Téma týdne

Paralen, Paracelsus, Paragáni...

15. ledna 2011 v 21:32 | Cirrat
Předpona "para" a její významy:

1. Z řeckého slova s významem vedle, na straně, po straně (parabola, paralýza, paralela); za něco, za něčím (paradox), rozšířením pak označující činnosti nebo věci vycházející z jiných nebo z nich odvozené (parodie) a tedy abnormální nebo defektní (paranoia). V angličtině také označuje profese nebo postavení, které jsou podřízené těm s plným tréninkem a ve vyšším postavení (paramedik).

2. Z francouzského slova s významem chránit před něčím (parasol). Výraz "parachute" pro padák je tedy doslova "ochrana před pádem".

3. Odvozeno od slova "parachute", tedy padák, a označující činnosti, osoby nebo věci ve spojení s padáky (parakotoul, paragán, paraglider).

(Zdroj: Websters.com)

Paracelsus: (1493-1541) Vlastním jménem Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, švýcarský lékař.Vyučoval na univerzitě v Basileji, ale pro spory byl nucen město opustit. Putoval po celé Evropě. Muzeum v Moravském Krumlově vystavuje dosud jeho jizbu. Paracelsus byl toho názoru, že dobrý lékař není nic jiného než velká a svědomitá zkušenost. Považoval medicinu za základní a všeobsahující vědu, neboť ona jediná pečuje o blaho člověka. Teologie, filozofie i alchymie mají být pouze nástroji a oporami lékařství. (...) Lékař nemůže léčit pouze tělo a ignorovat přitom duši a osobnost člověka. (zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz)

Paranormální: mimo normalitu (zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz)

Paraořechy: nejsou ořechy, jsou to semena. (Zdroj: obal od něčeho poživatelného)

Přežili jste mou obvyklou záplavu faktů? Výborně. A protože mi dneska hrabe, plnou parou vpřed. Mimochodem, myslíte, že existuje parapára?

Y-y-y-y-yaoi!

27. prosince 2010 v 20:01 | Cirrat
Ha! Téma, ke kterému nemám ani blízko ani daleko, prostě tak akorát. Nehledejte tu přehledy, extra doporučení a klasifikaci, kterou mívám obvykle v oblibě, jen mé názory a zkušenosti.

Kniha - přítel člověka

29. listopadu 2010 v 16:02 | Cirrat
Řekni mi co čteš a já ti povím kdo jsi. Kdo by to už někdy neslyšel. A tak se na to dneska mrknem - jo, ještě by to chtělo nějaký soundtrack. Kdo má, založí Falconery do přehrávače, kdo nemá, pustí si aspoň tu jednu:


Až já budu velká...

7. listopadu 2010 v 15:46 | Cirrat
... bude ze mě dospělák!

Ten nejhorší zabiják

20. září 2010 v 23:54 | Cirrat
Holt mám zase lehce pesimistickou náladu, to kdybyste to náhodou nepoznali. Je prostě čas na mou pravidelnou podzimní depku (která se liší od té jarní, letní nebo zimní pouze tím, že přichází na podzim) a s ní na mou doporučenou dávku sarkasmu a ironie.

Moje melodie

29. srpna 2010 v 13:34 | Cirrat
Když se bavíme o hudbě (mimochodem, o Strachu jsem psala loni a cokoli, co bych bývala napsala minulý týden, by bylo jen opakováním téhož), je zapotřebí článek pořádně proložit ukázkami. Takže si pusťte první a vydejte se se mnou na cestu mou vlastní hlavou s vyhlídkami na úvahy made by Cirrat.

Taky rádi krvavý stejk?

9. srpna 2010 v 23:03 | Cirrat
Miluju krvavé stejky. Tatarák ovšem už o něco méně, ale tam mi především vadí ten syrový kus vejcete (sliz!) - ovšem kus masa, který ještě nedávno chodil a bučel (než byl ovšem odložen na pořádné odležení a zkřehnutí) zlehka ožahnutý z obou stran, k tomu ovulaci kura domácího patřičně tepelně upravenou a malé nové brambůrky polité roztopeným máslem... Mmmm!

Copak byste odolali této formulaci: "Svíčkové řezy na hříbkách s pečenými medailonky husích jater a sázeným vejcem" z pera pana Kuřátka působícího v osvědčené pardubické restauraci U Lva? Nebo tklivým slovům "šťavnatý vysoký steak z hovězí roštěné naložený ve směsi pepřového koření, připravujeme na žhavé grilovací plotně" k nalezení v jídelníčku brněnského steak house K1? Nebo když vám číšník přinese mistrovsky připravený láskyplně vytvarovaný špalíček masa U sedláka Franty v Praze (nemám stránky - ale zatím mi tam chutnalo nejvíc)?

Já ne. Ale jak je to s upíry? Jsme pro ně stejně chutní jako jsou pro mě krvavé stejky?

Ano, chcete-li se pokusit mě uplatit, pozvěte mě na stejk doprovázený dobrým drinkem a kvalitním doutníkem. Mým snem je okusit hovězí Kobe.


Nemám ráda tuhle škatulku!

4. srpna 2010 v 11:55 | Cirrat
Ale co se dá dělat. Jednou se tomuhle stylu říká anime a tak to prostě je. See the comics!

Svůj k svému...

28. července 2010 v 12:52 | Cirrat
Pfft... Témata týdne jsou čím dál tím vypečenější. Na tohle se dá napsat spoustu názorů a hodně jich bude. Nemůžu oponovat nebo potvrzovat všechny, ale můžu napsat svůj vlastní. Tady je.

*WARNING* Tento článek obsahuje explicitní výrazy a pokud vám to vadí, raději ho ani nečtěte. Pokud si tento článek přečtete a budete uraženi, máte smůlu. Já vás varovala. */WARNING*

Přeceňovaný fenomén

13. července 2010 v 11:38 | Cirrat
Téma týdne je teď Facebook. Po několika, ke kterým jsem neměla co říct, se mi zdá, že je zas načase něco napsat - ale jak, aby se člověk neopakoval?

Rub a líc

16. června 2010 v 14:05 | Cirrat
"Začni na začátku a pokračuj, dokud se nedostaneš ke konci. Pak přestaň." - Lewis Carrol, Alenka v říši divů, Král.

Kopytem sem, kopytem tam...

31. května 2010 v 23:53 | Cirrat
"Pokaždé když jsme se začali bouřit, poslali na nás z Moskvy tanky, ty už to tu uklidní."

Droga sem, droga tam...

25. května 2010 v 14:42 | Cirrat
Co je vlastně droga? Co si pod tím představíte? A co si představuju já?

 
 

Reklama