, někomu možná ne, ale každej jsme nějakej. Je pravda, že poslouchám převážně hard'n'heavy, ale to neznamená, že sem tam nezabrousím do jiných vod. Myslím, že teď už to o mně opravdu všichni víte.

Pro mně to bylo příjemné zavzpomínání, doufám, že pro vás taky. Kolikrát nebyl problém přijít na to, co bych měla uveřejnit teď, jako spíš vybrat z té přehršle vzpomínek tu, která se mi hodila nejvíc. Dalo by se podotknout, že jsem spoustu kapel a interpretů vynechala, no, u některých to bylo schválně, u některých ne. Ale stanovila jsem si měsíční limit a tohle je jedenatřicátá písnička, kterou vás v jejím rámci oblažím a myslím, že jsem si nemohla vybrat líp.

Dámy a pánové, to nejlepší na konec. Bobby McFerrin a jeho Don't Worry, Be Happy. A koukejte si taky pískat, já si taky pískám!


Někdy zas vymyslím něco dalšího, třeba Foto Dne z vánočního adventu nebo tak něco? Uvidíme. Nechte se překvapit, já se taky nechám překvapit, co na mě můj chorý mozek vymyslí...

Letní Soundtrack 30

5. srpna 2010 v 8:00 | Cirrat
Písnička výrazně starší než ty ostatní, stejně stará jako já, rok 1982. Laid Back a jejich Sunshine Reggae, u nás taky pěkně předělané Těžkým Pokondrem jako Saša jede :-) A tak vám vzkazuju jejich slovy: "don't worry, don't hurry, take it easy". Tohle je fakt evergreen.

Letní Soundtrack 29

4. srpna 2010 v 8:00 | Cirrat
Inner Circle přímo z Jamajky. Kapela byla založená už v roce 1968, ale myslím, že drtivá většina z nás ji zná díky tomuhle singlu z roku 1992 - Sweat (Alalalalalong...)

Já si pořád myslím, že tam zpívají teda pěknou sprosťárnu nebo aspoň dvojsmysl. Poslouchali jste někdy text refrénu mimo to jejich značkové Alalalalalong? Já až vcelku nedávno a musím říct, že mě to pěkně sestřelilo:-)

Letní Soundtrack 28

3. srpna 2010 v 8:00 | Cirrat
Cotton Eye Joe a Burani z balíkova. Pardon, Rednex. Pamatujete ještě, jak kolem šířili fámy, že spí doma ve stodole na seně a ta zpěvačka že patří všem? Holt, byla to hitovka.

Ještě jsem chvíli přemýšlela, jestli sem nemám vrazit Kelly Family, ale bohužel se tenkrát proflákli až tolik, že od určitého předávkování souhlasím s Kulhánkem a považuji je za účinný mučící nástroj.


Odpolední edit: Manžel mě upozornil na to, že od 11. července, kdy jsem tyhle články připravovala, jsou origo Rednex videa na YouTube bloknutá, jelikož se bývalí a současní členové kapely soudí o to, kdo má vlastně práva na jejich písničky. A tak verze už z tohoto tisíciletí, která je sice lehký remix, ale i tak je dost zábavná :-)

Letní Soundtrack 27

2. srpna 2010 v 8:00 | Cirrat
Poslední rok devadesátých let, první rok na gymplu za mnou a Sting vydal tuhle úžasnou písničku. Na diskotékách (ano, i já chodila na diskotéky - to se tam ještě dalo chodit a byla to psina) jsme ji s kamarádkama milovaly, protože se na ni dalo dobře vlnit. No a kluci ji milovali, protože se na ni holky dobře vlnily. Ale jestli pro mě něco opravdu představuje léto a vedro, je to Pouštní růže - Desert Rose.

Letní Soundtrack 26

1. srpna 2010 v 8:00 | Cirrat
"They called me the wild rose but my name was Elisa Day"

V téhle době jsem naprosto nekriticky zbožňovala hlas Nicka Cavea a myslela jsem si, že je to nejlepší, co se mohlo hudební scéně stát. Hm... Tak nějak mě to od té doby pustilo, ale tu písničku mám ráda pořád.

Letní Soundtrack 25

31. července 2010 v 8:00 | Cirrat
No jo, já úplně zapomněla na UB40! A přitom je to jedna z mých hodně oblíbených kapel! To se musí napravit - a hodně rychle. V roce 1993 vzali jednu z hodně oblíbených písniček, která byla původně složená pro film Blue Hawaii z roku 1961 a Elvise Presleyho. Myslím, že nikoho nepřekvapí, že mám tuhle verzi daleko raději. No nic, já už mlčím, a tady je:

Letní Soundtrack 24

30. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Seal, zjizvený černoch, který si vzal top modelku Heidi Klum. Někteří z vás asi znají tuhle písničku převážně z filmu Batman Forever z roku 1995. Ve skutečnosti vyšla ještě o rok dřív a až její znovuvydání jako součást soundtracku ji vystřelilo k výšinám. Dnes ji zná skoro každý...

Letní Soundtrack 23

29. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Dámy a pánové, držte si klobouky, jedeme z kopce. Jedeme, jedeme, bavíme se, zábava u nás nikdy nekončí, jen co dojede jedna jízda, začíná druhá...

Taky máte Haddaway spojeného nejvíc s Matějskou? Já jo. Každopádně jeho asi nejprofláklejší singl What Is Love vyšel v roce 1993 - a když jsem před dvěma lety byla po dlouhé době na Matějský znova, ještě pořád se tam hrál.

Letní Soundtrack 22

28. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Rok 1995, Coolio,L.V., film Dangerous Minds a Michelle Pfeiffer. Film prý o ničom (nevím, já ho neviděla), ale tahle písnička byla rozhodně víc než profláklá... Víc o tom není co říct, tak užijte muziky.

Letní Soundtrack 21

27. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Třetí týden letních singlů podle mého výběru se končí a původně jsem sem chtěla dát Michaela Jacksona. Jenže, ty jeho singly z doby, kterou mám na mysli, se mi až tak moc nelíbí, a tak si dáme správně letně Rickyho Martina.

Nedávno to chlapec schytal za to, že "až teď" přiznal veřejně, že je homosexuál. No a? A prý to na něm celou dobu bylo vidět. Hm, fakt? No tak jo, když je teda široká veřejnost odborníky na homosexualitu a jak to poznat... By mě zajímalo, jestli má taky kratší prsteníček než ukazovák - to je totiž podle mýtů ten nejlepší způsob jak poznat Golfský proudy od heteráků. Mimo jiné jsem podle tohoto "zaručeného testu" lesba. Pche.


Mimochodem, když jsem hledala tohle video, pobavila mě Google reklama. Přikládám screen a další komentář myslím netřeba...

RMScreen

Letní Soundtrack 20

26. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Backstreet Boys! Woo! Jedni z nejtypičtějších představitelů boybandů (uklidním paranoiky: Lunetici tu fakt nebudou, ty jsem neposlouchala).

Třináct let stará pecka a strašidelný hrad, ať vám v létě aspoň běhá mráz po zádech a trochu se ochladíte...

Letní Soundtrack 19

25. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Jo, to mi bylo kolik, když tohle vyšlo? Devět? Jo, asi tak. Už jsem mohla chodit sama do knihovny... Každopádně, Alice Cooper bylo moje první setkání s tímhle stylem muziky. Jestli na mě lezla předčasná puberta nebo co, ale vytáhla jsem si v dětské knihovně na Žižkově tuhle kazetu a doma jsem si ji vtipně překopírovala.

Feed My Frankenstein a titulní Hey Stoopid se mi strašně líbily, stejně jako Love's a Loaded Gun.

Alice Cooper si pozval na tohle album hafo výborných hráčů a tak v téhle písničce posloucháte kytarový "souboj" Steva Vai a Joe Satrianiho a muziku na base tvrdí proslulý Nikki Sixx (příznivci Mötley Crüe našpicují uši, pro pravidelné čtenáře bulváru dodávám, že to je ten pán, co mu ve zmíněné kapele dělá bubeníka Tommy Lee, ex-manžel Pamely Anderson). V době, kdy jsem tohle poslouchala jsem samozřejmě o Mötley Crüe neměla ani potuchy, o Satrianim a Vaiovi zrovna tak, ale líbilo se mi to moc...

Klip není, chtěla jsem tu studiovou nahrávku a bohužel se na TyTrubce některé kombinace prostě nevyskytují.

Letní Soundtrack 18

24. července 2010 v 8:00 | Cirrat
O Spice Girls platí jedno: kdo tvrdí, že je v té době neposlouchal, byl buď dospělý anebo kecá :-) Zajímavý je, že v roce 1996 Victoria Beckhamová ještě vypadala jako ženská, a ne jako chodící kostra. Vážně, ta ženská to s tou hubeností mrtě přehání.

Přemýšlela jsem, jestli jsem nevrazit něco jinýho, ale já nechci předstírat, že si tu hraju na hudebního kritika. Prostě roztáčím svoje desky na polici nostalgie a jednou denně vám pouštím písničky, co mám spojený s létem. Nalaďte si nás zase příště...

Letní Soundtrack 17

23. července 2010 v 8:00 | Cirrat
C.J. Lewis a Sweets For My Sweet. Tahle písnička je původně ze 60. let a přiznám se, že dokud jsem ji nehledala, ani jsem nevěděla, jak se autor (nebo jen interpret?) téhle coververze jmenuje. Ale každý, kdo zažil léto 1994 přesně ví, o čem mluvím!

Nebo ne? Tak si to poslechněte a koukejte to zjistit!

Letní Soundtrack 16

22. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Rok 1990, Salt-n-Pepa a Hip Hop, který mi nevadí. Let's Talk About Sex.

Dále myslím netřeba představovat. Užijte si úsměv a pokud rozumíte textu, klidně se i chechtejte...

Letní Soundtrack 15

21. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Nádherná blondýnka s hlasem černošské jazzové zpěvačky. Mám ji opravdu ve velké oblibě a fandím jí - je další ukázkou toho, jak se dá rvát se životem. Když jí bylo třináct let, diagnostikovali jí Crohnovu nemoc (ilustrace jsou fakt chuťovčičky), ale i přesto se rozhodla stát se tanečnicí. Mihla se v mnoha klipech a nakonec se dala na sólovou dráhu. Není žádným tajemstvím, že v roce 2003 v podstatě náhodou přišla na to, že má rakovinu prsou, se kterou se úspěšně porvala a už v roce 2004 vyšlo další její album. Tomu říkám síla vůle!

Písnička, která jí v roce 2000 proslavila:

Letní Soundtrack 14

20. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Nějak jsem v posledních pár dnech zvážněla, je na čase trochu odlehčit atmosféru. Poskakující Švýcar a jeho velká poselství světu, ze kterých nakonec slevil na zpívání o čoklech. Teda, alespoň já mám z něj tenhle pocit. A tak když máme tu třináctku za sebou, dáme si dneska DJ Boba a jeho Everybody.

I mean, everybody!

Letní Soundtrack 13

19. července 2010 v 8:00 | Cirrat
V minulém článku jsem se zmiňovala o Louie "Satchmo" Armstrongovi. Jen málokdo asi nezná tuhle písničku, ale nevím, kdo z vás viděl nebo neviděl film Dobré ráno, Vietname! Pokud jste ho nějakým nedopatřením minuli, vyhraďte si na něj nějaký z dlouhých letních odpolední a věnujte mu tu chvíli. Mimochodem, to video není něčí nahraný klip - je to přímo scéna z toho filmu.

A když už tu o něm tak kecám, tak krátká synopse z pera Johna Vogela tak, jak je k nalezení na IMDb.com: "Z Kréty do Vietnamu pošlou pro americké armádní rádio nového DJ. Převrátí všechno vzhůru nohama a zatímco ho jednotky zbožňují, lidem ve vedení se nezdá, že by byl Americe a vládě patřičně oddaný. Když zrovna nevysílá, snaží se setkat se s Vietnamci, hlavně s pěknýma holkama, a začíná se potkávat s válečnou realitou, která se do rádia nedostane." Napsala bych toho víc, ale to bych prozrazovala pointu. Postačí, když napíšu, že je to už pěkných pár let, co jsem tenhle film viděla, a vždycky bez výjimky u téhle písničky brečím...

Letní Soundtrack 12

18. července 2010 v 8:00 | Cirrat
Kdopak si pamatuje tohodle výbornýho pána? John Larkin tenkrát ve svých dvaapadesáti letech podle mýho natrhl spoustě mladších hvězd a hvězdiček šos až k rameni.

Narodil se v roce 1942 a celý život trpěl silným koktáním. I na vrcholu své největší slávy o něm bylo známo, že nedokázal dokončit jedinou větu bez toho, že by některé kousky klidně i šestkrát nebo sedmkrát zopakoval. Ve dvanácti letech se začal učit na piáno a o dva roky později začal scatovat podle nahrávek Elly Fitzgeraldové a Louise Armstronga. Nakonec se z něj stal profesionální muzikant a odehrál spoustu jazzových vystoupení v sedmdesátých a osmdesátých letech. Byl tenkrát silně závislý na alkoholu a na drogách a s těmito zlozvyky se začal rvát až poté, co jeho přítel a kolega Joe Farrel, který byl rovněž drogově závislý, zemřel v roce 1986 na rakovinu kostí.

Tenhle hit vyšel v roce 1994, a i když se prodával pomalu, postupně se vypracoval na nejvyšší příčky hitparád. Jeho další album už nebylo tak úspěšné u nás, ale silně se chytilo v Japonsku. Většina lidí si myslí, že singl I'm Scatman byl jeho první - ale ve skutečnosti vydal už v roce 1986 album nazvané prostě John Larkin.

Mimochodem, tahle písnička vlastně byla vzkazem pro koktající děti, aby se nevzdávaly a porvaly se s těžkostma v životě. Myslím, že tenhle vzkaz platí nejen pro děti... John Larkin pod pseudonymem Scatman John vydal tři alba, přitom při natáčení posledního již trpěl rakovinou plic. Nesl to s úsměvem a tvrdil, že žil ten nejlepší život, neboť poznal krásu. Zemřel 3.12.1999.

Smekla bych, ale čest jeho památce se asi nejlíp vzdává křepčením. A tak se přidejte, i když jste třeba v kanceláři. Nebo to prostě aspoň pusťte nahlas...


Ella Fitzgeraldová a její Samba na jedné notě, to abyste měli představu, odkud vycházel:


A do třetice scatu - Evička Pilarová sice má písničku "nejsem Scatman", ale scatovat umí taky výborně:

 
 

Reklama